Podcasty historyczne. Najlepsze opowieści do nauki historii

W szkole nienawidzi się historii, bo daty, królowie, bitwy i szczegóły, których nijak nie idzie zapamiętać. A potem trafia się na podcasty historyczne i traci się głowę dla opowieści o dziejach: tych dawno minionych i tych nieco bliższych teraźniejszości. Gdzie słuchać takich opowieści? Oto najciekawsze (w mojej ocenie) podcasty historyczne.

Podcasty historyczne. Które są najlepsze?

Zacznę od tego, że nie zamierzam tworzyć tu rankingu the best of podcasty historyczne, lecz wskażę miejsca, gdzie można takowych wysłuchać. Nie chcę ustawiać hierarchii, bo dla każdego termin przydatność podcastu oznacza co innego. Wiem to, bo sam kończyłem historię i niejednokrotnie spieraliśmy się o to, czyja książka lepiej przekazuje wiedzę. Jaki był tego efekt? Ile osób, tyle opinii – podobnie jest z podcastami.

Ktoś chce usłyszeć fakty, jakie nie padną nawet w auli akademickiej i ciągle pożąda smaczków rzucających nowe światło na stare historie. Ktoś inny zna dzieje z kart podręczników, lecz chciałby powrócić do niej lub uzupełnić ja o informacje, jakich kiedyś nie podawano do wiadomości publicznej, a może nawet skonfrontować swój zasób wiedzy ze współczesnym spojrzeniem na tego czy innego władcę.

Jeszcze inna osoba chce odkrywać historię, zagłębiać się w meandrach wielkiej polityki, która kształtowała mapy kontynentów, pragnie odkrywać sekrety przekazywane za drzwiami zamkniętymi przed szarym obywatelem, marzy mu się poznanie życiorysów osób zmieniających bieg dziejów albo tych, których celowo skazano na zapomnienie. I wreszcie kwestia długości takiego podcastu. Czy mam czas na godzinne lub dłuższe słuchowisko? Czy chcę łyknąć historię w pigułce?

Motywów jest wiele, tak samo jak upodobań do narracji, punktu widzenia, nawet głosu lektora. Znam ludzi, którzy nie mogą słuchać Wojtka Drewniaka (kanał HBC z YouTube), choćby nie wiem jak ciekawy temat wziął aktualnie na tapet. Nie mogą słuchać i już. Za to narracja Bogusława Wołoszańskiego pochłania ich bez reszty.

nauka historii

Gdzie słuchać podcastów historycznych?

Co ważne, podcasty historyczne dostępne są nie tylko w serwisie Spotify, lecz także na YouTube oraz na stronach internetowych, w tym na witrynach rozgłośni radiowych. Rzecz jasna nie znaczy to, że każdy z podcastów pojawia się w trzech wymienionych mediach. Nie. To ja znam trzy różne źródła i z trzech korzystam. A teraz przedstawię je Tobie.

Podcasty historyczne na stronach internetowych

Przyznaję, że ja zaczynałem przygodę z historycznymi podcastami od podcastów radiowych, umieszczanych na stronie www. Oni mieli to już dawno, wrzucając de facto audycje w postaci gotowej do odsłuchania. Ponieważ było to jeszcze w czasach, gdy internet w komórce nie był czymś tak powszechnym, jak dziś i oszczędzało się go w opór. Inną kwestią było dopasowanie stron do urządzeń mobilnych, które praktycznie nie istniało. Siłą rzeczy podcasty historyczne odsłuchiwało się w domu, a nie poza nim. Dziś sytuacja jest zgoła inna, lepsza, nieporównywalnie wygodniejsza. Wchodzi się na stronę internetową, włącza odtwarzacz i po chwili zanurza się w opowieściach o dziejach minionych. Podcastów historycznych można szukać bezpośrednio na stronach rozgłośni radiowych, jak: RMF Classic lub Polskie Radio albo na stronie Historia: Poszukaj. Polecam też agregatory podcastów, np.: Podchaser z kanałem polskie podcasty historyczne.

Polecane podcasty internetowe:

Podcasty historyczne na YouTube

Tu wybór jest spory, a po wpisaniu w wyszukiwarkę YouTube frazy: podcast historyczny natrafisz przede wszystkim na kanał, który bezbłędnie wykorzystał niszę i nazwał się zgodnie z intencją użytkownika, czyli Podcast Historyczny. Nie mają ogromnie rozbudowanej biblioteki, za to praktycznie każdy materiał trwa minimum godzinę. Podcast Historyczny znajdziesz też na Spotify, o czym będzie za chwilę. Dodam od razu, że słuchanie podcastów na YouTube może być kłopotliwe, jeśli nie ma się YouTube Premium. Ciągle włączony ekran zwiększa zużycie energii, nie mówiąc o odtwarzaniu w tle (jak na Spotify). Zatem da się słuchać z telefonu, ale nie jest to najwygodniejsza forma. Muzeum Historii Polski to kolejna propozycja dla miłośnika dawnych czasów. Podcastów jest tu kilkadziesiąt (o różnej długości), a dodatkowo znajdziesz tu audiobooki trwające nawet po 5 godzin. Warto wspomnieć, że audiobooki czytają znani polscy aktorzy, m.in. Danuta Stenka, Olga Bołądź, Marcin Bosak  i Wiktor Zborowski. MHP ma również ciekawą ofertę dla dzieci w postaci słuchowisk z serii Piastodzieje, zatem są to opowieści o najdawniejszej Polsce. Gdy jarają Cię przede wszystkim opowieści z frontów II wojny światowej, dodaj do ulubionych Podcast Wojenne Historie. Tam też czeka kilkadziesiąt propozycji. Kolejnym podcastem historycznym z YouTube jest kanał Hardkorowa Historia. Kanał niewielki, raptem kilka produkcji, ale warto poświęcić mu czas. Posłuchać i zdobyć trochę wiedzy. Muszę od razu dodać, że nie są to podcasty sensu stricto, lecz materiały wspierane formą graficzną oraz wideo, można ich jednak wyłącznie słuchać i przyswajać w ten sposób wiedzę. Podobnie rzecz się ma z kanałem Historia Bez Cenzury, którego sam często tylko i wyłącznie słucham, nie czując się stratnym w obliczu braku widoku twarzy Wojtka Drewniaka. Historia Bez Cenzury zawiera ogromną bibliotekę tematów, od wydarzeń z historii powszechnej, przez poczet królów i władców Polski (i Rzeczypospolitej Obojga Narodów), po smaczki i ciekawostki wyciągnięte z burzliwego nurtu dziejów całego globu. Na deser Parówki Z Demogorgona. Kanał traktujący raczej o serialach, niemniej playlista Gra o Tron zawiera wywiady z historykami, którzy komentowali wiele odcinków kultowej serii, wskazując na powiązania z wydarzeniami, problemami, procesami i zachowaniami, które faktycznie wydarzyły się w historii (sam George R. R. Martin nie krył silnej inspiracji historią w swym cyklu Pieśni Lodu i Ognia). Polecam dla urozmaicenia sobie nauki historii.

Polecane podcasty na YouTube

Podcasty historyczne na Spotify

I wreszcie miejsce, w którym fan podcastów historycznych może zatracić się bez reszty. Serwis Spotify to prawdziwa kopalnia wiedzy o historii Polski, Europy i świata. Opis wielkich, głośnych i słynnych wydarzeń, a także tych o skromniejszej reputacji, nawet mniej chwalebnych, acz ciągle ważnych.

Co ciekawe, wpisanie słów podcast historyczny sprawi, że trafisz tylko na Podcast Historyczny (ten sam, co na YouTube). Żeby odnaleźć więcej historycznych podcastów, wpisz samo: historia. Wybór od razu robi się większy! Pojawia się kilkadziesiąt propozycji, rodzimych oraz zagranicznych (te anglojęzyczne ujawnią się po wyszukaniu frazy history).

Raz jeszcze podkreślę, że nie chcę wskazywać, który jest najlepszy, a poniższa lista nie jest rankingiem ułożonym w kolejności od najlepszego. Osobiście polecam posłuchać po kilka odcinków z każdego, żeby znaleźć ten najbardziej wpadający w ucho, najlepiej lub najciekawiej przekazujący wiedzę. Jak zauważysz, część z nich powtarza się z YouTubem 😉

Polecane podcasty historyczne na Spotify

  • Podcast Historyczny – Rafał Sadowski
  • Historia dla dorosłych – RMF FM
  • Lekcja historii – Miłosz Szymański
  • Historia Polski dla dzieci – Piotr Borowski
  • Historia Jakiej Nie Znacie
  • Podcast Wojenne Historie
  • Historia nie Gryzie – Kacper Chrząstowski
  • Historia w roli głównej
  • Za Rubieżą. Historia i polityka – Miłosz Szymański
  • org.pl – Historia
  • O czym milczy historia? – Polskie Radio Katowice
  • Jest Historia! – Instytut Pileckiego
  • Salus Rei Publicae
  • Kronika Zmiany
podcasty historyczne

Na czym słuchać podcastów historycznych?

To jasne, że najlepiej na słuchawkach! One umożliwiają bycie sam na sam z podcastami o historii właściwie wszędzie. Od szkolnego korytarza, przez zatłoczony autobus lub pociąg, wiozący Cię do domu, po własne cztery kąty, w których nie chcesz przeszkadzać pozostałym domownikom potokiem wiedzy o starożytnym Rzymie, epoce Piastów, wydarzeniach II wojny światowej.

Możesz korzystać ze słuchawek nausznych, na przykład z jednego z poniższych modeli:

Możesz też wcisnąć w małżowinę coś mniejszego i lżejszego, jak te tutaj: