Nowy film „Dragon Ball” z serii „Super” zapowiedziany. Co o nim wiemy?

Może komuś udało się zebrać siedem smoczych kul i poprosić Shenrona o spełnienie tego życzenia wielu mangowo-anime’owych geeków. A może to po prosty przemyślany ruch Toei oraz Bandai. Tak czy siak – w przyszłości czeka na nas nowy film „Dragon Ball” z serii „Super”. Kiedy można spodziewać się premiery? Co jeszcze wiadomo o tym projekcie? Z kim tym razem przyjdzie zmierzyć się Goku i spółce?

Plotki, spekulacje i informacje o nowym filmie Dragon Ball Super

Póki co informacje o nowym filmie Dragon Ball Super są szczątkowe – trudno jednak się dziwić, skoro film dopiero co został zapowiedziany. Stało się to przy okazji Dnia Goku, obchodzonego do 2015 roku 9 maja, a także odpalenia nowej strony franczyzy. Na jego temat wypowiedział się jednak ojciec całego universum Akira Toriyama. Korzystając ze swojego standardowego medialnego avatara – Toribota – przyznał, że podobnie jak w przypadku poprzedniej produkcji (Dragon Ball Super: Broly) będzie miał spory udział w pracach nad filmem. Nie ujawnił żadnych szczegółów związanych z fabułą, a jedynie zapowiedział ekstremalne starcia, w których ma pojawić się nieoczekiwana postać
Akira Toriyama Dragon Ball Super film
Źródło: Dragon Ball Official Site

Fani już spekulują, o kogo może chodzić. O brata Freezy, występującego w niekanonicznych filmach Coolera? Ostatniego z mangowych antagonistów – czarownika Moro (czy możliwe, że film byłby adaptacją jego wątku z mangi, który – jak na razie – nie doczekał się wersji anime?)? A może reinkarnację Majin Buu, czyli znanego z Dragon Ball Z Uuba?

Toriayama dodał również, że od strony wizualnej wspólnie z innymi twórcami (w projekcie bierze udział zapewne również rysujący mangę następca Akiry – Toyotarou) uda się na dziewicze terytoria, by zapewnić widzom niesamowitą przejażdżkę. Czy może oznaczać to sięgnięcie po nowy typ animacji lub wymieszanie ich? Jak widać, mamy tu raczej ogólniki i więcej jest tu pola do snucia domysłów.

O filmie Dragon Ball Super na San Diego Comic-Con 2021

Możliwe, że odpowiedzi na te inne pytania poznamy już 23 lipca o godzinie 19 czasu polskiego. Wtedy, jak donosi fanpage Dragonworld – Świat Smoczych Kul, wystartuje transmitowany online panel na San Diego Comic-Con (SDCC) 2021, którego tematem będzie nowy film Dragon Ball Super. Wezmą w nim udział producent Norihiro Hayashida, Akio Iyouku z wydawnictwa Shueisha oraz Masako Nozawa, czyli aktorka od lat użyczająca głosu Goku w anime.

Dragon Ball Super SDCC 2021
Źródło: Dragon Ball Official Site

Wieści z Comic-conu: tytuł, teaser i grafiki

W ramach panelu ujawniono tytuł nadchodzącej produkcji: Dragon Ball Super: Super Hero.

Dragon Ball Super Super Hero nowy film logo
Źródło: Dragon Ball Official Site

Zaprezentowano też nieco grafik (którymi zachwycała się Masako Nozawa), jak również krótki teaser z Goku. Nie ujawnia on jednak nic na temat fabuły, a jedynie prezentuje inny styl artystyczny od widzianego w poprzednim filmie.

Norihiro Hayashida zdradził natomiast, że większa uwaga zostanie poświęcona na sceny wzięte z życia. Ma to być okazja do lepszego ukazania bogatego świata stworzonego przez Toriyamę. Oczywiście film ma mimo to obfitować w sceny akcji i stanowić fuzję (hehe) klasycznego Dragon Balla z nowy aspektami.

Na wspomnianych grafikach widzimy starych, znajomych bohaterów – Piccolo vel Szatana Serduszko (w charakterystycznych turbanie i płaszczu oraz bez), Kuririna w stroju policjanta oraz wnuczkę Goku, Pan, w przedszkolnym mundurku.

Jest także nowa postać / postaci – czy będzie tytułowym superherosem? Osobiście jej strój kojarzy mi się z trochę Charem Aznable z universum Gundama, a także komiksowym Rocketeerem. Jak można się dowiedzieć z tłumaczenia Dragonworld, napis koło pistoletu oznacza: Obracając tę część można wybrać, którego pocisku użyć. Czy to oznacza, że postać nie będzie używała ataków Ki? A może jest w jakiś sposób powiązany z członkiem Galaktycznego Patrolu, Jaco, czyli innym z bohaterów Toriyamy, który w Dragon Ballu pojawił się właśnie przy okazji Super?

Dragon Ball Super Hero Nowa postać
Źródło: Comic-Con via Dragonworld - Świat Smoczych Kul

Prócz tego dowiadujemy się, że Piccolo ma wreszcie dom, który pod względem architektury przypomina te z planety Namek.

Dragon Ball Super Hero dom Piccolo
Źródło: Comic-Con via Dragonworld - Świat Smoczych Kul

Lepiej widać to na zbliżeniu:

Dragon Ball Super dom Piccolo zoom
Źródło: Comic-Con via Dragonworld - Świat Smoczych Kul

Wystartowała też oficjalna strona Dragon Ball Super: Super Hero. Póki co niestety dostępna jest tylko wersja japońska.

O Dragon Ball Super: Super Hero na New York Comic Conie 2021 – trailer i nie tylko

Kolejnej porcji wieści na temat nowego filmu Dragon Ball dostarczył październikowy New York City Comic Con. Przede wszystkim dostaliśmy krótki trailer, który zdradza na przykład udział Armii Czerwonej Wstęgi – złej organizacji z oryginalnego Dragon Balla, odpowiedzialnej potem za stworzenie androidów (w tym Komórczaka). Potwierdza to również nagrana wypowiedź Masako Nozawy. Przez ułamek sekundy (konkretnie 34 sekundy) można dojrzeć gwiazdę poprzedniego filmu – Legendarnego Super Saiyanina Broly’ego:

Wiemy też, jak nazywają się nowe postaci w hełmach, mundurach i z pelerynkami – Gamma 1 oraz Gamma 2. Poniżej nowa grafika z nimi oraz Goku i Piccolo:

Dragon Ball Super Hero bohaterowie
Źródło: via Anime News Network

Zaprezentowano także, jak będą wyglądać kolejni powracający starzy bohaterowie – nieco wyrośnięty Dende, Bulma i koci mistrz Wieży na Świętej Ziemi – Karin:

W filmie ma również pojawić się Whis – anioł i nauczyciel boga zniszczenia Beerusa, na którego planecie (według Dragonworld – Świat Smoczych Kul) mają trenować Goku oraz Broly. W NYCC wziął udział na żywo użyczający mu głosu w wersji angielskiej Ian Sinclair (towarzyszyła mu Monica Rial, czyli anglojęzyczna Bulma). 

Wiemy też, że akcja rozgrywać się będzie 10 lat po pokonaniu Majin Buu, a Pan będzie trenowana przez Piccolo. Według wiadomości nagranej przez użyczającego mu głosu Toshio Furukawę, Nameczanin ma zresztą odgrywać bardziej aktywną rolę i hołubić córkę Gohana jak dobry dziadek. Mamy również zobaczyć Vegetę.

Norishida Hayashira, który, jak Akio Iyoku, łączył się na żywo z Tokio, obiecywał, że film dostarczy kinowego wrażenia. Przyznał, że często łapią się na poprawianiu detali. Jednym z motywów ma być pop w rozumieniu rzeczy modnych, współczesnych i nowoczesnych. Hayashira mówił także o dostrzeżeniu bezprecedensowego ruchu kolorów i tekstur.

Patrząc po komentarzach nowy styl animacji, z silnym wykorzystaniem CGI, nie każdemu przypadł jednak do gustu.

Kolejny trailer Dragon Ball Super: Super Hero

W ramach grudniowego eventu Jump Festa zaprezentowany nowy zwiastun filmu. Widać w nim między innymi Gohana, który powrócił do swego nameczańskiego ubioru, w jakim występował w sadze Cella.

Ujawniono też aktorów głosowych Gammy 1 i Gammy 2: odpowiednio to Hiroshi Kamiya i Mamoru Miyano. Dowiedzieliśmy się też, że nowe postaci to androidy / sztuczni ludzie (jinzo-ningen), do tego najsilniejsi z nich, a także superbohaterowie.

Z ukrytych informacji na stronie filmu, o których można przeczytać na Dragonworld, wynika, Gamma 1 jest lojalny i spokojny, a Gamma 2 bywa karcony za bycie beztroskim. Ich twórcą ma być związany z Armią Czerwonej Wstęgi doktor Hedo. Imię to oznacza wymioty. Jak zauważono na Dragonworld, podobnie było z innym twórcą androidów i członkiem Armii, doktorem Gero (jego imię również wiązało się z wymiotami, a czytelnicy polskiej wersji mangi być może pamiętają, że występował on jako doktor Żygago). Poza tym z Armią Czerwonej Wstęgi związani są też Magenta (prezes Red Pharmaceuticals, który chce odbudować Armię) oraz Kamin (pomocnik i kierowca Magenty). Złoczyńcom głosu użyczają kolejno Miyu Irino, Volcano Ota i Ryota Takeuchi.

Inne informacje na stronie dotyczą twórców. Reżyserem jest Tetsuro Kodama, a reżyserem animacji Chikashi Kubota. Za muzykę odpowiada Naoki Saoto. Dyrektor artystyczny to Nobuhito Sue, dyrektor CGI to Kaoru Chung, a za projektem kolorystycznym stoi Rumiko Nagai. Mamy też informacje o Pan (ma trzy lata, trenuje z Piccolo i wykazuje spory potencjał)

O nowym filmie Dragon Ball Super wypowiedzieli się też znowu zaangażowani w projekt aktorzy. Masako Nozawa cieszy się z aktywnej roli Piccolo, a według Toshio Furukawy nowa produkcja dobrze równoważy emocje i akcję. Wiadomość przesłał też sam Toriyama, odpowiadający za scenariusz i projekt postaci, którego zdaniem jakość animacji jest niesamowita. Mangaka widział tylko fragmenty filmu, ale jest pod jego dużym wrażeniem.

Dragon Ball Super: Super Hero nowy plakat
Źródło: Dragon Ball Official Site

Przy okazji ostatnio pojawiły się też różne materiały graficzne. Pozy z plakatu odtworzyli Nozawa, Furukawa i Kamiya.

Kiedy nowy film Dragon Ball Super zadebiutuje na ekranach?

22 kwietnia 2022 roku. Będzie to zatem cztery lata po ostatnim filmie, który nie tylko wprowadził do kanonu postać Broly’ego, ale też został jednym z najlepiej docenionych dragonballowych filmów – zarówno przez fanów, jak i krytyków (odpowiednio 92 i 82 procent na Rotten Tomatoes).

Powyższa data tyczy się Japonii. Jeśli chodzi o datę premiery w USA, to – według wieści z NYCC – nie została ona jeszcze ustalona. Jak powiedziała Monica Rial, nie zaczęto jeszcze nawet nagrywania dubbingu. Akio Iyoku wyznał, że zależy mu, by premiery japońska i amerykańska były blisko siebie. Obiecał, że konkretną odpowiedź przekażą tak szybko, jak tylko będa mogli.

Czy kolejna produkcja powtórzy sukces filmu z Broly’m? Zobaczymy.

W oczekiwaniu na nowy film Dragon Ball Super: Super Hero sprawdźcie gry i inne produkty spod znaku Dragon Ball w sklepie x-kom oraz al.to. O grach Dragon Ball przeczytacie także na Geeksie.

Źródło: Dragon Ball Official Site, Dragon Ball Wiki, Saiyan Scholar, MasakoX, Polygon, Anime News Network, Dragonworld – Świat Smoczych Kul, IGN