Nie tylko superherosi, czyli najlepsze komiksy dla geeka i nie tylko

Nuda? Nie patrz w sufit, ani jak schnie farba na ścianie. Poczytaj lepiej… komiks. „Co?! Ja już tymi Marvelami…”. Spokojnie. Opowieści obrazkowe nie tylko superbohaterami stoją i choć z chęcią przygotowalibyśmy dla Ciebie listę najlepszych komiksów Marvela czy DC (a możliwe, że kiedyś taką stworzymy), tym razem zabieramy Cię w podróż do świata, gdzie nie ma peleryn, radioaktywnych pająków czy laserów strzelających z oczu (a przynajmniej nie w tej wersji, która się kojarzy z nurtem superhero). Poznaj komiksy, które warto przeczytać – czy się jest geekiem lub nerdem, czy pasjonatem szeroko pojętej kultury.

Ronin

Frank Miller jest może dzisiaj nieco kontrowersyjną postacią w światku popkultury i komiksiarzy, niemniej nie można mu odebrać pozycji, którą sobie wypracował. A to za sprawą takich tytułów, jak choćby Powrót Mrocznego Rycerza, Sin City, 300 czy Ronin. Ten ostatni tytuł to pozycja dla miłośników dystopijnego cyberpunku, ale również klimatów samurajskich. Do inspiracji tym tytułem przyznał się zresztą Genndy Tartakovsky tworząc kultową kreskówkę z Cartoon Network, czyli Samurai Jack. A sporo zawdzięczają mu również Wojownicze żółwie ninja.

frank miller ronin
Źródło: Egmont

Zaczynamy w feudalnej Japonii, gdzie tytułowy bohater zaciąga na siebie hańbę. Dopuścił bowiem do tego, że demon Agat zamordował jego pana. Ronin, czyli bezpański samuraj, chce zemścić się na nieczystej sile. Ich walka przenosi się do ponurego świata przyszłości, gdzie ronin przejmuje kontrolę nad ciałem kalekiego telepaty, a Agat przybiera postać szefa potężnej korporacji… Komiks wyróżnia się bardzo specyficzną kreską i sposobem narracji, cyberpunkowo-postapokaliptycznym klimatem, a także wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

Blacksad

Tytuł, który niektórzy mogą ostatnio z gry Under the Skin, wydanej na PS4, a także Nintendo Switch, Xbox One czy PC – na Geeksie recenzowała ją Klaudia: Czy warto udać się na przygodę śladami czarnego kota? Recenzja gry Blacksad: Under The Skin. Tymczasem rodowód przygód Johna Blacksada – antropomorficznego kota – prywatnego detektywa – jest jak najbardziej komiksowy. Do tej pory ukazało się pięć albumów o jego przygodach, a w przygotowaniu są dwa kolejne.

blacksad komiks
Źródło: Egmont

Komiks to propozycja dla tych, którzy lubią klimat noir, szybko połykają historie o tajniakach w nieodłącznych prochowcach i z nieodłącznym petem w ustach, zabójczych femme fatale, nieustępliwych gliniarzach i twardych gangsterach. A przy okazji nie przeszkadza im, że bohaterami historii rodem z powieści Raymonda Chandlera lub Dashiella Hammetta są człekokształtne koty, psy i inne zwierzaki

Trylogia Nikopola (Targi Nieśmiertelnych / Kobieta pułapka / Zimny równik)

Z jednej strony tytuł podobny fabularnie do Ronina – znowu ponura przyszłość, znowu motywy nadprzyrodzone, tym razem zahaczające nie o klimaty dalekowschodnie, ale egipskie. Z drugiej – tak jak Blacksad – jest to przykład komiksu frankofońskiego. Opowieść zaczyna się w Paryżu roku 2023 (jaka to się kiedyś odległa data wydawała…)., gdzie zjawiają się antyczni egipscy bogowie. Jeden z nich – zbuntowany Horus – przejmuje kontrolę nad ciałem dysydenta –Alcide’a Nikopola, który ma być narzędziem zemsty na boskich braciach…

bilal trylogia nikopola
Źródło: Egmont

Warto wspomnieć, że autor Trylogii – uznany twórca Enki Bilal – wyreżyserował również oparty na niej film (Immortal – Kobieta pułapka). A sport wprowadzony w trzeciej części – Zimny równik – czyli szachoboks doczekał się również zawodów w prawdziwym świecie.  

Persepolis

Autobiograficzny, dwuczęściowy komiks autorstwa Marjane Satrapi, ukazujący jej dzieciństwo i wczesną z dorosłość. Z perspektywy autorki poznajemy wydarzenia towarzyszące rewolucji islamskiej oraz konfliktowi iracko-irańskiemu, a także jej obcowanie z rzeczywistością na emigracji w Austrii.

persepolis egmont
Źródło: Egmont

Tytuł poważny i poruszający wiele istotnych problemów (np. wolność słowa i przekonań, walka z reżimem i prześladowaniami), choć nie bez ironicznego humoru. Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji udowadniających, że komiks to medium niekoniecznie zarezerwowane tylko dla superherosów. Wspomnieć warto, że – podobnie jak w przypadku Trylogii NikopolaPersepolis również doczekało się adaptacji (w formie filmu animowanego z 2007 roku).

Asteriks

Asteriksy to komiksy dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Przygody stworzonych przez Rene Goscinny’ego i Alberta Uderzo Galów, stawiających opór Juliuszowi Cezarowi za pomocą sprytu i siłu zwiększonej magicznym napojem, to znakomita satyra. Pełna jest rozmaitych odniesień i żartów, czy to z narodowych stereotypów, czy historii i kultury (nie tylko starożytnej).

asterix
Źródło: Egmont

Na chwilę obecną dostępnych jest prawie 40 tomów, tak więc zainteresowani mają w czym wybierać. Prócz klasyków, takich jak Asterils i Kleopatra, Asteriks i Goci, Asteriks legionista czy Asteriks gladiator, warto sprawdzić np. Obeliksa i spółkę, gdzie boski Juliusz usiłuje pokonać znienawidzonych Galów za pomocą kapitalizmu. A także W hołdzie Albertowi Uderzo: Asteriks i przyjaciele, czyli antologię krótkich historyjek, stworzonych przez przeszło trzydziestu komiksowych artystów na 80. Urodziny Alberta Uderzo, czy Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały (tytuł mówi sam za siebie). O adaptacjach filmowych – animowanych i aktorskich – wspominać w tym wypadku nie trzeba, bo znają je chyba wszyscy. A są też gry – np. Asterix & Obelix XXL 2 na PC.

Mity Cthulhu

Propozycja podrzucona przez naszego Kacpra, zachwycającego się graficzną stroną, za którą odpowiada Alberto Breccia. Tytuł docenią na pewno fani prozy H.P. Lovecrafta i stworzonego przez niego universum, ale po komiks mogą sięgnąć także miłośnicy niepokojącego, mrocznego i bardzo specyficznego rysunku. Poszczególne historie oparte są na wybranych opowiadaniach Samotnika z Providence, które zaadaptował Norberto Buscaglia.

mity cthulhu
Źródło: Grupa Wydawnicza Sonia Draga

Mamy tu przeniesione m.in. Widmo nad Innsmouth, Zew Cthulhu, Zgrozę w Dunwich czy Kolor z innego wszechświata. Nawet znający fabuły tych przerażających opowieści odkryją coś nowego za sprawą grafik Breccii. A dla miłośników gamingu może być to też inspiracja do sięgnięcia po gry inspirowane twórczością Lovecrafta, jak Call of Cthulhu czy Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza

Wujka Sknerusa przedstawiać raczej nie ma potrzeby. Jedni mogą kojarzyć go z komiksów wydawanych w ramach Kaczora Donalda czy Giganta, inni z kreskówek Disney’a, z Kaczymi opowieściami i ich rebootem na czele (lub powstałych na podstawie oryginalnej serii gier na NES-a czy PC). Ale czy wszyscy wiedzą, w jaki sposób został on najbogatszym kaczorem na świecie? Opowiada o tym seria zeszytów autorstwa Dona Rosy.

życie i czasy sknerusa
Źródło: Egmont

Podobnie jak z Asteriksem można myśleć, że to tylko komiksy dla dzieci ale jednak także (nieco) starsi czytelnicy znajdą tu coś dla siebie. Zwłaszcza jeśli lubią przygodowo-awanturnicze klimaty, w których rozgrywa się historia dojścia Sknerusa do wielkich pieniędzy. Dodać można, że Rosa otrzymał za tę serię prestiżową w branży Nagrodę Eisnera, a wielki fan komiksu – Tuomas Holopainen z kapeli Nightwish – nagrał inspirowany nim album muzyczny.

Maus. Opowieść ocalałego

Kolejny w tym zestawieniu nieco cięższy tytuł, nagrodzony w 1992 roku Pulitzerem. Podobnie jak w przypadku Blacksad bohaterami są antropomorficzne zwierzęta. Fabularnie to jednak nie romantyczny czarny kryminał, a opowieść o holokauście. Za kanwę posłużyły losy rodziców twórcy – Arta Spiegelmana – ocalałych z masowej zagłady Żydów, w komiksie przedstawionych jako myszy. Niemcy są wyobrażani jako koty, a Polacy jako świnie (było to jedno ze źródeł kontrowersji, jakie pojawiały się wokół komiksu).

maus
Źródło: Wydawnictwo Komiksowe

Nie jest to więc tytuł, który spodoba się każdemu czytelnikowi, a już na pewno nie szukającemu wytchnienia i relaksu. Jeśli jednak interesuje Cię poważniejsza, niełatwa lektura, bądź poruszana w komiksie tematyka wojny i radzenia sobie z traumą i przeszłością, Maus jest komiksem, po który warto sięgnąć.

Thorgal

Duet Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme to kolejni wpływowi twórcy, jakich warto wspomnieć. Owocem ich pracy jest osadzony na Dzikim Zachodzie Western czy opowieść fantasy Szinkiel. Najbardziej znane dzieło tego tandemu to jednak liczący 37 tomów (tylko serii głównej) Thorgal.

thorgal
Źródło: Egmont

Tytułowy bohater to przybysz z gwiazd, jako dziecko zaadaptowany i wychowywany przez wikingów. Jako dorosły Thorgal Aegirsson jest szukającym swojego miejsca na świecie bohaterem, przeżywającym przygody, w których mieszają się wątki fantasy i sci-fi, a wszystko to z wyraźnymi elementami wikińskimi. Seria doczekała się także spin-offów, jak również adaptacji powieściowych, a nawet słuchowiska / audiobooka, nie wspominając już o grze na pecety.

Ekspedycja. Bogowie z kosmosu

Na zakończenie jeszcze jeden komiks z polskim rodowodem: Bogowie z kosmosu lub Ekspedycja ze scenariuszem Arnolda Mostowicza i Alfreda Górnego oraz rysunkami niedawno zmarłego Bogusława Polcha. Raz jeszcze mamy tu motyw obcych, którzy odwiedzili nasza planetę, tym razem wyraźna jest inspiracja paleoastronautycznymi teoriami Ericha von Danikena (jego nazwisko pojawia się zresztą w jeszcze jednym tytule komiksu). Kosmici przybywają na Ziemię w czasach prehistorycznych, by odnaleźć rokujące na rozwój inteligencji formy życia. Ekspedycja z kosmosu napotyka jednak wiele problemów…

ekspedycja
Źródło: Prószyński i S-ka

Jeśli podobały Ci się historie pokroju Gwiezdnych wrót, pociąga Cię oldskulowa kreska, a Twoim konikiem są sensacyjno-fantastyczne teorie, łączące wydarzenia znane z mitów i legend świata z wizytami dysponujących potężną technologią obcych – sprawdź ten komiks.

#zostań w domu i sprawdź inne popularne komiksy

To zaledwie kilka propozycji opowieści graficznych. Zachęcamy w komentarzach do podzielenia się swoimi typami najlepszych komiksów, które warto przeczytać (także tych superbohaterskich – kto wie, może tytuły te wykorzystamy przy okazji innej listy?).

Jeśli z tematów czytelniczych interesują Cię ebooki, sprawdź tekst Klaudii: Sposób na nudę. Czytnik i ebook, czyli najlepsi partnerzy na wszystkie 365 dni w roku. A o współczesnych gadżetach i rozwiązaniach, które przepowiedzieli autorzy powieści sci-fi, dowiesz się z artykułu Łukasza: Pisarze, którzy przepowiedzieli przyszłość. Literacka futurologia a współczesne gadżety i technologie.

tarcza