Najlepsze gry logiczne na telefon. Sprawdź polecane łamigówki na smartfon

Jesteś fanem gier logicznych? Sprawdź, które z nich warto zainstalować na swoim telefonie. Da Ci to możliwość cieszenia się atrakcyjną rozrywką w dowolnym miejscu i czasie. Tym bardziej, że smartfonowe łamigłówki są dostępne zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS, a przy tym oferują bardzo szeroki wachlarz wyzwań, które mogą zadowolić zarówno okazjonalnych graczy, jak i zagorzałych fanów umysłowych zagadek. Sprawdź najlepsze gry logiczne na telefon.

Najlepsze gry logiczne na telefon – ranking 

  1. Words Of Wonder: Połącz Słowa
  2. Two Dots
  3. Brain Test
  4. Sudoku.com
  5. Peak – Brain Training

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj cały artykuł. 

Fenomen gier logicznych

Nie ma lepszego sposobu na rozruszanie szarych komórek niż dobra gra logiczna. Powód? Łamigłówka w każdej postaci wymaga od gracza precyzyjnego analizowania sytuacji, szybkiego rozpoznawania tendencji i wzorców, a także refleksu i umiejętnego korzystania z logiki w rozwiązywaniu konkretnych problemów czy zagadek. W efekcie gry logiczne doskonale pobudzają do pracy różne obszary mózgu, pomagając przy tym w rozwijaniu zdolności poznawczych, takich jak np. pamięć czy koncentracja. 

Któż z nas nie układał puzzli, nie próbował złożyć kostki Rubika, albo nie grał w popularne Sudoku? Te przykłady gier logicznych są niemal już niemal kultowe. Dzisiaj jednak oferta łamigłówek nie ogranicza się wyłącznie do wymienionych pozycji i jest na tyle szeroka, że ich poszczególne tytuły doskonale sprawdzają się dla osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami, oferując przy tym szeroki zakres tematów i poziomów trudności. Nic więc dziwnego, że łamigówki szybko zyskały na popularności zarówno wśród starszych, jak i młodszych entuzjastów zagadek. 

Co jeszcze sprawia, że gry logiczne są wyjątkowe? Jest tego wiele, ale w pierwszej kolejności należy wymienić, że łamigówki są genialnym sposobem na naukę oraz skutecznym motywatorem do systematycznego poszerzania wiedzy. Gdy dołożymy do tego fakt, że rozwiązywanie logicznych zagadek już dawno zostało uznane za skuteczną metodę relaksu, która oferuje intrygującą i bez reszty wciągającą przerwę od codziennych obowiązków i zmartwień, jasnym staje się, że gry logiczne to rozrywka naprawdę wysokich lotów.

gra logiczna smartfon

Łamigówki na smartfon

Z biegiem czasu i w wyniku rozwoju technologii, gry logiczne stały się również nieodłączną częścią rozrywki mobilnej. Początkowo łamigówki w wersji cyfrowej były oferowane na dedykowanych ku temu urządzeniach, np. na przenośnych konsolach, a z czasem trafiły także na smartfony i tablety. Efekt? Mając na swoim telefonie ciekawą łamigówkę, możesz mieć pewność, że kolejka do lekarza minie w mgnieniu oka, a wielogodzinna podróż pociągiem będzie pozbawiona nudy. 

Innowacje w sprzęcie i oprogramowaniu umożliwiły szybki rozwój gier logicznych, czyniąc je coraz bardziej atrakcyjnymi i dostępnymi. A nawiązując do ich dostępności, trzeba zaznaczyć, że dodatkową cegiełkę w tym temacie dołożyło także powstanie sklepów z aplikacjami Google Play oraz AppStore. To właśnie dzięki nim twórcy gier zyskali łatwiejszy dostęp do szerokiej publiczności, a użytkownicy mogli łatwo odkrywać i pobierać nowe gry logiczne na swoje urządzenia mobilne.

Najlepsze gry logiczne na telefon

Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie TOP 5 gier logicznych na urządzenia mobilne. Staraliśmy się, aby przedstawione propozycje były możliwie uniwersalne i działały na smartfonach i tabletach z systemem Android oraz iOS. Zainspiruj się, pobierz wybrany tytuł i graj w gry logiczne bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Words Of Wonder: Połącz Słowa

Pierwsza propozycja to gra logiczna na telefon, która łączy w sobie ciekawą łamigówkę i edukacyjny potencjał. Words Of Wonders to tytuł, w którym głównym zadaniem jest odpowiednie połączenie liter – tak, aby powstały z nich wyrazy pasujące do krzyżówki.

Efekt? Nie dość, że doskonale wpływa to na zasób słownictwa oraz ogólne umiejętności językowe, to dodatkowo dzięki podróżniczej tematyce i przyjemnej oprawie graficznej, wymieniona gra potrafi wciągnąć na wiele godzin. Tym bardziej, że gracz ma tu możliwość m.in. wirtualnego podróżowania do różnych miejsc, odkrywania ciekawostek czy poznawania historii poszczególnych zakątków świata.

Co ciekawe, Words Of Wonders to gra logiczna na smartfon dla każdego, ponieważ każda rozgrywka zaczyna się od prostszych zadań, aby ostatecznie, dopiero w trakcie przechodzenia przez jej kolejne etapy, zwiększać poziom trudności. Program pozwala także na tworzenie rankingów i motywującą rywalizację z przyjaciółmi.  

Words Of Wonders gra logiczna google play
fot. Words Of Wonders/ Google Play

Two Dots

Kolejna propozycja to znana i lubiana smartfonowa łamigówka Two Dots. Mowa o niezwykle prostej w formie, ale skutecznie wciągającej grze logicznej na telefon, w której gracz ma za zadanie połączyć kropki tego samego koloru. W zależności od poziomu, na którym się znajduje, zadania mogą się zmieniać – od zbierania określonej liczby kropek danego koloru, po usuwanie przeszkód z planszy.  

W czym tkwi wyjątkowość Two Dots? Gra na smartfon zmusza użytkownika do logicznego myślenia i układania strategii, aby przejść przez coraz bardziej skomplikowane poziomy. Są tu dostępne także różne tryby gry, które oprócz pokonywania kolejnych leveli, oferują np. nagrody, a to stanowi atrakcyjne urozmaicenie każdej rozgrywki. 

Dodatkowo wśród plusów tej propozycji można wymienić także przyjemną dla oka, wyciszającą i sprzyjającą skupieniu szatę graficzną, oraz regularne aktualizacje, które sukcesywnie przynoszą coraz to ciekawsze możliwości i doznania.

Two Dots gra logiczna na smartfon
fot. Two Dots / AppStore

Brain Test

Lubisz główkować? Wybierz humorystyczną aplikację z łamigłówkami Brain Test. Jej najważniejszą cechą jest nieprzewidywalność, ponieważ często odpowiednie rozwiązanie nie jest takie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. 

Brain Test to podchwytliwa gra logiczna na telefon, która wymaga nietypowego i wychodzącego poza schematy myślenia. Dzięki temu doskonale rozwija umiejętność rozwiązywania problemów i efektywnie pomaga w trenowaniu różnych obszarów umysłu. Jej dużym plusem jest przyjemny layout, który ułatwia skupienie się na zadaniach, oferując świeże i zabawne podejście do rozwijania osobistego potencjału intelektualnego. 

Brain Test jest atrakcyjną alternatywą dla szerokiego spektrum graczy. Tym bardziej, że można z niej korzystać za darmo i bez dostępu do internetu, a także w kilka osób. A to z kolei pozwala na zabawę i rywalizację z rodziną czy znajomymi. Wystarczy tylko podjąć wyzwanie!

gra logiczna brain puzzles smartfon
fot. Brain Test / Google Play

Sudoku.com

Na miejscu czwartym naszego zestawienia znalazła się mobilna wersja jednej z najpopularniejszych gier logicznych wszechczasów, czyli Sudoku.com. Jej celem jest wypełnienie każdego wiersza, kolumny i kwadratu 3×3 cyframi od 1 do 9, przy tym każda liczba może pojawić się tylko w jednym miejscu. Od teraz można próbować to zrobić na własnych smartfonach i tabletach. 

Kultowa gra liczbowa w wersji na urządzenia mobilne oferuje różne poziomy trudności – od bardzo łatwych do trudnych, dedykowanych bardziej doświadczonym graczom. Do dyspozycji są tutaj także wizualne wskazówki i kolorowe elementy, które skutecznie pomagają w grze i sprawiają, że jest niezwykle wciągająca. 

Sudoku.com pozwala też stale monitorować swoje postępy i kontrolować statystyki, w tym m.in. najlepsze czasy i liczbę rozegranych partii. Co więcej, oprócz klasycznego Sudoku, aplikacja mobilna zapewnia także atrakcyjne dodatki, w tym np. codzienne wyzwania, angażujące turnieje i sezonowe wydarzenia. Wszystko z myślą o satysfakcji fanów liczbowych łamigówek. 

fot. Sudoku.com/ Google Play

Peak – Brain Training

Odkryj ponad 40 zabawnych i bez reszty wciągających gier, które łączą naukowe podejście do treningu umysłu z doskonałą zabawą. Aplikacja na telefon Peak – Brain Training agreguje propozycje zadań zaprojektowanych we współpracy ze specjalistami neurologii i psychologii poznawczej. Ich głównym celem jest skuteczne pobudzanie umysłu i efektywne ćwiczenie takich zdolności, jak np. pamięć, uwaga czy rozwiązywanie skomplikowanych sytuacji. Swoje wyniki można z kolei łatwo monitorować na podstawie dostępnych tu statystyk.

Założeniem każdego treningu Peak – Brain Training  jest to, że ma być on krótki, ale intensywny. Co ciekawe, wszystkie dostępne tu gry są dostosowane do umiejętności i poziomu użytkownika, ponieważ na początku korzystania z aplikacji obydwa się tzw. ocena umiejętności gracza. To właśnie na tej podstawie program na smartfony dopasowuje treningi umysłowe w postaci gier i zabaw logicznych do konkretnej osoby. Z czasem wskazuje też co można poprawić i zwiększa poziomy trudności. Wszystko po to, aby rozrywka niosła za sobą realne korzyści. 

peak brain aplikacja gra logiczna na smartfon
fot. Peak – Brain Training / Google Play
Źródła tekstu: Google Play, AppStore