10 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Korzystanie z sieci wiąże się różnego rodzaju niebezpieczeństwami w postaci wirusów lub szkodliwego oprogramowania. Rozwaga w korzystaniu ze stron internetowych to jedno, ale dobry antywirus to podstawa bezpiecznego działania sprzętu łączącego się z Internetem. Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy? Czy opłaca się korzystać z darmowych wersji? Sprawdź listę najlepszy darmowych programów antywirusowych.

Darmowy czy płatny antywirus?

Celem programów antywirusowych jest zabezpieczenie danych przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Podczas przeglądania różnych ofert możesz poczuć się przytłoczony mnogością wersji i liczbą producentów. Dlatego warto już na starcie upewnić się, która wersja spełni Twoje oczekiwania.

Zalety i wady darmowych antywirusów

Jak łatwo można się domyśleć, największą zaletą jest oczywiście brak konieczności zapłaty. Na rynku nie brakuje antywirusów, które zapewniają darmową ochronę przed wirusami i przyzwoity pakiet dodatkowych narzędzi bezpieczeństwa. Oprócz tego w większości programów istnieje możliwość skorzystania z pełnej wersji w postaci darmowego okresu próbnego.

Każdy darmowy antywirus zawiera pewne ograniczenia. Wersje FREE są zazwyczaj ograniczone i nie posiadają pełnej funkcjonalności, która pozwala na dokładniejszą i bardziej wydajną ochronę. Dodatkowo darmówki są zwykle przeznaczone jedynie do użytku prywatnego, dlatego firmy czy punkty usługowe muszą zaopatrzyć się w płatną licencję.

Więcej o darmowych antywirusach dowiesz się z poradnika: Darmowy antywirus. Jaki bezpłatny program antywirusowy wybrać?

Program antywirusowy

Kiedy wybrać płatny program antywirusowy?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jeżeli korzystasz z komputera do celów prywatnych, grasz w gry, przeglądasz internet, korzystasz z poczty, darmowy antywirus powinien Ci całkowicie wystarczyć. W przypadku gdy Twój sprzęt to główne narzędzie pracy i wykonujesz na nim operacje bankowe, pobierasz dużo plików z sieci, wybierz kompleksową, płatną ochronę.

Ceny płatnych antywirusów zaczynają się od około 60 zł za rok użytkowania. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo. Ich funkcjonalność względem darmowych wersji jest zazwyczaj dużo większa i obejmuje firewall, wbudowany VPN, czyszczenie dysku z zaśmiecających plików, zabezpieczenie transakcji bankowych, ochronę przed spamem i wiele innych.

Jakie są rodzaje wirusów?

Wraz z rozwojem internetu rozwinęła się również przestępczość w sieci. Baza wirusów rośnie w błyskawicznym tempie, codziennie powstają dziesiątki tysięcy nowych zagrożeń. Coraz częściej zdarza się, że aplikacje szpiegujące podszywają się pod serwisy i aplikacje, których używasz na co dzień. Warto więc zapoznać się z typami wirusów:

  • Spyware – to uporczywe oprogramowanie szpiegujące, którego ciężko się jest pozbyć. Wirusy tego typu gromadzą dane na temat odwiedzanych przez ciebie stron, danych osobowych, klawiszy wciskanych podczas korzystania z komputera.
  • Worm – czyli tak zwane robaki. Mimo że nazwa brzmi niegroźnie, są one poważnym zagrożeniem. Robaki instalują tzw. backdoory, co pozwala kontrolować w zdalny sposób komputer ofiary. Dodatkowo wirus jest w stanie replikować się i rozprzestrzeniać na inne komputery bez świadomości użytkownika.
  • Adware – to wirus wyświetlający uciążliwe reklamy. Często jest pobierany i instalowany wraz z właściwym oprogramowaniem jako zawartość dodatkowa.
  • Ransomware – wirusy blokujące komputer (szyfrujące dane) w celu czegoś na kształt okupu, po uiszczeniu którego odzyskasz dostęp do urządzenia.

Wiedzę na temat wirusów zgłębisz z artykułem: Kradną, żądają okupu, sieją spustoszenie. Oto lista najgroźniejszych wirusów komputerowych i zagrożeń, na które trzeba uważać w 2021 roku

TOP 10 darmowych antywirusów

Oferta bezpłatnych programów antywirusowych jest ogromna i większość z nich posiada swoją płatną wersję. Przy wyborze propozycji do tego zestawienia brałem pod uwagę opinie i testy dotyczące skuteczności działania, ale również interfejs aplikacji. Musisz się jednak przygotować na to, że w pewnym momencie każdy darmowy program zasugeruje Ci zakup płatnej wersji.

Avira Free Security for Windows – świetny darmowy antywirus

Avira to antywirus, z którego osobiście korzystam od lat. Ma naprawdę dobry silnik antywirusowy i  posiada szereg darmowych funkcji, takich jak safe shopping, optymalizacja ustawień, VPN (500 MB miesięcznie), menadżer haseł, firewall i wiele więcej. Dodatkowo skaner Aviry działa w chmurze, dzięki czemu nie spowalnia komputera.

Pobierz Avira Free Security for Windows

Okno antywirusa Avira

AVG AntiVirus Free – popularny i skuteczny darmowy antywirus

AVG to jeden z antywirusów, które powinieneś doskonale znać. W programie możesz korzystać z podstawowej ochrony w czasie rzeczywistym i skanowania na żądanie lub podczas uruchamiania systemu, ale także z modułu kwarantanny i skanera poczty e-mail. Za największą zaletę programu uważam obecności trybu cichego, pozwalającego wyciszyć powiadomienia antywirusa i aplikacji innych firm. Dzięki niemu można również wstrzymać aktualizacje Windows.

Pobierz AVG AntiVirus Free

AVG AntiVirus Free popularny i skuteczny darmowy antywirus

Kaspersky Anti-Virus Free – dobre zabezpieczenie przed wirusami

Kaspersky dobrze radzi sobie z wykrywaniem i usuwaniem złośliwego oprogramowania, spyware’u, phishingu i niebezpiecznych stron internetowych. Ciekawym dodatkiem w tym programie jest możliwość instalacji wtyczki do zarządzania haseł. Zapisywanie uwzględnia zarówno loginy, jak i wrażliwe informacje, takie jak dane z kart kredytowych i paszportu.

Pobierz Kaspersky Anti-Virus Free

Okno programu antywirusowego Kaspersky

Free Comodo Antivirus Software – darmowy i łatwy w obsłudze program antywirusowy

Comodo Antivirus jest darmowym programem antywirusowym, który chroni system operacyjny Windows przed działaniem wirusów, trojanów, komponentów reklamowych, a także innego rodzaju złośliwego oprogramowania. Oprócz podstawowych opcji posiada również zaporę sieciową, moduł piaskownicy oraz możliwość tworzenia reguł dotyczących podejrzanych plików.

Pobierz Free Comodo Antivirus Software

Okno AntiVirusa Comodo

Bitdefender Antivirus Free Edition – lekki i bezpieczny darmowy antywirus

Bitdefender to zaskakująco skuteczny program antywirusowy. Jego skuteczność potwierdza bardzo duża baza użytkowników około 500 milionów. Aplikacja korzysta z chmury do wykrywania wirusów, przez co zajmuje niewiele miejsca na komputerze i nie spowalnia jego działania. Posiada także przydatną funkcję skanowania komputera podczas bootowania.

Pobierz Bitdefender Antivirus Free Edition

Program antywirusowy Bitdefender

Panda Free Antivirus – antywirus dla graczy

Panda to ciekawy antywirus, który może spodobać się graczom. W darmowej wersji świetnie chroni przed wirusami i udostępnia funkcję trybu gry. Działa to w taki sposób że jeśli program wykryje uruchomioną grę lub zmaksymalizowane okno odtwarzacza wideo to automatycznie zostaną zwieszone wszystkie powiadomienia.

Pobierz Panda Free Antivirus

Okno programu Panda Free Antivirus​

360 Total Security – ochrona z wielu źródeł

360 Total Security w odróżnieniu, od większości konkurentów, korzysta z kilku zintegrowanych silników antywirusowych (360 Cloud Scan Engine, 360 QVMII AI Engine, Bitdefender i Avira). Dzięki temu wykrywalność wirusów i szkodliwego oprogramowania w tej aplikacji stoi na najwyższym poziomie. Dla bałaganiarzy program posiada zintegrowane narzędzia do optymalizacji i czyszczenia komputera.

Pobierz 360 Total Security

Antywirus 360 total security

Ad-Aware Antivirus Free – usuwa programy szpiegujące

Ad-Aware Antivirus Free to darmowy program do ochrony przed różnego rodzaju wirusami, końmi trojańskimi, programami spyware, rootkit czy keylogger. Program jest naprawdę skuteczny, a wcześniej był znany głównie z usuwania oprogramowania szpiegującego. Posiada tryb kwarantanny, harmonogram zadań oraz listę ignorowanych lokalizacji, pomijanych podczas skanowania.

Pobierz Ad-Aware Antivirus Free

Program antywirusowy Ad-Aware Antivirus Free

Avast Free Antivirus – król popularności

Avast jest jednym z najpopularniejszych darmowych antywirusów w naszym kraju. Bez problemu radzi sobie z wszystkimi typami zagrożeń. Posiada szereg dodatków, m.in. menadżer haseł, narzędzie do skanowania środowisk sieciowych, ochronę przeglądarki. Największą wadą tego antywirusa jest nachalność powiadomień dotyczących zakupu pełnej wersji.

Pobierz Avast Free Antivirus

Antywirus Avast Free

Sophos Mobile Security – aplikacja na Androida i iOS

Na liście nie mogło zabraknąć antywirusa przeznaczonego na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Sophos nie tylko świetnie radzi sobie z wykrywaniem wirusów, ale też chroni Twoje hasła, filtruje spam oraz daje możliwość kontrolowania dostępu do aplikacji. Jest szybki, darmowy i nie obciąża zbytnio systemu operacyjnego.

Pobierz Sophos Mobile Security dla Androida

Pobierz Sophos Mobile Security dla iOS 

Antywirus na urządzenia mobilne Sophos Mobile Security