Shazam z nową funkcjonalnością. Teraz sprawdzisz szczegółowe informacje o koncertach wybranych artystów

Shazam otrzmał nową aktualizację, dzięki której sprawdzisz nie tylko czego obecnie słuchasz, ale również gdzie artysta planuje dać koncert. Dzięki informacjom zaciąganym z platformy Bandsintown, aplikacja powie Ci wszystko o koncertowych planach artystów.

Co to jest Shazam?

Shazam to całkiem popularna aplikacja do identyfikacji utworów i artystów. Jeżeli nie wiesz czego obecnie słuchasz, ale podoba Ci się utwór, to wyciągasz telefon, włączasz aplikację i dajesz aplikacji chwilę na zdiagnozowanie pacjenta. Po kilku sekundach Shazam zna już Twój gust muzyczny i z zażenowaniem pokazuje wszystkie informacje na temat słuchanego utworu. Dzięki temu melodia nie przepadnie –  w końcu już wiesz czego słuchasz.

Aplikacja korzysta z mikrofonu wbudowanego w zainstalowane urządzenie i rejestruje słyszane dźwięki. Trudno powiedzieć ile utworów jest w bazie aplikacji, ale na tyle dużo, by wykryć w zasadzie wszystkie słuchane przez Ciebie utwory. Artyści udostępniając swoją muzykę poprzez najpopularniejszych dystrybutorów automatycznie zapisują swoją muzykę do podobnych aplikacji. Oczywiście mogą odmówić im dostępu, ale to byłoby mało opłacalne. Dlatego właśnie Shazam rozpoznaje niemal wszystkie znane dzisiaj kawałki.

telefon muzyka
Dzięki Shazam możesz jednym kliknięciem sprawdzić czego obecnie słuchasz

Do czego jeszcze może służyć Shazam?

Shazam należy do Apple’a, a to przedsiębiorstwo ma długie ręce, więc na momentalnym rozpoznawaniu utworów się nie kończy. Shazam ma dodatkowo zarejestrowaną bazę tekstów piosenek (może karaoke z Shazamem? W stanach się trochę pośmieją, ale co tam), teledysków i możliwość budowania list odtwarzania. Do tego doszła najnowsza aktualizacja, dzięki której sprawdzisz kiedy i gdzie gra wybrany artysta. Dodatkowo Shazam posiada system rekomendacji, coś jak Spotify, ale korzystanie z tej aplikacji jak ze Spotify trochę nie działa jak powinno, więc to najlepiej przetestować samemu – nie jest to główna funkcja Shazam.

Ponadto apka rozpoznaje utwory w popularnych aplikacjach (np. Instagram, YouTube, czy TikTok). Jeżeli więc ktoś udostępnił na Instagramie post z utworem, który Ci się podoba (o ile muzyka i sama aplikacja dostępna jest w Twoim kraju 😉) to Shazam zidentyfikuje utwór i pozwoli Ci zapisać go do listy odtwarzania. Potem bez problemu można kawałek odsłuchać w Apple Music czy Spotify. Wystarczy jedynie połączyć konta.

Shazam łączy siły z Bandsintown. Teraz w aplikacji pojawią się informacje o trasach koncertowych

Teraz Shazam to nie tylko platforma do rozpoznawania i słuchania muzyki, ale i do sprawdzania tras koncertowych słuchanych artystów. Funkcja działa zarówno na Androidzie jak i na systemie iOS, więc każdy użytkownik aplikacji może sprawdzić, czy jego bardziej lub mniej lubiany artysta gra gdzieś niedaleko. Aby sprawdzić, czy dany wykonawca ma zaplanowane jakieś koncerty (a jeżeli ma, to gdzie i kiedy), wystarczy albo wpisać nazwę wykonawcy w wyszukiwarkę, lub dać aplikacji posłuchać jednego z jego utworów. Potem wyświetli się zakładka artysty, gdzie będą wszystkie informacje o koncertach. Kiedy wybierzemy interesujące nas wydarzenie i klikniemy kup bilet, aplikacja przeniesie nas do źródła informacji – platformy Bandsintown

Bandsintown to platforma służąca do wyszukiwania jedynie muzycznych wydarzeń. To jedna z największych baz danych o nadchodzących koncertach i artystach. Strona umożliwia kupienie biletu, sprawdzenie informacji na temat trasy koncertowej i szczegółów dotyczących wybranego jednego koncertu. Można również dodać wybranego artystę do ulubionych, dzięki czemu będziemy dostawali powiadomienia o nadchodzących koncertach artysty. Od teraz jednak nie trzeba osobno szukać informacji o muzycznych wydarzeniach. Jeżeli masz Shazam, bez trudu sprawdzisz, czy dany artysta ma zaplanowane koncerty.

Bandsintown ma jednak jedną dużą przewagę. Shazam pokazuje koncerty i całe trasy jedynie wybranych artystów. Bandsintown wyszukuje nie tylko trasy poszczególnych grajków, ale i wszystkie wydarzenia w wybranej lokalizacji. Czy Shazam dostanie również i taką możliwość? Póki co nic na ten temat nie wiadomo.

Koncerty po pandemii

Całe szczęście ta nowa funkcja ma sens. Oliver Schusser, wiceprezes Apple Music mówi:

Shazam ma długą historię innowacji w odkrywaniu muzyki i łączeniu artystów i fanów. Wraz z ponownym pojawieniem się muzyki na żywo, cieszymy się, że możemy dać użytkownikom Shazam dostęp do koncertów i zapewnić artystom jeszcze więcej możliwości odkrywania.
Oliver Schusser
Wiceprezes Apple

Pandemia jeszcze się nie skończyła i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie nagle wirus miał wyparować (chociaż byłoby miło), lub w całości przerzucić się na rosyjskich oligarchów (również byłoby miło). Nie da się ukryć jednak, że obowiązujące obosytrzenia są luzowane, a my już od jakiegoś czasu możemy cieszyć się muzyką na żywo. Dlatego powyższa funkcja może być coraz przydatniejsza. Jeżeli jesteście ciekawi, czy w tym roku w pobliżu Was będą odbywały się jakieś koncerty, to sprawdźcie nasz kalendarz koncertów 2022.  

Zainteresowani informacjami o koncertach na 2022 rok? Sprawdźcie też te wpisy: 

Tak, aplikacja Shazam działa również w trybie offline.

Shazam działa przede wszystkim jako apliakcja na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Można jednak też pobrać wtyczkę do przeglądarki na komputerze.