Co to znaczy OEM? Czy licencja BOX dla Windows to lepszy wybór?

Co było pierwsze, kura czy jajko? A co jest lepszym wyborem dla Windows, OEM czy BOX? Prawdopodobieństwo, że spotkałeś się z takim oznaczeniem przy komputerach i ich oprogramowaniu jest równie wysokie, co zoczenie tego jajka za życia. W tym samym życiu przyjdzie Ci zadecydować o wyborze którejś z wymienionych licencji.

Co znaczy skrót OEM przy Windowsie?

Za skrótem OEM kryje się angielska fraza Original Equipment Manufacturer, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza Producenta Oryginalnego Wyposażenia. Jej definicją jest po prostu firma produkująca oprogramowanie albo sprzęt, którego sprzedażą zajmie się również inne przedsiębiorstwo. Takie oznaczenia posiadają chociażby systemy operacyjne czy karty graficzne, gdzie na danym produkcie pozostaje jeszcze logo oryginalnego producenta.

Sprawdź, co oznacza OEM przy procesorze:

O czym warto pamiętać przy licencji OEM?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup sprzętu z licencją OEM, to jest parę rzeczy, o których musisz pamiętać. Pierwsza i najważniejsza to fakt, że komputer lub laptop z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem OEM ma je na wyłączność. To znaczy, że nie masz możliwości sprzedaży klucza Windows ani nie możesz wykonać kopii systemu i przenieść go na inne urządzenia.

Windows 10 w domu

Przy takiej licencji Microsoft przykładowo nie oferuje żadnego wsparcia technicznego, pomimo tego że ich system znajduje się na danym komputerze. Co zdarza się wtedy, gdy kupujesz laptopa Lenovo, HP i innych marek, z wyłączeniem sprzętu Microsoft Surface. Jeżeli zakupiłeś kartę graficzną jakiegoś producenta, to tego typu pomocy albo sterowników czy aktualizacji oprogramowania musisz szukać właśnie u przedsiębiorstwa, które zajęło się wyprodukowaniem Twojego sprzętu. Tak też wsparcia szukasz u ASUSa bądź MSI, nie NVIDII.

Przeniesienie licencji w przypadku Windowsa

Jest pewien wyjątek co do przeniesienia licencji, a są nim właśnie systemy Windows. Przy systemie Windows 7 taka licencja była na dobre przypisywana do płyty głównej komputera. Jednak od Windowsa 8, a więc i przy Windows 10, możesz swobodnie przenieść system z jednego urządzenia na drugie. Pamiętaj tylko, aby wcześniej go dezaktywować. O tym, jak to zrobić, opowiem później.

Jakie są plusy licencji OEM i czy warto ją kupić?

Wyjaśniłem już o czym dobrze będzie pamiętać, ale nie wspomniałem ani trochę o korzyściach, które naturalnie i w tym przypadku występują. Licencja OEM najlepiej przemówi do osób, które chcą zaoszczędzić trochę grosza. A zatem plusem pokrótce staje się niska cena, zwykle przynajmniej o kilkadziesiąt (jeśli nie setki) złotych mniejsza od innej wersji samodzielnego oprogramowania.


A czy warto kupić licencję OEM? W zasadzie tak, ale to zależy od użytkownika. Jeżeli planujesz zakup systemu operacyjnego Windows, to sprawa jest ułatwiona. Bez względu na to, czy wybierzesz wersję OEM czy BOX systemu Windows 10, masz możliwość jego wspomnianego przeniesienia. I to nawet jeśli wejdziesz w posiadanie tylko klucza aktywacyjnego.

Oczywiście, kiedy mowa o fabrycznie zainstalowanym systemie, to nie ma już możliwości skorzystania z niego na innym urządzeniu.

Czy licencja BOX jest lepszym wyborem?

Wiesz już, co to znaczy OEM. A czym jest licencja BOX? I czy jest lepszym wyborem? Niewątpliwie ta decyzja okaże się kosztowniejsza, ale biegnie też za nią więcej korzyści. Największą jest to, że BOX – jak wskazuje swoją nazwą – znajduje się w pudełku i ma dołączoną płytę instalacyjną bądź pamięć USB (pendrive).

Windows 10 pulpit

Dzięki temu system Windows z tą licencją możesz zainstalować na dowolnym komputerze. Jeżeli przeznaczony jest tylko dla jednego użytkownika, to przy ewentualnej zmianie urządzenia będziesz musiał dezaktywować system na poprzednim. Innym atutem jest to, że przy wersji BOX możesz liczyć na pełne wsparcie techniczne Microsoftu.

Nie tylko przeniesiesz, ale i ponownie zainstalujesz system

Z licencją BOX masz tę wygodę, że w razie konieczności bezproblemowo przeniesiesz system. Ta opcja oferuje swoim posiadaczom coś więcej. Dzięki temu, że BOX posiada płytę instalacyjną bądź pamięć USB, pozwala Ci na ponowne zainstalowanie systemu na wypadek awarii sprzętu. Obecnie wersja OEM może, ale nie zawsze musi posiadać nośnik danych dopuszczający taką możliwość.

Sprawdź też jak zainstalować system Windows 11:

Jak dezaktywować system Windows?

Dezaktywacja systemu Windows nie jest taka trudna. Pozwól, że opiszę ją w 3 prostych krokach.

  1. Wybierz z paska zadań ikonkę Windowsa i wpisz cmd.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Wierszu polecenia, a następnie uruchom jako administrator.
  3. Wpisz polecenie vbs /upk i naciśnij klawisz enter. Następnie uruchom komputer ponownie.
dezaktywacja windows 10 przy użyciu wiersza polecenia

I gotowe. Od teraz urządzenie pozostanie z nieaktywnym systemem Windows. Ty za to możesz wykorzystać swój nośnik danych lub klucz aktywacyjny do instalacji systemu na innym urządzeniu. Posiadanie któregoś z wymienionych jest obowiązkowe, bo przypominam, że fabrycznie zainstalowany system nie zakłada zmiany urządzenia.

Czyli OEM czy BOX dla systemu Windows?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz licencję OEM czy BOX, nie powinieneś żałować swojego wyboru. Za tą pierwszą przemawia oczywiście niższa cena, dzięki której zaoszczędzisz pieniądze choćby na inne akcesoria komputerowe. Poza tym Microsoft pozwala przenosić system Windows 10 po użyciu klucza aktywacyjnego lub DVD dołączonego do zestawu.

Jeśli pieniądze nie grają roli, to licencja BOX jest dobrym wyborem. W przeciwieństwie do OEM na pewno posiada dołączony nośnik danych, na przykład pendrive, z którego pomocą łatwo przeniesiesz system czy postawisz go od nowa. No i – co najważniejsze – gdyby było coś nie tak, możesz udać się po wsparcie Microsoftu.

Sprawdź systemy operacyjne Windows w ofercie x-kom