Komputer jako prezent na komunię? Tylko z Windows 11

Kwestia wydajności Windows 10 kontra Windows 11 poruszana jest od blisko dwóch lat. Walka toczy się zarówno na gruncie gier, jak i programów użytkowych, takich jak Word, Excel czy przeglądarki internetowe. Coraz to nowsze aplikacje potrzebują nowszych rozwiązań, z drugiej strony – sprawdzone rozwiązanie to dobre rozwiązanie, prawda? Sprawdźmy, jaką przewagę niesie ze sobą Windows 11 i dlaczego rozważając komputer jako prezent na komunię, lepiej wybrać ten z nowszym systemem.

Czy warto przejść na Windows 11?

Jeśli nie przekonuje Cię idea nowego systemu, to nie. Krótka piłka – po co się męczyć? Jeśli nie odczuwasz potrzeby zmiany systemu i wszystko działa w miarę poprawnie, to możesz zostać przy starszym systemie. Nie ma też potrzeby aktualizowania systemu, jeśli dni komputera są już policzone. Lepiej po prostu kupić nowy komputer z nowszym systemem. Pamiętaj jednak o tym, że korzystasz z coraz starszego rozwiązania, a aktualizacja jest darmowa.

Natomiast, mając na uwadze fakt, że wsparcie dla Windows 10 kończy się już 14 października 2025 i, że Windows 11 to rozwiązanie przyszłościowe, perspektywiczne i aplikacje tworzone są już z myślą o nowym systemie – aktualizacja staje się nieodzowna. A ponieważ takie nowości (Windows 11 ma już prawie dwa lata, podkreślmy) lepiej łapać wcześniej niż później, to zdecydowanie lepiej jest przejść na Windows 11 już teraz. Im wcześniej, tym lepiej.

Czy warto kupić komputer z systemem Windows 11?

Zdecydowanie, warto. Lepiej kupić urządzenie (PC, laptop, a nawet tablet) z Windows 11 niż z Windows 10. Krótko mówiąc – Windows 11 to rozwojowe, postępowe rozwiązanie, z myślą o którym projektowane są już aplikacje i podzespoły. Kupując Windows 11 wybierasz program, który nie zestarzeje się w przeciągu następnych dwóch lat, tak jak będzie w przypadku Windowsa 10.

Komputer to inwestycja na lata. Ten ma służyć w możliwie najlepszej formie jak najdłużej i nie osiągniesz tego wybierając starzejący się system. Zwłaszcza kupując komputer z myślą o młodym człowieku trzeba postawić na długofalowe rozwiązanie, które daje możliwość poszerzania kompetencji cyfrowych, a nie to, które, dosłownie mówiąc – się zwija.  

Wybierz komputer gamingowy G4M3R z systemem Windows 11

Jeśli szukasz gotowego komputera na prezent komunijny, który zapewnia pionierskie rozwiązania, ma na pokładzie Windowsa 11 i kompatybilną z nim architekturę, to wybierz gamingowy komputer G4M3R. To gotowe rozwiązanie, dzięki któremu dostarczysz dziecku maszynę, na której może zagrać we wszystkie gry na co najmniej wysokich ustawieniach. G4M3R to PC z podzespołami już podkręconymi, dostosowanym do tego chłodzeniem, oryginalnym podświetleniem RGB i, co również ważne, trzyletnią gwarancją door-to-door. W ramach tego kurier odbierze komputer z Twojego domu i dostarczy go z powrotem, bez dodatkowych kosztów.

Komputery z serii G4M3R to jedne z najlepszych komputerów do grania na rynku.
Dowiedz się więcej o komputerach G4M3R

Jakie funkcje ma Windows 11?

Jakie konkretnie plusy niesie ze sobą Windows 11 i dlaczego decydują one o jego przewadze nad 10? Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Poza tym, że to rozwiązanie nowsze, z nowymi usprawnieniami technicznymi, które umożliwiają lepsze działanie podzespołów, to jest to również już system sprawdzony. Przeszedł szereg aktualizacji, usprawniono jego stabilność i zaimplementowano mu najnowsze systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu użytkownicy, zwłaszcza ci młodsi, są bezpieczniejsi, a dane z komputera jeszcze trudniejsze do wykradzenia.

hp omen 16 windows 11
Na zdjęciu: HP OMEN 15


11-stka jak żaden poprzedni system stawia na łatwość dostępu do plików i programów, oraz poprawia ogólną wydajność komputera. I właśnie tego należy szukać w komputerze, który ma być prezentem na komunię. Windows 11 pomoże dziecku skupić się na nauce, pozwoli otworzyć kilka programów naraz, umożliwi łatwe ustawienie kilku okien obok siebie, a kiedy będzie trzeba – wyciszy procesy w tle i skumuluje swoją wydajność na grze wideo.

Ponadto Windows 11 ma szereg funkcji, których nie ma i mieć nie będzie jego starsza wersja.

Inteligentne sterowanie aplikacjami

To rozwiązanie stworzone z myślą o młodych użytkownikach komputerów. System Windows 11 gwarantuje bezpieczeństwo związane z instalowaniem dodatkowych aplikacji dzięki wprowadzeniu systemu reputacji.

Inteligentna kontrola aplikacji pozwala na instalowanie jedynie aplikacji o dobrej reputacji i blokuje złośliwe lub niezaufane oprogramowania. Ponadto funkcja ta pozwala blokować niechciane reklamy czy programy, które mogą spowalniać działanie komputera.

Dodatkowo Smart App Control współpracuje z zabezpieczeniami systemowymi (np. Microsoft Defender) i programami antywirusowymi innych firm. Dzięki temu, używając Windowsa 11, tworzysz barierę ochronną przed wirusami, robakami i złodziejami, a dziecko używające komputera jest w pełni bezpieczne.

Funkcja inteligentnego sterowania aplikacjami dostępna jest tylko w najnowszej wersji systemu Windows 11.

Nowy, czytelny interfejs

Nowy system to również nowy wygląd i bardziej intuicyjne rozwiązania. Interfejs zastosowany w Windows 11 jest prosty w obsłudze. To przestrzeń, w której można segregować pliki i z łatwością do nich wracać. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, nowy interfejs ułatwia utrzymanie porządku w notatkach i plikach związanych z poszczególnymi lekcjami. Pliki związane z nauką nie mieszają się z tymi, które służą zabawie.

Ponadto design nowego systemu jest milszy dla oka. Okna aplikacji da się zaokrąglić, a zestaw skrótów wraz z przyciskiem menu Start na dolnym pasku znajduje się na środku ekranu. Dzięki temu zachowana jest geometria całości, a interfejs jest intuicyjny i sprawia wrażenie lżejszego.

W efekcie tych usprawnień, praca na komputerze jest łatwiejsza i mniej męczy umysł. Wygląd systemu dopasowany do użytkownika pozwala cieszyć się spersonalizowanym rozwiązaniem i wydłuża czas skupienia, co nie jest obojętne osobom, które nie tylko na komputerach grają.

Zajrzyj do naszej strefy wiedzy o systemie Windows 11 i dowiedz się wszystkiego, czego tylko potrzebujesz. 

Windows 11 – informacje, poradniki i wskazówki 

microsoft teams na windows 11 se

Automatyczne wzbudzanie i blokowanie urządzenia

Komputer czy laptop to świetny prezent na komunię, ponieważ to niejako kilka prezentów w jednym. Multimedialne centrum rozrywki, elektroniczny zeszyt i podręcznik; sposób na kontakt z rówieśnikami i możliwość poszerzania kompetencji cyfrowych, które są dzisiaj nieodzowne w rozwoju młodego człowieka i jego przyszłej karierze. Dodatkowo prezent taki daje radość grania w najnowsze tytuły, w które grają rówieśnicy.

Decydując się na laptopa umożliwiasz też dziecku zabieranie notatek z domu do szkoły i odwrotnie. Wybierając laptopa z systemem Windows 11 nie musisz obawiać się, że dziecko odchodząc od laptopa zapomni go zablokować, a inny rówieśnik w ramach głupiego żartu usunie wszystkie bieżące notatki z laptopa czy posunie się do bardziej niebezpiecznych czynności. Wszystkie dane są bezpieczne, ponieważ Windows 11 wyposażony jest w funkcję automatycznego wzbudzania i blokowania urządzenia.

11-stka sama wybudza się i blokuje zawsze wtedy, kiedy użytkownik odchodzi od urządzenia, lub do niego siada. Nawet wtedy, kiedy dziecko zapomni zabezpieczyć urządzenie, system Windows 11 zrobi to za niego. Zablokowanie urządzenia jest proste (wystarczy użyć skrótu win + L), ale łatwo o tym zapomnieć. Jeszcze łatwiejszy i szybszy dostęp do urządzenia można zyskać korzystając z funkcji Windows Hello, czyli odblokowania urządzenia za pomocą twarzy.

Funkcja skupienia

Po wejściu w ustawienia systemu, natrafić można na zakładkę Skupienie. Właśnie tam zarządza się powiadomieniami, które mogą, a które nie mogą wyświetlać się w danym czasie na ekranie. Rzecz jasna wszystkie ukryte powiadomienia trafiają do centrum powiadomień, gdzie można je przejrzeć tak, by nic koniec końców nie umknęło.

Najważniejszy jest jednak fakt, że Windows 11 daje możliwość zupełnego wyciszenia wszelkich rozpraszaczy, co umożliwia naukę w spokoju. Przypomina to trochę naukę analogową, w której nie ma miejsca na dekoncentrację chyba, że samemu, świadomie oderwaliśmy się od nauki.

Proste łączenie systemu Windows 11 z Androidem

Windows 11 wspiera symbiozę urządzeń użytkownika. Połączenie komputera z telefonem nigdy nie było tak proste. Po sparowaniu Androida z systemem Windows 11 można:

  • wyświetlać powiadomienia z telefonu na komputerze,
  • odpowiadać na wiadomości z poziomu komputera,
  • wyświetlać zdjęcia ze smartfonu na ekranie komputera,
  • wykonywać połączenia telefoniczne na komputerze.

Ponadto można jeszcze zsynchronizować dane pomiędzy urządzeniem mobilnym, a laptopem czy desktopem. Jeśli w planach prezentowych jest zarówno smartfon, jak i komputer, to oba te pomysły zrealizujesz w x-komie. Pamiętaj, że najlepiej jest połączyć Windows 11 z Androidem.

Zobacz smartfony z Androidem w x-komie
Zobacz laptopy i desktopy z systemem Windows 11 w x-komie

acer nitro 5 2022 matryca ips
Na zdjęciu: Acer Nitro 5

Zaawansowane technologie wykorzystywane do grania – Direct Storage i Auto HDR

Windows 11 świetnie sprawdza się w gamingowych zadaniach. To system, który doskonale zarządza procesami w tle i aktywnie działającymi aplikacjami tak, by dostarczyć możliwie najlepszą wydajność na czas wzmożonego działania podzespołów. Doskonałym przykładem tego, jak Microsoft podchodzi do gamingu jest funkcja Tryb Gry dostępna już na starym systemie. Nowa 11-stka przesuwa granicę jeszcze dalej.                                     

Zaawansowane technologie zaimplementowane w Windows 11 (przede wszystkim Direct Storage i Auto HDR) zmniejszają zużycie podzespołów, a zwiększają płynność grania. Auto HDR wykorzystuje uczenie maszynowe do tego, by poszerzyć gamę kolorów w grach i zwiększyć szczegółowość bez niepotrzebnego obciążania podzespołów. Zyskują na tym przede wszystkim gry, które zostały zaprojektowane w starszej technologii SDR – ich graficzna warstwa jest automatycznie podnoszona do jakości nowej technologii HDR.                 

Direct Storage to technologia sprytnie dysponująca zasobami komputera tak, by do ładowania gier w jeszcze szybszym tempie wykorzystywać kartę graficzną i dysk twardy, bez angażowania CPU. Dzięki temu wszystko wczytuje się szybciej, a płynność nie zwalnia.               

Jeśli więc obdarowane dziecko z okazji komunii gra w gry, to Windows 11 zwiększy radość z grania i wyciśnie z gamingu jeszcze więcej nie doprowadzając podzespołów do granic możliwości.

Jak Windows 11 wypada w grach?

Porównywanie starszego i nowszego systemu niezmiennie budzi wiele emocji. W rachubę wchodzą w sumie nie tylko same gry, ale też różnego rodzaju aplikacje i procesy w tle. Wybór maszyny ma być też na lata, dlatego dyskusja jest zacięta. I chociażby za sprawą właśnie tego punktu należałoby się zdecydować na system Windows 11, to dyskusja jest nieprzerwana. Przeanalizujmy więc, jak Windows 11 radzi sobie w akcji.

Szukasz szczegółowej analizy opartej na konkretnych platformach testowych? Zobacz artykuł Bartka Woldańskiego: Windows 11 vs Windows 10. Test wydajności w grach.

Dziecko gra na komputerze

Windows 11 daje sporo możliwości i ma potencjał rozwojowy, który został wyczerpany w Windowsie 10. Niesie to za sobą plusy i minusy. Z plusów, co już zostało wspomniane – Windows 11 to rozwiązanie przyszłościowe, pod dyktando którego już jest projektowana nowa architektura PC-ów i laptopów. Z minusów – starsze podzespoły nie do końca potrafią wykorzystać potencjał obecnego rozwiązania. Dlatego, by zyskiwać z czasem na płynności i bezpieczeństwie, należy regularnie aktualizować system Windows 11 i wybrać nowe, świeże podzespoły.

Ogólna wydajność już teraz wzrasta o ponad 3%. Dalsze optymalizacje podniosą ten wynik, ale na te będzie trzeba chwilę poczekać. Największe przyrosty wydajności odnotowywane są w nowszych grach i można zakładać, że ta tendencja się utrzyma – im nowsza gra, tym lepiej na Windows 11 będzie chodziła. Tym samym – na starszym systemie nowe gry będą działały coraz gorzej.

Powyższe czynniki mają zasadniczo kluczowe znaczenie dla młodego gracza. Ten jest zainteresowany najnowszymi tytułami, w które grają jego rówieśnicy; tymi, które przesuwają granicę jakości coraz dalej i zarazem mają coraz większe wymagania sprzętowe. Młody gracz, który ma zostać obdarowany na komunię komputerem powinien mieć możliwość grania w tytuły świeże, co zapewni mu Windows 11 i odpowiednio dobrane podzespoły. W przeciwnym razie za niedługo zajdzie potrzeba upgrade’u sprzętowego.

Jaki prezent na komunię – laptop czy komputer stacjonarny?

Dylemat jest w pełni zrozumiały, ale w gruncie rzeczy łatwo go rozwiązać i teraz to zrobimy. Jeśli urządzenie, które ma być prezentem na komunię służyć ma przede wszystkim graniu, rozrywce i nauce w domu – wybierz PC.

Jeśli natomiast zależy Ci na mobilności, nauce dziecka nie tylko w domu, ale i w szkole; a ponadto urządzenie ma dobrze sprawdzać się w grach, to wybierz laptopa. Laptop wcale nie musi służyć tylko nauce. To również bardzo dobre rozwiązanie do gier, zwłaszcza e-sportowych, a jego największym atutem jest mobilność.

Komputer G4M3R elite z włączonym podświetleniem
Na zdjęciu: Komputer G4M3R


Polecane komputery stacjonarne na prezent na komunię

Wybierz komputer, z którym dziecko będzie mogło się rozwijać, grać, bawić i uczyć. Podświetlenie RGB, przeszklona ścianka obudowy to nieobowiązkowe aspekty, ale jakże cieszące posiadacza. By PC działał sprawnie przez długi czas, nie zwalniał i wydajnie pracował, musi być uzbrojony w nowe rozwiązania, które będą służyły przez długi czas od daty zakupu. Do takich rozwiązań z pewnością należy Windows 11. Nowe gry wymagają od komputera coraz więcej. Przy zakupie weź to pod uwagę.

Polecane laptopy

Laptop nie tylko ma pracować wydajnie, ale musi być również lekki. Ponadto, jeśli szukasz laptopa z podświetleniem RGB, to i takie modele znajdziesz w x-komie. By na laptopie obraz był widoczny nawet w słoneczny dzień warto sięgnąć po modele z matową matrycą. Dysk SSD świetnie sprawdzi się w przypadku częstego grania. Do okazjonalnego gamingu wystarczy HDD. Przy wyborze zwróć również uwagę na liczbę i rodzaj wbudowanych złącz. Dodatkowo laptop taki może mieć kamerkę internetową – do rozmów i grania z rówieśnikami, oraz nauki zdalnej.

Zobacz wszystkie desktopy i laptopy z Windows 11 w x-komie