Jak zwiększyć produktywność MacBooka? Poznaj 6 ustawień, które to ułatwią

Jesteś użytkownikiem MacBooka i chcesz zwiększyć jego produktywność? To świetnie. System macOS znacząco Ci to ułatwi. Poznaj 6 ustawień, które sprawią, że Twój Mac będzie pracował jeszcze bardziej efektywnie. Jak je włączyć? Dowiesz się z tego tekstu.

6 ustawień Maca – zwiększ jego produktywność za darmo

Użytkując MacBooka, masz możliwość zwiększenia efektywności jego pracy całkowicie za darmo. Być może tego nie wiesz, ale wystarczy, że zastosujesz kilka prostych tricków i będziesz cieszyć się jeszcze większą wydajnością swojego komputera. Jak to zrobić? Bardzo prosto.

Nowe MacBooki Air z procesorem M3

1. Ułóż w stosy pliki na pulpicie

Używając pulpitu do trzymania na nim wszystkich niezbędnych plików i folderów, co prawda masz wszystko pod ręką, ale może to generować pewien chaos i bałagan.

Skorzystaj z funkcji „Stosów na biurku” i uporządkuj swój pulpit. Podziel stosy tematycznie (np. zdjęcia, dokumenty, filmy), aby jeszcze łatwiej znaleźć interesujący Cię plik.

Aby włączyć funkcję, kliknij w biurko na Macu, wybierz polecenie menu „Widok” > „Używaj stosów” lub naciśnij ControlCommand0. Drugim sposobem jest kliknięcie „Biurka” z naciśniętym klawiszem Control i wybranie opcji „Używaj stosów”.

2. Zapisz swoje wyszukiwania

MacOS ma kolejną przydatną funkcję, jaką są tzw. foldery inteligentne. Są to wirtualne foldery ze stale aktualizowanymi wynikami wyszukiwania, które umożliwiają ich zapisywanie.

Masz zatem możliwość dodawania kryteriów do wyszukiwania podstawowego. Przykładowo  możesz wyszukać pliki konkretnego rodzaju lub plik utworzony danego dnia.

Uruchom wyszukiwanie w Finderze, używając pola wyszukiwania w prawym górnym rogu i dowolnych kryteriów filtrowania (kliknij przycisk plusa po prawej stronie, aby dodać więcej kryteriów).

Po skonfigurowaniu wyszukiwania kliknij przycisk „Zapisz”. Nadaj swojemu wyszukiwaniu (lub folderowi inteligentnemu) nazwę, a w przyszłości będziesz mieć do niego dostęp z pozycji paska bocznego za pomocą jednego kliknięcia.

3. Pisz szybciej i wygodniej za pomocą zastępowania tekstu

Zastępowanie tekstu jest przydatne, kiedy dużo piszesz. Dzięki tej funkcji masz możliwość automatycznego zastępowania zarówno całych wyrazów, jak i znaków interpunkcyjnych. Na przykład literówkę „nei” zastąpisz prawidłowym „nie”, skrót „Cb” pełną formą „Ciebie”, cudzysłowy górne zmienisz na prawidłowy w j. polskim cudzysłów górny i dolny. Jak włączyć tę funkcję?

  • Wybierz polecenie menu Apple > „Ustawienia systemowe”, kliknij „Klawiatura”.
  • Kliknij „Zastąpienia tekstu” po prawej.
  • Kliknij przycisk dodawania (znak plusa)w wyświetlonym oknie dialogowym, wpisz tekst, który chcesz, aby był automatycznie zastępowany (na przykład „nei” na „nie”) i następnie kliknij „Dodaj”.
  • Kliknij „Gotowe”.
apple macbook air 13 z apple m2

4. Poznaj przydatne skróty klawiaturowe

Znajomość skrótów klawiaturowych może jeszcze bardziej usprawnić pracę na Macu. Jedne z bardziej przydatnych skrótów to zdecydowanie Command + W, który zamyka kartę przeglądarki lub okno Findera czy Command + Spacja, aby szybko wyświetlić wyszukiwanie w Spotlight.

MacOS umożliwia nawet modyfikowanie niektórych skrótów klawiaturowych lub tworzenie własnych. Aby to zrobić, wybierz w menu Apple „Ustawienia systemowe”, następnie kliknij przycisk „Skróty klawiaturowe”. Przekonasz się, że niektóre kombinacje można edytować. Użyj przycisku „Przywróć domyślne”, jeśli chcesz wycofać zmiany.

5. Dyktuj, zamiast pisać

Jeśli nie chcesz klasycznie pisać na klawiaturze, zawsze możesz skorzystać z funkcji dyktafonu. Jest to standard w każdym Macu. Dyktafon przerobi Twoje słowa na tekst, a Ty zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu, który poświęcisz na zwykłe pisanie.

Dyktafon znajdziesz, otwierając „Ustawienia systemowe” w menu Apple, następnie kliknij „Klawiatura i dyktowanie”. Gdy zechcesz wprowadzić tekst na komputerze, naciśnij dwukrotnie Fn lub wybierz „Edycja”, a następnie „Rozpocznij dyktowanie”.

Gdy macOS zacznie słuchać poleceń głosowych, na ekranie pojawi się symbol mikrofonu. Aby przestać dyktować, kliknij „Gotowe”.

6. Używaj aktywnych narożników

Aktywne narożniki zapewniają prosty i wygodny sposób poruszania się po różnych częściach systemu macOS poprzez przesuwanie kursora myszy do skrajnych rogów wyświetlacza.

Na przykład, przesuwając wskaźnik do lewego górnego narożnika, może być uruchamiany wygaszacz ekranu. Po przesunięciu wskaźnika do prawego górnego narożnika ekran może zostać zablokowany.

Aby włączyć aktywne narożniki, otwórz menu Apple, a następnie wybierz „Ustawienia systemowe” oraz „Biurko i Dock”. Przewiń w dół do samego dołu i kliknij przycisk „Aktywne narożniki”. Otrzymasz wówczas cztery rozwijane menu dla czterech narożników ekranu – do każdego z nich można przypisać inną akcję.

Mężczyzna w swetrze wyciąga Apple MacBook Air 15 M3 Midnight z plecaka.

Pracuj na swoim MacBooku jeszcze bardziej wydajnie

Jak widzisz, wystarczy włączyć tylko kilka ustawień, aby MacBook działał bardziej efektywnie niż dotychczas. Można to zrobić samemu i przede wszystkim całkowicie za darmo.

Zastosowanie opisanych wyżej tricków spowoduje, że będziesz cieszyć się jeszcze większą swobodą w pracy na Twoim komputerze. Nie marnuj więc czasu i włącz opcje, które zwiększą wydajność używanego przez Ciebie Maca.