Technika Pomodoro – zwiększ swoją produktywność już teraz

Czujesz spadek efektywności? Wakacje to idealny czas na spełnianie się w różnych dziedzinach życia. Możesz zacząć naukę nowego języka, spróbować sił w sporcie czy zacząć dawno upragniony kurs programowania. Poznaj metodę Pomodoro, która pomaga zachować produktywność. Wyjaśnimy, jak działa ta technika i jakie były jej początki.

Kto wymyślił metodę Pomodoro?

Technikę Pomodoro wymyślił deweloper i przedsiębiorca Francesco Cirillo na początku lat 90. Cirillo z trudem nadążał za pracą na uniwersytecie i postanowił po prostu poświęcić 10 minut swojego czasu na naukę. Aby skutecznie sprostać temu wyzwaniu, Cirillo postanowił użyć prostego minutnika kuchennego w kształcie pomidora, aby utrzymać się w ryzach. Minutnik, nazwany Pomodoro od włoskiego słowa oznaczającego pomidor, można po prostu przekręcić, aby ustawić konkretną godzinę. Gdy czas się skończy, minutnik po prostu zadzwoni, aby powiadomić nas o tym.

Metoda Pomodoro timer użyty w metodzie
źródło: morioh.com

Metodologia jest prosta: w obliczu jakiegokolwiek dużego zadania lub serii zadań, podziel pracę na krótkie, czasowe interwały tzw. Pomodoros, które są oddzielone krótkimi przerwami. Przez to Twój mózg, zapamiętuje, żeby koncentrować się na krótkich okresach czasu. W rezultacie metoda pomaga dotrzymać terminów, a z czasem może nawet pomóc poprawić koncentrację.

Cirillo uznał to za niezwykle skuteczny sposób nauki, biorąc pod uwagę, że nie próbował uczyć się godzinami bez przerwy, co dla wielu z nas było nierealne. Postanowił ustawić timer na 25 minut, a następnie robić 5-minutowe przerwy między tymi 25-minutowymi interwałami. Tak więc z tej realizacji powstała metoda Pomodoro.

Wiele lat po stworzeniu metody Pomodoro, Cirillo postanowił napisać o niej książkę, aby podzielić się swoją metodą ze światem. Książka zatytułowana Technika Pomodoro została opublikowana w 2008 roku i szczegółowo omawia jej metodę. Od tego momentu ludzie zaczęli chwytać tę skuteczną metodę pracy i nauki.

W swojej książce Cirillo wyjaśnia, dlaczego ta technika jest tak skuteczna i wyjaśnia, dlaczego działa lepiej niż po prostu próba uczenia się tak długo, jak to możliwe, bez jasnych celów i kamieni milowych. Jakie są więc zalety Pomodoro?

Metoda Pomodoro najważniejsze zasady
źródło: luxafor.com

Jak metoda Pomodoro wpływa na produktywność?

Pomodoro to system cykliczny. Pracujesz w krótkich sprintach, co zapewnia stałą produktywność. Oczywiście możesz także robić regularne przerwy, które dodatkowo wzmacniają Twoją motywację i zapewniają kreatywność.

Jest to prawdopodobnie jedna z najprostszych metod do wdrożenia produktywności. Wszystko, czego potrzebujesz to minutnik. O aplikacjach opowiemy później.

Jak działa metoda Pomodoro?

  1. Wybierz zadanie do wykonania.
  2. Ustaw zegar Pomodoro na 25 minut.
  3. Pracuj nad zadaniem, aż zadzwoni Pomodoro, a następnie napisz gotowe na kartce papieru.
  4. Zrób sobie krótką przerwę – 5 minut będzie optymalnym czasem.
  5. Co 4 Pomodoro zrób sobie dłuższą przerwę.

Dłuższa przerwa trwa zwykle od 15 do 30 minut, w zależności, ile potrzeba, abyś poczuł się naładowany i gotowy do rozpoczęcia kolejnej 25-minutowej sesji pracy. Powtarzanie tego procesu kilka razy w ciągu dnia pracy sprawi, że wiele osiągniesz.

Metoda Pomodoro najważniejsze zasady

Jakie są zalety metody Pomodoro?

  1. Ograniczenie rozpraszania uwagi.
  2. Tworzenie niezawodnego harmonogramu.
  3. Dotrzymanie terminu.
  4. Krótkie sesje są produktywniejsze.

Ograniczenie rozpraszania uwagi

Typowy czas pracy metodą Pomodoro trwa tylko 25 minut. Przez ten czas warto odłożyć na bok telefon lub inne elementy rozpraszające uwagę i całkowicie skupić się na tym, nad czym w danej chwilii pracujesz. Twoi znajomi prawdopodobnie będą w stanie poczekać 25 minut na odpowiedź, a stories na Instagramie również nie zniknie w tak krótkim czasie.

Tworzenie niezawodnego harmonogramu

W Pomodoro chodzi o to, aby Twoja praca była rozłożona w odpowiednim, równym czasie. Dzięki takiemu działaniu możesz efektywniej planować swój dzień. Przez to będziesz mógł skupić się na innych rzeczach, które wydawały Ci się zawsze niedostępne przez ciągły brak czasu spowodowany złą organizacją.

Dotrzymanie terminu

Z pewnością satysfakcjonujące jest to, że za każdym razem, kiedy wybija kolejna przerwa, to znak, że wytrzymałeś nadane sobie wyzwanie. Dotrzymywanie terminów sprawia, że jesteś bardziej produktywny, zmotywowany i spełniony.

Krótkie sesje są produktywniejsze

Czas skupienia uwagi przeciętnego człowieka wynosi 12 sekund. Kiedy pracujesz lub studiujesz, łatwo jest więc rozproszyć się praktycznie wszystkim.

Zatem kiedy mówisz sobie, że będziesz się uczyć przez cztery godziny bez przerwy, prawdopodobnie narażasz się na niepowodzenie i brak motywacji. Metoda Pomodoro unika tego, utrzymując krótkie czasy pracy.

Metoda Pomodoro świeży pomidor

Polecane urządzenia do zarządzania czasem


Jakie są najlepsze aplikacje do Pomodoro?

  • Foca
  • Marinara Timer
  • Focus To-Do

Aplikacja pozwala śledzić postępy, korzystać z dodatkowych funkcji i w porównaniu do oryginalnego timera nie kosztuje nic. Oto niektóre z najlepszych aplikacji, dzięki którym możesz zacząć korzystać z metody Pomodoro

Foca – czas na krótkie rozciąganie

Aplikacja Foca zawiera stoper Pomodoro, dziennik aktywności i wybór dźwięków, które możesz usłyszeć podczas pracy stopera, jeśli nie jesteś fanem pracy w ciszy. Możesz także użyć timera Rozciąganie, aby rozciągnąć ręce i nogi podczas przerwy. Aplikacja ma również wersję premium, która pozwala odblokować wszystkie opcje dźwięku, uniknąć reklam i dostosować długość timera

Foca aplikacja do metody Pomodoro

Marinara Timer – ugotuj sobie produktywność

To aplikacja internetowa, którą możesz zachować w przypiętej karcie. Możesz wybrać alerty timera, aby wiedzieć, kiedy zrobić sobie przerwę, lub zmienić konfigurację godzin pracy i przerw, aby dopasować je do swoich potrzeb. Jeżeli masz ochotę zrobić sobie przerwę od telefonu, Marinara Timer sprawdzi się idealnie, wystarczy, że włączysz komputer.

Focus To-Do – twórz listy zadań i projektów

Alikacja Focus To-Do łączy klasyczny 25-minutowy minutnik Pomodoro z łatwą w użyciu listą zadań. Możesz prowadzić dziennik nadchodzących zadań, skreślać ukończone i tworzyć własne projekty. Aplikacja ma również „tryb ścisły”, który uniemożliwia korzystanie z telefonu podczas działania timera. W wersji premium możesz także tworzyć kopie zapasowe zadań w chmurze, dodawać nieograniczoną liczbę projektów i otrzymywać raporty o postępach.

Focus to do aplikacja do metody Pomodoro

Dla kogo odpowiednia jest metoda Pomodoro?

Za metodą Pomodoro często opowiadają się programiści, projektanci, krytycy i inne osoby, które muszą regularnie tworzyć twórcze projekty. Oznacza to, że wszyscy, od autorów piszących swoją następną książkę, po inżynierów oprogramowania pracujących nad następną dużą grą wideo, mogą korzystać z sesji roboczych i przerw, które oferuje Pomodoro.

Jednak najprostszym przykładem są również studenci, którzy w czasie sesji muszą nauczyć się ogromu materiału z różnych dziedzin, w bardzo krótkim czasie. Pomodoro z pewnością sprawia, że ich praca jest efektywniejsza, również ze względu na brak rozpraszaczy w postaci mediów społecznościowych.

Jak we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli robisz postępy, a minutnik się wyłączy, możesz go zatrzymać i dokończyć to, co robisz, a następnie zrobić sobie przerwę. Celem jest pomoc w  skupieniu się, ale także przypomnienie, że warto się przewietrzyć czy zrobić kilkuminutowe ćwiczenia. Regularne przerwy są ważne dla Twojej produktywności.

Co ważne metoda Pomodoro może, ale nie musi, działać w Twoim przypadku. Każdy powinien znaleźć technikę odpowiednio dobraną pod swój charakter. Jeśli Pomodoro pomaga, możliwe, że odkryłeś technikę idealną dla siebie. Jeśli nie, nic na siłę.

Źródła: makeuseof.com, lifehacker.com, materiały własne