Jak zorganizować kuchnię w małym mieszkaniu?

Mała kuchnia = duży kłopot? Niekoniecznie. Nawet jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką kulinariów i lubisz spędzać czas na wymyślaniu i przygotowywaniu nowych dań, możesz zorganizować niewielką przestrzeń w taki sposób, aby była funkcjonalna i kompleksowa. Sprawdź sprytne sposoby na to, jak urządzić małą kuchnię.

Mała kuchnia to nie kłopot

Kreatywne podejście do tematu i wykorzystanie sztuczek, które optycznie powiększą przestrzeń, mogą sprawić, że mała kuchnia nabierze zupełnie nowego wyglądu. Motto urządzania niewielkich powierzchni brzmi bardzo prosto – wykorzystaj każdy wolny centymetr i zagospodaruj go tak, aby na co dzień móc cieszyć się harmonią oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami połączonymi z estetyką. A więc jak urządzić małą kuchnię? 

Aranżacja małej kuchni krok po kroku

Podczas kreowania nowych smaków nikt nie chce (i nie ma czasu) zastanawiać się nad tym, gdzie znajdują się suszone zioła czy oliwa albo w której szafce ostatni raz widziany był blender, rękawica kuchenna czy też deska do krojenia. W kuchni bywa tak, że czasami kilka minut dzieli nas od tego, by pyszne danie straciło swoje smakowe walory przez zbyt długi czas spędzony na patelni czy w piekarniku. Lepiej więc nie ryzykować i nie tracić cennych minut na poszukiwania zagubionych akcesoriów.

Utrzymanie porządku jest więc niezbędne nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również z typowo praktycznych przyczyn. Poza tym w małych kuchniach nawet niewielki nieład bardziej rzuca się w oczy, niż w dużych przestrzennych pomieszczeniach. Dlatego właśnie mądre przechowywanie jest tu kluczem do sukcesu i wprowadzenia przytulnej aury.

kuchnia

Blaty w małej kuchni nie powinny być przeładowane niepotrzebną ilością kuchennych akcesoriów. To tzw. przestrzeń robocza, na której odbywa się cały proces przygotowywania dań – od siekania, ubijania, krojenia aż po wałkowanie i ugniatanie ciasta. Dlatego też warto wyposażyć się w kilka praktycznych gadżetów, dzięki którym wszystko, co najważniejsze będzie pod ręką, a jednocześnie Ty zachowasz czystość i porządek w swoim małym mieszkanku.  

Sprytne przechowywanie

Jak urządzić małą kuchnię w szybki i łatwy sposób? Pierwszym krokiem ku temu, by zyskać więcej miejsca, jest wyposażenie się w organizer kuchenny. Ten praktyczny dodatek wprowadzi porządek i ład – wszystkie łyżki, chochle i łopatki znajdą wspólne miejsce. A co zrobić z sypkimi produktami, takimi jak makaron, ryż czy rozmaite przyprawy? Zamiast trzymać je porozrzucane po kuchennych szufladach – przesyp je do specjalnych przezroczystych pojemników – zyskasz porządek i szybki dostęp do produktów. 


Jak przechowywać ostre przybory kuchenne, a przy tym nie ograniczać przestrzeni masywnym blokiem na noże? Wygodnym rozwiązaniem jest magnetyczna listwa. Klasyczny design wkomponuje się w każdą kuchenną aranżację, a prosty montaż sprawi, że kuchnia zyska ulepszony wygląd w zaledwie kilka chwil.

A jeśli wolisz, aby Twój kuchenny ekwipunek nie był wystawiony na widok najmłodszych, możesz zdecydować się na podwieszany bambusowy blok. W ten sposób przechowasz noże w bezpieczny sposób i nie ograniczysz kuchennego blatu zajmującymi sporo miejsca przyborami.

Chlebak i deska do krojenia w jednym? To spora oszczędność miejsca i praktyczny dodatek do każdej (tej większej i mniejszej) kuchni. Wygodny uchwyt, ergonomiczny kształt i obudowa, która pełni jednocześnie funkcję deski to gadżet, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo miejsca i mieć pod ręką wszystko, co ważne podczas serwowania śniadań, kolacji i podwieczorków.

chlebak z deską do krojenia


Czystość na 5+

Dzięki pomysłowym i funkcjonalnym dodatkom możesz zwiększyć wolną przestrzeń wokół zlewu. To kolejny ważny punkt w kuchni, do którego dostęp nie powinien być ograniczony. Podczas gotowania, stos brudnych naczyń szybko się powiększa. Aby lepiej zagospodarować to miejsce, sięgnij po kompaktową suszarkę do naczyń wykonaną z trwałego tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej. Dwupoziomowa konstrukcja oraz pojemnik na sztućce ułatwią organizację przestrzeni wokół zlewu, dzięki czemu naczynia nie będą niepotrzebnie gromadzić się na kuchennym blacie czy stole.

Innym rozwiązaniem, które również przyda się podczas urządzania małej kuchni, jest pojemnik na akcesoria do zmywania. Uchwyt na szczotkę, pojemnik na gąbkę oraz wieszak na ściereczkę – zmieścisz tu wszystko, co niezbędne. Jeśli nie dysponujesz zmywarką, taki dodatek sprawdzi się doskonale. Wystarczy zamontować go na krawędzi zlewu, by akcesoria niezbędne do zmywania naczyń mieć zawsze przy sobie.

Joseph Joseph Pojemnik na akcesoria do zlewu szary


Jak urządzić małą kuchnię? Meble i funkcjonalne dodatki

Aranżacja małej kuchni powinna być dobrze przemyślana, aby po zgromadzeniu całego kuchennego ekwipunku nie okazało się, że zabrakło miejsca na jego przechowywanie. Patelnie, naczynia żaroodporne, miski i miseczki – wszystko to powinno znaleźć się w szafkach, do których masz swobodny dostęp.

Użyteczna i funkcjonalna zamknięta zabudowa meblowa zda egzamin – wszystkie przybory i naczynia będą niewidoczne dla oka, a jednocześnie pozostaną w zasięgu ręki. Dzięki wysuwanym szufladom, schowkom i półkom schowanym za frontami meblowymi zyskasz harmonię i porządek. Do małej kuchni w bloku najlepiej sprawdzą się meble w kolorze bieli, beżu lub szarości. Lepiej unikać ciemnych odcieni, by optycznie nie pomniejszyć i tak małej przestrzeni.

meble kuchenne

Innym rozwiązaniem podczas urządzania małej kuchni jest umieszczenie urządzeń AGD w  zabudowie meblowej. Płyta grzewcza pod zabudowę czy zmywarka o szerokości 45 cm zakryta pasującym frontem meblowym sprawi, że zyskasz estetyczny wygląd i zaoszczędzisz nieco miejsca.  

Montowane pod sam sufit meble do małej kuchni umożliwią maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ułatwią utrzymanie porządku i ładu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość miejsca na przechowywanie kuchennych niezbędników wzrasta.

Meble kuchenne mogą kryć w sobie wiele ciekawych funkcjonalności. O porządek w szufladach pomogą zadbać organizery na sztućce, a zestaw pojemników montowanych do półki w kuchennej szafce pomoże zdobyć kilka dodatkowych centymetrów i sprytnie przechowywać sypie produkty, które często stanowią składniki przygotowywanych posiłków.


Drzwiczki w meblach kuchennych również mogą zwiększyć swoją użyteczność, gdy zamontujesz na nich organizery na pokrywki, wieszaki na ściereczki oraz wyjmowane pojemniki. W ten sposób możesz zoptymalizować przestrzeń i wygodnie przechowywać akcesoria, które położone w szafce zajmowałyby sporo miejsca.


Małe kuchnie – duża kreatywność

Jak urządzić małą kuchnię, by cieszyć się jej użytecznością i estetycznym wyglądem? Jeśli lubisz mieć wszystko pod ręką, a w kuchni cenisz sobie dobry smak i kreowanie nowych przepisów, jednocześnie pamiętając o zachowaniu porządku – postaw na niewielkich rozmiarów otwarte półki. Możesz przymocować je wokół okien lub wykorzystać wolną ścianę, na której nie są zamontowane meble kuchenne. Dzięki takiemu rozwiązaniu wolna przestrzeń zostanie praktycznie zagospodarowana, a Ty będziesz mieć pod ręką słoiczki z przyprawami, książki kucharskie, świeże zioła i inne przydatne akcesoria, które przydadzą się w trakcie gotowania.