Jak wydłużyć żywotność płyt winylowych?

Powiedzieć, że gramofony i dedykowane im płyty winylowe przeżywają renesans, to jak nic nie powiedzieć. Powód? Ta uwielbiana przez całe pokolenia forma obcowania z muzyką nigdy nie przestała być żywa. Co więcej obecność gramofonu w wielu domach jest także doskonałym uzupełnieniem ich wystroju. A szczególnie przypada do serca fanom stylu retro. Aby jednak cieszyć się zaletami winyli przez lata, trzeba wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Sprawdź nasz tekst i dowiedz się, jak wydłużyć żywotność płyt winylowych i czerpać z możliwości gramofonu możliwie najwięcej. Sprawdź szczegóły.

Nieprzemijający fenomen gramofonu

Ponadczasowość gramofonu, jego unikalna forma i klimat, który wprowadza, to najpewniej główne powody, dla których sięgają po niego nieustannie kolejne pokolenia fanów muzyki na całym świecie. Wyjątkowa konstrukcja i niepowtarzalny styl tego specyficznego adaptera muzycznego stanowią również sporą gratkę dla fanów retro klimatów, doskonale uzupełniając ich wnętrza nutą wystroju o ponadczasowym charakterze.

Dzisiaj gramofon występuje już nie tylko w tradycyjnej, ale również bardziej przystępnych, nowoczesnych odsłonach. Może go kupić niemal każdy, a to sprawia, że muzyczna podróż w czasie i możliwość delektowania się legendarnymi (i nie tylko) utworami we własnym domu jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania takiego urządzenia, da się na nim odtworzyć nie tylko kultowe winyle, ale także np. podpiąć nośnik USB z gotową playlistą czy puścić klasyczną płytę CD.

Zastanawiasz się nad zakupem gramofonu? 

Więcej na temat tych urządzeń dowiesz się z naszego poradnika:

gramofon kobieta

Magia płyt winylowych

Obecnie możliwości co nie miara, ale początkowo na gramofonach można było odtwarzać wyłącznie dedykowane im płyty winylowe. Tak naprawdę, to właśnie one – wraz z kultowym adapterem – zrewolucjonizowały i rozpowszechniły dostęp do muzyki w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. 

Dziś wydania na płytach winylowych uważane są za najbardziej ekskluzywną formę obcowania z muzyką. Właśnie dlatego mnóstwo współczesnych artystów decyduje się na wydanie swoich krążków również w tej formie. Unikalna konstrukcja winyli jest bowiem skutecznym wabikiem dla fanów muzyki na całym świecie – skutecznie przykuwa nie tylko ich ucho, ale i oko. 

Płyty winylowe to nie tylko nośniki muzyki. Coraz więcej osób traktuje je także np. jako modną ozdobę wnętrza. Są również tacy, którzy inwestują w nie swoje pieniądze, widząc w nich rodzaj dziedzictwa i zabytku, który z czasem ma szansę nabrać jeszcze większej wartości. 

Największą grupę fanów winyli tworzą jednak bezapelacyjnie entuzjaści muzyki, którzy przy okazji uwielbiają korzystać z atutów gramofonu. To właśnie im najbardziej przyda się wiedza, w jaki sposób dbać o winyle, aby cieszyć się ich długą pracą na najwyższych obrotach i zawsze mieć niezakłócony dostęp do zapisanych na nich dźwięków.

Jak wydłużyć żywotność płyt winylowych?  

Aby korzystać z winyli przez wiele lat, wystarczy odpowiednio o nie zadbać. Tym bardziej, że płyty w tej formie posiadają dość specyficzną budowę, a jej prawidłowe zachowanie i odpowiednia konserwacja mają kluczowe znaczenie przy późniejszym odtwarzaniu muzyki. 

Przede wszystkim chodzi tu o sporą średnicę płyty winylowej i specyficzne rowki, w które „wchodzi” igła gramofonu. Jeśli te ostatnie będą zabrudzone albo zniszczone, to odtworzenie płyty może okazać się niemożliwe. 

Dowiedz się zatem, jak skutecznie dbać o swoją kolekcję płyt winylowych. 

płyty winylowe

Dbaj o porządek i nie palcuj płyt 

Winyle nie lubią kurzu i brudu, bo takie środowisko działa destrukcyjnie na ich konstrukcję. Zadbaj zatem, aby wokół Twojej kolekcji zawsze panował porządek. Staraj się też nie dotykać płyt nadmiernie, a jeśli to konieczne, chwytaj je zawsze w prawidłowy sposób i czystymi rękoma – unikniesz w ten sposób uporczywego efektu palcowania. Kiedy trzeba, nie bój się również zwrócić uwagi na ten temat swoim gościom. Oczywiście pochwal się kolekcją, ale wytłumacz, w jaki sposób trzeba obchodzić się z tymi nośnikami, aby cieszyły swoją jakością jak najdłużej. 

Odpowiednie przechowywanie winyli

To kolejny kluczowy czynnik mający wpływ na żywotność płyt winylowych. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść płyt na sobie, bo grozi to ich trwałym uszkodzeniem. Możesz je za to ułożyć w pionie, na zasadzie: jeden przy drugim. 

Dla zabezpieczenia płyt do gramofonu warto użyć dostępnych na rynku propozycji w postaci dedykowanych im folii ochronnych albo specjalnych skrzynek/segregatorów na winyle. Niektórzy korzystają też z oryginalnych opakowań, które stanowią nierozerwalną część ich kolekcji. Za każdym razem warto jednak weryfikować ich stan – zwykle zrobione są z papieru, więc łatwo mogą ulec zniszczeniu, a w konsekwencji nie dawać adekwatnej ochrony dla muzycznych nośników. 

Chroń płyty winylowe przed słońcem 

A propos przechowywania, trzeba także wspomnieć, że winyle nie lubią nadmiaru słońca. Powód? Pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury ich delikatna konstrukcja może łatwo ulec zniekształceniu. Tym bardziej warto zadbać, aby nie miały z nim za dużej styczności. 

Co do zasady płyty winylowe najlepiej czują się w optymalnych temperaturach. Trzeba też pamiętać, aby układając winyle, zadbać o odpowiedni dystans między drzwiami i oknami, z których może dochodzić np. szkodliwa dla ich struktury wilgoć. 

Zadbaj o odpowiednie ustawienia gramofonu 

Kolejną istotną sprawą są ustawienia gramofonu, na którym będziesz odtwarzać swoją kolekcję. Chodzi tu przede wszystkim o nacisk igły na płytę oraz jej ogólny stan. Jest to ważne, bo to właśnie ta część gramofonu ma bezpośredni kontakt z płytą winylową i może wpływać na jej jakość. 

Na początek upewnij się, że jest ona czysta, a jeśli wymaga oczyszczenia, to zrób to przed włożeniem płyty. Następnie pamiętaj, że igłę w gramofonie (zwykle wraz z jego ramieniem) trzeba odpowiednio wyregulować. Zbyt mocny nacisk na płytę może ją trwale uszkodzić. Rekomenduje się, aby w trosce o płyty, przy regularnym korzystaniu z gramofonu, taką igłę wymieniać co około pół roku. 

Odpowiednie czyszczenie to priorytet 

Bez względu na to, jak bardzo będziesz dbać o winyle, na pewno dojdzie do sytuacji, gdy nieopatrznie się pobrudzą. Wówczas trzeba pamiętać, aby nie wycierać ich przypadkową szmatką czy np. kawałkiem ubrania. Nie namacza się ich też wodą. Te zabiegi mogą jeszcze bardziej roznieść brud po ich powierzchni, a w skrajnych wypadkach nawet nieodwracalnie ją zniszczyć. Jak prawidłowo czyścić winyle? Sprawdź poniżej. 

kobieta gramofon płyty winylowe

Jak dbać o winyle? Czym czyścić płyty winylowe? 

Odpowiednia konserwacja płyt winylowych to klucz do ich długiego i bezproblemowego działania. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań w postaci dedykowanych szczoteczek, dmuchaw, antystatycznych spray’ów, a nawet specjalnych wałeczków, które działają podobnie do tych, służących nam do ściągania „kłaczków” z ubrań. To od Ciebie zależy, które z nich wybierzesz. 

Najbardziej uniwersalną opcją zdaje się być dedykowana dla winyli szczoteczka, która posiada specjalne włosie antystatyczne, np. z włókna węglowego. Takie rozwiązanie nie rysa i nie niszczy powierzchni płyty, a jedynie delikatnie i skutecznie usuwa nagromadzony na nośniku kurz. 

A co jeśli płyta jest porządnie uplamiona i nie obejdzie się bez czyszczenia na mokro? Wówczas również trzeba skorzystać z profesjonalnych myjek lub preparatów przeznaczonych ściśle do czyszczenia winyli. Najważniejsze, by nie robić tego zwykłą wodą. Zamiast tego, lepiej zainwestować w specjalny płyn do czyszczenia i antystatyczną ściereczkę. Będzie to gwarancją, że płyta zachowa swoje właściwości i w przyszłości przyniesie jeszcze wiele muzycznej radości. 

Bez względu na to, jaki sposób czyszczenia wybierzesz, kluczowe jest, aby z płytami winylowymi obchodzić się bardzo delikatnie. Jeśli czyścisz je samodzielnie, rób to najlepiej okrągłymi ruchami, analogicznymi do ułożenia wspomnianych już rowków płyty. 

Zobacz środki czyszczące dostępne w x-komie 

Polecamy: