Dbaj o porządek i nie palcuj płyt
Winyle nie lubią kurzu i brudu, bo takie środowisko działa destrukcyjnie na ich konstrukcję. Zadbaj zatem, aby wokół Twojej kolekcji zawsze panował porządek. Staraj się też nie dotykać płyt nadmiernie, a jeśli to konieczne, chwytaj je zawsze w prawidłowy sposób i czystymi rękoma – unikniesz w ten sposób uporczywego efektu palcowania. Kiedy trzeba, nie bój się również zwrócić uwagi na ten temat swoim gościom. Oczywiście pochwal się kolekcją, ale wytłumacz, w jaki sposób trzeba obchodzić się z tymi nośnikami, aby cieszyły swoją jakością jak najdłużej.
Odpowiednie przechowywanie winyli
To kolejny kluczowy czynnik mający wpływ na żywotność płyt winylowych. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść płyt na sobie, bo grozi to ich trwałym uszkodzeniem. Możesz je za to ułożyć w pionie, na zasadzie: jeden przy drugim.
Dla zabezpieczenia płyt do gramofonu warto użyć dostępnych na rynku propozycji w postaci dedykowanych im folii ochronnych albo specjalnych skrzynek/segregatorów na winyle. Niektórzy korzystają też z oryginalnych opakowań, które stanowią nierozerwalną część ich kolekcji. Za każdym razem warto jednak weryfikować ich stan – zwykle zrobione są z papieru, więc łatwo mogą ulec zniszczeniu, a w konsekwencji nie dawać adekwatnej ochrony dla muzycznych nośników.
Chroń płyty winylowe przed słońcem
A propos przechowywania, trzeba także wspomnieć, że winyle nie lubią nadmiaru słońca. Powód? Pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury ich delikatna konstrukcja może łatwo ulec zniekształceniu. Tym bardziej warto zadbać, aby nie miały z nim za dużej styczności.
Co do zasady płyty winylowe najlepiej czują się w optymalnych temperaturach. Trzeba też pamiętać, aby układając winyle, zadbać o odpowiedni dystans między drzwiami i oknami, z których może dochodzić np. szkodliwa dla ich struktury wilgoć.
Zadbaj o odpowiednie ustawienia gramofonu
Kolejną istotną sprawą są ustawienia gramofonu, na którym będziesz odtwarzać swoją kolekcję. Chodzi tu przede wszystkim o nacisk igły na płytę oraz jej ogólny stan. Jest to ważne, bo to właśnie ta część gramofonu ma bezpośredni kontakt z płytą winylową i może wpływać na jej jakość.
Na początek upewnij się, że jest ona czysta, a jeśli wymaga oczyszczenia, to zrób to przed włożeniem płyty. Następnie pamiętaj, że igłę w gramofonie (zwykle wraz z jego ramieniem) trzeba odpowiednio wyregulować. Zbyt mocny nacisk na płytę może ją trwale uszkodzić. Rekomenduje się, aby w trosce o płyty, przy regularnym korzystaniu z gramofonu, taką igłę wymieniać co około pół roku.
Odpowiednie czyszczenie to priorytet
Bez względu na to, jak bardzo będziesz dbać o winyle, na pewno dojdzie do sytuacji, gdy nieopatrznie się pobrudzą. Wówczas trzeba pamiętać, aby nie wycierać ich przypadkową szmatką czy np. kawałkiem ubrania. Nie namacza się ich też wodą. Te zabiegi mogą jeszcze bardziej roznieść brud po ich powierzchni, a w skrajnych wypadkach nawet nieodwracalnie ją zniszczyć. Jak prawidłowo czyścić winyle? Sprawdź poniżej.