Figurki Funko Pop – historia i rodzaje winylowych figurek

Wszystkie dzieci lubią zabawki – jest to fakt nie do podważenia. Ale czy wiedzieliście, że nie tylko najmłodsi są fanami Funko Pop? Od kilku lat panuje trend na winylowe figurki przedstawiające postacie z komiksów, uniwersów filmowych, gier komputerowych czy nawet sławy. Okazuje się, że większość kolekcjonerów to dorośli ludzie. Na czym zatem polega fenomen Funko Pop i od czego się wszystko zaczęło? Dowiesz się z tego artykułu.

Narodziny figurek Funko Pop – początek kultu

Wszystko zaczęło się w 1998 roku, kiedy to Mike Becker założył niewielką firmę o nazwie Wacky Wobblers. Jak się pewnie domyślacie, teraz jest to po prostu Funko. Głównym zamierzeniem twórcy było odwzorowanie z nostalgią kultowych bobblehead’ów, figurek, których głowy są nieproporcjonalne do reszty tułowia. Ikoną pierwszego modelu, jaki kiedykolwiek powstał był Big Boy. I tak małymi kroczkami Wacky Wobblers tworzyło coraz to nowsze figurki związane z popkulturą, a grono fanów powiększało się równie szybko, co oferta.

W 2002 roku powstała maskotka firmy – Freddy Funko, była ona częścią pakietu, który dostawała każdą osobą dołączająca do Funko Funklub. Kiedy to w 2005 roku stanowisko dyrektora generalnego przejął Brian Mariotti, firma zwiększyła zakres produkcyjny, a także podpisała umowy licencyjne z HBO, Disney, Warner Bros, FOX, CBS, WWE, Marvel, Lucasfilm, Hasbro, Microsoft, a także wieloma innymi spółkami. Warto zaznaczyć, że obecnie tworzone są figurki na ponad 150 licencjach związanych z popkulturą. A łączna liczba modeli już dawno przekroczyła 1000.

Funko Pop Rick Grimes

Największą popularność przyniosła stworzona w 2010 roku linia Pop! (pierwotnie nazwana Funko Force 2.0). Zadebiutowała ona podczas konwentu San Diego Comic-con. Jaka figurka przyświecała premierze? Metaliczny, niebieski Batman, czarna Batgirl, a także świecący w ciemności Green Lantern. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że w tym momencie zaczęła się plaga zniszczonych związków i zrujnowanych budżetów domowych wśród najbardziej oddanych kolekcjonerów. Potwierdza to, chociażby sprzedaż, bo na przełomie ostatnich 3 lat, na całym świecie sprzedano ponad 10 milionów winylowych Popów. W samym 2020 roku firma zarobiła łącznie ponad 600 milionów dolarów (prawie 2,4 miliarda złotych).

Do masowej produkcji, Funko Pop!, które znamy w formie aktualnej, trafiły w 2011 roku. Z ciekawszych informacji można wyszczególnić akcje firmy, które można nabyć od 2017 roku, grę Gears POP! stworzoną przez Microsoft. Film dokumentalny o nazwie „Making fun – the story of Funko”. Jeśli natomiast chcielibyście kupić figurkę w oficjalnym sklepie marki, to musicie udać się do Hollywood.

Czym są Funko Pop?

Jak pewnie wiecie lub mogliście już zauważyć na powyższych zdjęciach. Funko Pop! Vinyl to bobblehead’y, czyli małe figurki z przerośniętą głową. W przeciwieństwie do klasycznych produktów większość z nich jest statyczna i nie posiada ruchomej główki, jedynie niewielka część potrafi nią obracać. Warto jednak zaznaczyć, że serie Marvel oraz Star Wars są osadzone na sprężynach, dzięki czemu ruszają się nawet po najmniejszym wstrząsie.

Funko Pop rodzaje

Całość zapakowana jest w tekturowe pudełko oprawione w przyjemną dla oka grafikę z wizerunkiem danej postaci. Figurkę widać już od razu dzięki sporej wielkości, przezroczystemu okienku. Co ciekawe, wielu kolekcjonerów nie rozpakowuje swoich nabytków z racji tego, że dobrze zachowany egzemplarz w nietkniętym kartoniku, kiedyś może stać się prawdziwym grailem na rynku wtórnym. Standardowa cena Popów wynosi od 50 do 200 złotych. Jednak bywa tak, że niektóre, bardziej limitowane egzemplarze kosztują nawet po kilka tysięcy.

Rodzaje Popów i naklejki

W chwili obecnej możemy wyszczególnić kilka typów winylowych figurek. Wiele z nich posiada naklejki sprzedawców detalicznych takich jak GameStop, Walmart, Amazon lub Hot Topic. Dzieje się tak dlatego, że niektóre modele Popów są sprzedawane tylko przez określonych sprzedawców, a czasem nawet w określonych krajach. Stany Zjednoczone skąd wywodzi się Funko, Kanada i Australia mają najwięcej unikatowych modeli.

Najbardziej cenione przez kolekcjonerów są figurki nie od sprzedawców detalicznych, a oficjalnych dystrybutorów. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Common

Na pudełkach z linii common nie uświadczymy żadnych naklejek. Z reguły te modele są produkowane masowo bez ściśle ograniczonej liczby, a zakupić je można u większości sprzedawców. Pomimo to, wiele figurek z tej serii, chociażby z serii Witcher III: Wild Hunt, kosztują dużo więcej niż w momencie premiery. Wszystko dlatego, że ich miejsce zajęły już nowe odsłony. Na przykładzie Wiedźmina dobrze możemy zobrazować tendencje wzrostu cen. Wartość figurek z komputerowego Wiedźmina na nikim nie robiła wrażenia, do momentu, aż Netflix nie wyprodukował swojego serialu w tym uniwersum. Po jego emisji głównie za sprawą Henry’ego Cavilla, figurki z postacią Geralta z Rivii podrożały nawet o kilkaset procent. Warto dodać, że zwiększyć wartość mogą także ograniczenia lub wygaśnięcie licencji Funko na daną markę.

Super-Sized

Wielkość figurek Funko Pop podawana jest w calach. Standardowe mają 4 cale, czyli około 10 centymetrów. Jednak istnieje kategoria Super-Sized, która powiększa figurki do 6 (15,2 cm), 10 (25,4 cm), a czasem nawet 18 cali (45,7 cm).

Funko Pop super sized

Chase

Figurki z edycji Chase mają zazwyczaj takie same kształty, jak ich pospolite wersje, jednak różnią się wariantem kolorystycznym. Jeśli zobaczycie inny odcień czy kolor naklejki Chase, niż ten, który przedstawiamy, nie myślcie od razu, że jest to podróbka. Funko na przestrzeni lat używało różnych rodzajów symboli, od tych bardziej jaskrawych, po pokryte gradientem. Produkty z tej edycji są pakowane zazwyczaj w proporcjach od 1 na 6 do 1 na 36 zwykłych figurek. Więc jak możecie zauważyć, rozstrzał jest spory. Czasem sklepy oferują możliwość otrzymania Popa z napisem „Chase Limited Edition” jeśli klient zakupi np. 5 takich samych figurek. Oczywiście są one dostępne w tak zwanych „dropach”, więc kto pierwszy, ten lepszy.

Funko Pop Chase

Flocked

Ta naklejka umieszczona na opakowaniu Popa oznacza, że model wykonany jest z materiału imitującego futro. Sprawia on wrażenie bardziej realistycznego niżeli zwykły, winylowy odpowiednik, jedynie pomalowany na właściwy kolor. Oczywiście futerko jest miękkie w dotyku i dodaje ciekawego efektu.

Funko Pop Flocked

Glow in the dark

Glow in the dark to seria, w której popy po specjalnym napromieniowaniu diodami LED świecą w ciemności. Ten niezwykle charakterystyczny wygląd figurek jest niezwykle popularny. Nie zawsze jednak świeci cała figurka. W przypadku wcześniej wspomnianego Geralta z Rivii świeci jedynie rzucany przez niego znak Ignii, a Godzilla ma świecące pazury i oczy. Jednak nie da się ukryć, że niezależnie od tego, jaka część jest tą „świecącą”, robi ona niesamowity efekt wieczorami.

Funko Pop Glow in the dark

Special Edition

Jedną z najpopularniejszych naklejek, jaka występuje na opakowaniach Funko Pop jest Special Edition. Nie ma określonej zasady jej przyznawania, jednak zazwyczaj jeśli sklep nie ma własnej ekskluzywnej naklejki, a model występuje wyłącznie u jednego sprzedawcy, to wtedy wkracza do akcji Edycja Specjalna. Jest ona także najmniej rozchwytywana wśród kolekcjonerów, a co za tym idzie, ceny tych zabawek nie różnią się zbytnio od wersji Common, a czasem nawet można spotkać je na różnych outletach poniżej swojej wartości.

Funko Pop Special Edition

Scented

Scented to niewielka grupa Popów, która jak sama nazwa wskazuje, pachnie. Na przykładzie Disneya Funko wypuściło dwa modele Stitcha, jeden z ananasem, a drugi z lodami truskawkowymi. Oba były zapachowe. Z drugiej strony podobno Swamp Thing tak śmierdzi, że od razu człowiekowi robi się nie dobrze, dlatego można go trzymać wyłącznie w opakowaniu.

Funko Pop Scented

Glitter i Diamond

Postanowiłem obie te wersje połączyć razem, z racji tego, że są one bardzo zbliżone i praktycznie nie da się ich odróżnić (oczywiście oprócz naklejki na kartoniku). Zarówno Popy z Diamond, jak i Glitter są posypane brokatem, który niestety zostaje na dłoniach. Więc bądźcie uważni, gdy bierzecie figurki w ręce.

Funko Pop Diamond

Figurki z konwentów

Wiele konwentów odbywających się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jest tak popularna, że Funko decyduje się na tworzenie unikatowych modeli wyłącznie na te imprezy. Wiele figurek pojawia się na tych samych wydarzeniach od lat i posiada własne naklejki, które co roku różnią się kolorami, chociaż zdarza się, że przechodzą całkowitą metamorfozę. Wśród najbardziej znanych wydarzeń z unikatowymi Popami możemy wyróżnić: New York Comic-Con, Wonder Con, Funko Convention, Comic-Con Africa.