Jak naprawić klawiaturę w laptopie? Oto 4 najlepsze sposoby

Jak co dzień włączasz laptopa. Pojawia się logo sytemu, potem pulpit, wreszcie włączasz programy, lecz zauważasz, że klawisze nie reagują tak dobrze, jak zawsze. Coś jest nie tak. Zmienił się język, zmienił się układ klawiszy lub same przełączniki nie reagują na nacisk. Trzeba interweniować i naprawić klawiaturę w laptopie. Oto 4 najczęstsze powody do zmartwień wraz z ich rozwiązaniami dla Windowsa 10.

Coś mi się źle pisze. Jak zmienić litery na klawiaturze?

Było Y, jest Z (i odwrotnie). To się zdarza, szczególnie wtedy, gdy spieszysz się i wstukujesz litery, cyfry i znaki z demoniczną prędkością. Doszło do zmiany klawiatury z polski (programisty) na polski (214). Jak to odwrócić? Jak z powrotem zamienić litery Y i Z na klawiaturze z Windowsem? Ten zabieg jest na szczęście bardzo prosty. Oto co musisz zrobić:

 1. Spróbuj kombinacji CTRL+SHIFT.
 2. Jeśli to nie pomogło, przełącz klawiaturę ręcznie, klikając ikonę klawiatury na pasku zadań (w pobliżu zegara) i przełączając język na polski (programisty).
 3. Alternatywa:
 • Uruchom Ustawienia.
 • Kliknij: Czas i język.
 • Kliknij zakładkę: Język.
 • Wybierz ikonę: Klawiatura.
 • Z listy rozwijanej wybierz: polski (programisty).

Uwaga – żeby nie doświadczyć więcej przypadkowej zmiany klawiszy Y na Z oraz oszczędzić sobie w przyszłości mozolnego przełączania ustawień, możesz usunąć polski (214) z Preferowanych języków.

Usuwanie klawiatury z Windows 10

Jak usunąć polski (214) z preferowanych języków?

 1. Uruchom Ustawienia.
 2. Kliknij: Czas i język.
 3. Kliknij zakładkę: Język.
 4. Na liście Preferowane języki wybierz Polski i kliknij prawym przyciskiem myszy, by wywołać menu.
 5. Wybierz Opcje.
 6. Przejdź do sekcji Klawiatury i kliknij na polski (214).
 7. Kliknij Usuń.

Od tej chwili możesz z premedytacją naciskać Ctrl + Shift i nic się nie stanie. Fajnie, co?

Wszystko się podkreśla. Jak zmienić język klawiatury i znaki specjalne?

Było dobrze, znaki specjalne oraz znaki diakrytyczne pojawiały się po wybraniu ich na klawiaturze. Teraz jest inaczej. Co się stało? Dlaczego tak się dzieje?

Najprawdopodobniej doszło do zmiany języka. Być może używasz laptopa, który pochodzi spoza oficjalnej polskiej dystrybucji, zatem domyślnym językiem jego klawiatury jest inny, niż polski. Ewentualnie ktoś zrobił Ci psikus i zmienił ustawienia języka. Jak się za chwilę przekonasz, zajmuje to tylko chwilkę. Szczęście w nieszczęściu, że równie szybko i łatwo przywrócisz równowagę mocy.

 1. Uruchom Ustawienia.
 2. Kliknij: Czas i język.
 3. W sekcji Preferowane języki wybierz Polski.
 4. Jeśli nie ma tam języka polskiego, musisz go zainstalować, klikając: Dodaj język -> wyszukując go na liście -> klikając Zainstaluj -> wybierając go jako Język wyświetlania systemu Windows.

Ta metoda przydaje się także wtedy, kiedy laptop w ogóle nie ma języka polskiego, bo przyjechał do Ciebie zza granicy. Chyba w każdej polskiej rodzinie jest ktoś, kto pracuje na terytorium Wielkiej Brytanii albo w Irlandii, o innych krajach UE nie wspominając. Kiedy ktoś kupuje notebooka tam i chce korzystać z języka polskiego w klawiaturze, wykonuje czynności z listy powyżej.

Instalowanie języka polskiego dla klawiatury

Drivers, mamy problem. Jak zaktualizować sterowniki klawiatury w laptopie?

W teorii aktualizacja systemu ma za zadanie naprawić istniejące błędy, jak i załatać występujące w oprogramowaniu dziury. W praktyce zdarza się, że aktualizacja systemu Windows przynosi nowe problemy. Na przykład znikną albo uszkodzone zostaną sterowniki klawiatury. Może się też zdarzyć, że ktoś nieobeznany w meandrach elektroniki odinstaluje takowe, nie wiedząc, co czyni.

W obu przypadkach przydałoby się zainstalować sterowniki na nowo, przeprowadzając ich aktualizację:

 1. W polu wyszukiwania wpisz: Menedżer urządzeń.
 2. Wybierz zakładkę Klawiatury i rozwiń znajdującą się przy nich strzałkę.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Urządzenie klawiatury.
 4. Wybierz: Aktualizuj sterownik.
 5. Kliknij: Wyszukaj automatycznie sterowniki i postępuj według instrukcji.

Jeśli system Windows nie odnalazł właściwego sterownika, przejdź do strony producenta laptopa i tam poszukaj odpowiedniego sterownika. W przypadku trudności z jego odnalezieniem poproś o pomoc dział techniczny lub wsparcie klienta.

Aktualizacja sterownika klawiatury laptopa

Prywatna kolekcja okruszków. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

I wreszcie najbardziej przyziemny z powodów unieruchomienia klawiatury w laptopie – kurz, brud i resztki jedzenia. One potrafią skutecznie unieruchomić klawisze, uniemożliwiając przenoszenie elektronicznych impulsów z klawiszy do procesora i dalej, do programów.

Zdarza się jednak (nagminnie), że jemy przy laptopach, obsypując klawisze kaskadą okruchów wszelkiego smaku i maści. One, w połączeniu z wilgocią występującą powietrzu i temperaturą emanującą z nagrzanego wnętrza, cementują przestrzenie między przełącznikami.

Oczywiście efekty czyszczenia zależeć będą od modelu laptopa, bo nie wszystkie pozwalają w ogóle wyczyścić, to, co nazbierało się pod klawiszami.

Zacznij od sprężonego powietrza. Jeśli masz możliwość wsunąć dyszę pod klawisze, zrób to, uważając, by strumień nie poleciał w Twoją stronę. W przypadku laptopa z klawiaturą wyspową ta metoda nie zadziała. Najlepiej byłoby rozkręcić urządzenie.

I tu, niestety, nie pokażę dokładnie, jak trzeba to zrobić, bo co model, to inna metoda. Faktem jest, że zacząć trzeba od odkręcenia śrubek i zdjęcia pokrywy serwisowej. Potem należy ostrożnie odkręcić płytę główną, a po niej wyciągnąć klawiaturę. Delikatnie wyczyść zabrudzenia (możesz posłużyć się miękkim pędzelkiem, sprężonym powietrzem, odrobiną alkoholu izopropylowego).

Po wszystkim złóż laptopa, zwracając uwagę na wszystkie taśmy i przewody. Uruchom ponownie urządzenie i sprawdź, czy klawiatura wróciła już do żywych.

Co zrobić, jeśli klawiatury w laptopie nie da się samodzielnie naprawić?

W takim przypadku nie ma co załamywać rąk, bo zawsze możesz się wspomóc zewnętrzną klawiaturą – przewodową lub bezprzewodową. W sprzedaży znajdziesz zarówno pełnowymiarowe modele (wyposażone w panel numeryczny), jak i te mniejsze, kompaktowe. Wybierać możesz spośród urządzeń z klawiaturą mechaniczną, optyczną oraz membranową. Z podświetleniem i bez niego.

Tutaj nie będę się o nich rozpisywał, odsyłam do poradnika: Jaką klawiaturę wybrać?

A co w sytuacji zalania klawiatury w laptopie? Proces ratowania sprzętu opisaliśmy w poradniku: Doradzamy, jak uratować zalany laptop.