Jak napisać CV? Przydatne programy i aplikacje

CV to najważniejszy dokument, jaki możemy przedstawić naszemu przyszłemu pracodawcy. Dlaczego jest tak istotny? To często on decyduje o tym, czy ktoś zechce zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. W końcu skoro nic o nas nie wie, to warto zadbać o to, żeby informacje zamieszczone w CV były przejrzyste i spójne. Poznaj programy, które ułatwią Ci i pomogą w napisaniu własnego Curriculum vitae.

Czym jest CV i dlaczego jest tak ważne

CV a dokładnie Curriculum vitae to słowo pochodzenia łacińskiego oznaczające „przebieg życia”, czyli nasz życiorys zawodowy. W takim dokumencie przedstawiamy swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, kompetencje miękkie i twarde oraz inne kwalifikacje, które będą istotne dla naszego przyszłego pracodawcy. Celem każdego CV jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy idealnym kandydatem na wakat w jego firmie. 

Warto pamiętać, że nasze CV powinno być dostosowane pod konkretną ofertę pracy. Życiorys zawodowy powinien pokrywać się z tym, czego oczekuje pracodawca. Nie wiesz jak się za to zabrać? Na szczęście z pomocą przychodzą programy i aplikacje, które bardzo ułatwiają nam napisanie swojego CV. Poznaj kilka z nich i przekonaj się jakie to proste.

Jak napisać CV?

Kreator LiveCareer

Kreator LiveCareer pozwala stworzyć CV oraz, jeśli potrzebujesz, list motywacyjny. Podczas tworzenia życiorysu możesz wybrać spośród 21 szablonów i kilku dostępnych kolorów. Kreator w bardzo łatwy i intuicyjny sposób przeprowadzi Cię przez cały proces, podając jak na tacy wszystkie informacje, jakie powinieneś uzupełnić, aby uatrakcyjnić swoje CV. Jeśli pisanie o sobie nie jest Twoją mocną stroną, to w kreatorze możesz skorzystać z gotowych elementów dostosowanych pod konkretne stanowisko lub branżę. Na każdym etapie tworzenia życiorysu masz również dostęp do podglądu, dzięki któremu szybko zobaczysz efekt końcowy.

Kiedy już skończysz uzupełniać gotowe sekcje, możesz dokonać kilku poprawek kosmetycznych. Zmień rozmiar czcionki, jej styl, rozmiary nagłówków czy odstępy między akapitami. Jeśli chcesz, LiveCareer daje Ci również możliwość sprawdzenia ewentualnych błędów językowych i stylistycznych, abyś na pewno nie popełnił żadnej gafy.

Koszt: 9,95 zł (CV + list motywacyjny)

Kreator Pracuj.pl

Pracuj to popularny serwis z ogłoszeniami o pracę. Oprócz tego daje on również możliwość stworzenia swojego CV. Wystarczy, że założysz konto i możesz korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji. W kreatorze uzupełnisz podstawowe dane, wypiszesz swoje umiejętności czy zainteresowania, dodasz swoje zdjęcie oraz wybierzesz jeden z dostępnych szablonów. Może to być szablon stworzony typowo pod pracę studencką, klasyczny lub techniczny.

Serwis zapewnia również dostęp do wielu poradników przygotowanych pod konkretną branżę/stanowisko. Dzięki nim będziesz wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia życiorysu.

Koszt: darmowy

Kreator Interviewme

Interviewme to strona przeznaczona do tworzenia CV oraz listu motywacyjnego. Znajdziemy na niej również poradniki jak pisać CV oraz jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Strona posiada ponad 200 000 ofert pracy z całego kraju. Generator życiorysu jest bardzo prosty i intuicyjny. Do tego na każdym etapie uzupełniania naszego życiorysu możemy znaleźć wskazówki, które pomocą uatrakcyjnić nasz dokument.

Opcja „Ulepsz CV” zwraca nam uwagę, czego jeszcze brakuje w profilu zawodowym. Jeżeli niekoniecznie wiemy jak ugryźć opis naszych dotychczasowych zadań w pracy, możemy skorzystać z gotowych, spersonalizowanych pod konkretny zawód opisów. Kiedy skończymy już uzupełniać życiorys, kreator poinformuje nas o jakości naszego dokumentu i wskaże, co jeszcze wymaga ewentualnej poprawy. Z kwestii kosmetycznych w kreatorze możemy dostosować czcionkę każdego akapitu oraz tytułu sekcji, jak również poprawić odstępy i marginesy.

Koszt: od 9,97 zł

Kreator Otokariera

Otokariera to niezwykle prosty kreator, który nie ma wielu funkcji wymienionych w jego poprzednikach. Jest jednak niezwykle przejrzysty. Wystarczy, że wypełnimy puste pola swoimi podstawowymi danymi osobowymi, wykształceniem, znajomością języków obcych, umiejętnościami, zainteresowaniami oraz doświadczeniem zawodowym. Generator CV nie podaje nam żadnych wskazówek ani nie sprawdzi poprawności naszych zdań.

Kreator ma bazę poradników odnoszących się do konkretnych zawodów. I tak na przykład możemy dowiedzieć się jakie cechy lub jakie umiejętności są pożądane na danym stanowisku. W ten sposób łatwiej przyjdzie nam wypełnianie pustych rubryk w kwestionariuszu.

Warto wspomnieć, że strona nie wymaga od nas żadnej rejestracji. Wystarczy pobrać gotowy plik z wypełnionym CV.

Koszt: za darmo

Kreator employear

Employer to kreator, w którym możemy wybrać jedynie spośród pięciu dostępnych szablonów. Zyskuje jednak tym, że CV możemy stworzyć w języku: polskim, angielskim, niemieckim lub francuskim. Podczas dodawania obowiązków w dotychczasowych pracach nie otrzymujemy żadnych podpowiedzi, więc jesteśmy zdani wyłącznie na swoją kreatywność. Jeśli chcemy uzupełnić cel zawodowy, również musimy radzić sobie sami. Dostajemy jedynie dwa przykłady, które mają nas naprowadzić, czego oczekuje się w tym miejscu CV.

Na stronie poza kreatorem CV możemy znaleźć praktyczne porady dedykowane konkretnym zawodom, które mają nam ułatwić dostanie się do wymarzonej pracy. Możemy również przeczytać jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i na co szczególnie zwrócić uwagę. Jeśli interesują Cię targi pracy, to taki kalendarz wydarzeń znajdziesz na employear.

Koszt: 9,95 zł

Aplikacje do pisania CV na telefon

Poza witrynami internetowymi oferującymi nam tworzenie swojego życiorysu zawodowego możemy takich programów poszukać również w naszych telefonach. Czy to Google Play na Androida, czy App Store dla posiadaczy smartfonów z nagryzionym jabłkiem – każdy z tych sklepów oferuje nam takie aplikacje.

Takich kreatorów na urządzeniach mobilnych jest naprawdę dużo, więc jest w czym wybierać. Oczywiście koniec końców większość z nich niestety jest płatna, a niektóre aplikacje żądają od nas większej kwoty niż kreatory w sieci.

cv

Tworzenie swojego CV, samemu, bez pomocy dedykowanych programów jest naprawdę trudne. Jeśli nie masz doświadczenia i umiejętności, które ułatwia Ci stworzenie estetycznie wyglądającego dokumentu lepiej spróbować pomocy na dedykowanych do tego portalach. Dodatkowe wskazówki ułatwią Ci przejście przez każdy z punktów i bycie o krok bliżej od wymarzonej pracy. A Ty jakie znasz jeszcze programy do tworzenia CV? Chętnie poczytam o nich w komentarzach.

Przeczytaj także: