Jak podłączyć dzwonek przewodowy? Instrukcja krok po kroku

Dzwonek w domu to absolutnie podstawowy element, w który warto zainwestować. W tekście opiszę, jak wygląda montaż dzwonka przewodowego krok po kroku. Czy jest to zadanie karkołomne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać? Z tego poradnika nie tylko dowiesz się, jak podłączyć dzwonek, ale również jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne.

Dzwonek do drzwi – podstawowe urządzenie w Twoim domu

Dzwonki do drzwi są nieodłącznym elementem każdego domu czy mieszkania. Ich główną funkcją jest informowanie mieszkańców o przybyciu gości lub kuriera. Umożliwiają również nawiązanie kontaktu z osobami znajdującymi się na zewnątrz budynku. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnego otwierania drzwi każdemu, kto próbuje się do nas dostać. Mając dzwonek, zwiększamy poczucie swojego bezpieczeństwa.

Dzwonki doskonale sprawdzają się przy drzwiach wejściowych zarówno w dużych blokach, jak i jednorodzinnych domach. W przypadku większych domów nie zawsze będziemy słyszeć pukania do drzwi. Dźwięk dzwonka natomiast lepiej poinformuje nas, że ktoś chce się do nas dostać. W przypadku mieszkań w bloku natężenie hałasu na przestrzeni konkretnego metrażu potrafi sprawić, że również nie usłyszymy pukania. Wystarczy puścić głośniej muzykę lub włączyć głośny sprzęt RTV/AGD. Mając dzwonek, łatwiej usłyszymy, że ktoś stoi pod naszymi drzwiami. Niektóre modele dzwonków mają swoje własne melodie, co czyni je bardziej oryginalnymi.

Warto zainwestować w montaż dzwonka do drzwi nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także dla swojej wygody i komfortu. Dzięki niemu możesz uniknąć nagłego zaskoczenia czy też niechcianych wizyt.

Dzwonki przewodowe – zalety i wady

Dzwonki dzielimy na bezprzewodowe i przewodowe. I to właśnie tymi drugimi zajmę się w tekście. Jakie są ich mocne i słabe strony? Czy warto pomyśleć o ich zakupie? 

Dzwonki te są popularne głównie ze względu na swoją niezawodność i prostotę użytkowania. Jedną z ich największych zalet jest brak konieczności wymiany baterii czy jej ładowania. To pozwala na ich ciągłą pracę. Ponadto da się je montować stosunkowo łatwo i nie wymagają do tego dużej wiedzy technicznej. Kolejną zaletą jest cena. Dzwonki z kablami są tańsze od modeli bezprzewodowych. 

Istnieją jednak pewne wady dzwonków mających okablowanie. Przede wszystkim do ich działania konieczne jest posiadanie stałego zasilania prądem, co może być uciążliwe w przypadku jego awarii. Ponadto ich instalacja wymaga pracy związanej z prowadzeniem kabli po pomieszczeniu w przeciwieństwie do montażu dzwonka bezprzewodowego.

Podsumowując, dzwonki z okablowaniem mają swoje zalety i wady. Aby wybrać odpowiedni dzwonek, musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje. Większość modeli bowiem nie różni się od siebie zanadto. 

Jak podłączyć dzwonek przewodowy? Montaż w 5 prostych krokach

Ok, masz już dzwonek i wiesz już, gdzie chcesz go zamontować, tylko jak możesz to zrobić? Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, by go samodzielnie podłączyć.

Krok 1

Na samym początku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Odłącz instalację dzwonkową od prądu i upewnij się, czy prąd nadal nie płynie. Aby mieć 100% pewności, że został odłączony, użyj miernika. 

Krok 2

Zaznacz na ścianie, gdzie chcesz zamontować dzwonek i wywierć dwie dziurki, w miejscu, gdzie zamierasz go przykręcić. Pamiętaj, aby były one adekwatne do wymiarów sprzętu. Przewód instalacyjny powinien mieć przekrój w przedziale 0,5–2,5 mm. Wybór miejsca jest bardzo ważny.

Krok 3

Weź płaski śrubokręt (na pewno go masz w domu) i podważ nim delikatnie pokrywę dzwonka, a następnie ją zdejmij. 

Krok 4

Przełóż przewody instalacyjne przez podstawę dzwonka. Następnie przytwierdź obudowę do ściany, zrób to za pomocą wkrętek z kołkami rozporowymi.

Krok 5

Masz już przytwierdzony dzwonek, więc połowu sukcesu za Tobą. Teraz ściągnij 15 mm izolacji z końcówek kabelków, które będą zasilać urządzenie. Następnie dociśnij dokładnie dźwignie zaciskowe. Wsuń końcówki ze zdjętą izolacją do otworów zaciskowych. Kiedy już to zrobisz, zwolnij dźwignie. Aby się upewnić, czy wszystko zostało zamontowane jak należy, pociągnij za kabelki. Jeśli się ruszają i wystają, musisz zamontować dzwonek od nowa. Jeśli nie, możesz nałożyć pokrywkę dzwonka.

No i gotowe. Teraz pozostało Ci już tylko podłączyć dzwonek do prądu, wcisnąć przycisk i sprawdzić, czy działa. 

Możesz również zobaczyć, jak montuje się dzwonek przewodowy na poniższym wideo.

Instalacja dzwonka przewodowego – nie taki diabeł, jak go malują

Dzwonek znacząco zwiększa Twoje bezpieczeństwo i podnosi komfort w miejscu zamieszkania, dlatego też warto go zamontować.

Dzwonki z przewodami nie potrzebują ładowania i nie trzeba kupować do nich baterii, toteż mogą pracować nieprzerwanie. Jedynym warunkiem jest stały dostęp do źródła prądu. Zaletą jest też ich cena. Są one tańsze niż ich bezprzewodowe wersje.

Dzwonki tego typu mają jednak pewne wady. W momencie awarii prądu automatycznie przestają działać, a ich montaż jest nieco bardziej czasochłonny niż instalacja dzwonków bezprzewodowych.


Nie oznacza to jednak, że zamontowanie dzwonka mającego kabelki jest zadaniem, do którego trzeba zatrudnić fachowca. Może to wykonać osoba, która nie jest na co dzień majsterkowiczem. Aby podłączyć dzwonek do drzwi, wystarczy do tego śrubokręt i wiertarka. Należy jednak mieć na szczególnej uwadze, aby w trakcie montażu instalację dzwonkową od zasilania, sprawdzić czy prąd nadal nie płynie i dobrać właściwy przewód instalacyjny. 

Wybór typu dzwonka zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.