Facebook blokuje programistę stojącego za narzędziem Unfollow Everything

Louis Barclay stworzył narzędzie, które pozwala ludziom automatycznie przestać obserwować znajomych i grupy na Facebooku. Przydatne? Owszem. Zresztą najwyraźniej uważa tak sam Facebook, który postanowił twórcę tej wtyczki zablokować na stałe w swoim serwisie społecznościowym.

Unfollow Everything – przydatne narzędzie nie spodobało się Facebookowi

Awaria Facebooka spowodowała u ludzi wiele refleksji. Kilka godzin bez mediów społecznościowych wywołało prawdziwą panikę w sieci. Takie nieprzewidziane sytuacje owocują zazwyczaj udanymi memami i pozwalają firmom na stworzenie jakiegoś chwytliwego RTM-u. Tym razem było podobnie, chociaż w tej niecodziennej sytuacji, mogły one ukazywać się niemal wyłącznie na Twitterze.

Drugim owocem tej awarii była ogólnoświatowa refleksja na temat wpływu social mediów na nasze życie. W dyskusji głos zabrał nawet sam Mark Zuckerberg. Przy okazji wiele osób zdało sobie sprawę, że przez te kilka godzin nie ma co ze sobą robić, bo… zazwyczaj po prostu scrollowali media społecznościowe.

Ci, którym najbardziej zależy na higienie umysłu, postanowili zerwać z tym, zakrawającym o nałóg, przyzwyczajeniem. Jednak jak to zrobić, żeby nie dawać się wciągać w bezrefleksyjne przeglądanie treści w mediach społecznościowych, nie tracąc przy tym swoich znajomości, bo przecież wiele z nich udaje się utrzymać właśnie dzięki social mediom?

logo facebook

Tutaj z pomocą przyszło narzędzie stworzone przez Luis’a Barclay’a. Opracował on „Unfollow Everything”, czyli rozszerzenie przeglądarki, które umożliwiło użytkownikom Facebooka anulowanie wszystkich obserwacji jednocześnie. Facebook pozwala użytkownikom indywidualnie przestać obserwować znajomych, grupy i strony, co usuwa ich publikacje z aktualności pojawiających się na głównej stronie. Narzędzie Barclay’a zautomatyzowało ten proces, natychmiast usuwając kanał informacyjny wszystkich użytkowników.

Barclay o swoim doświadczeniu z użyciem tego narzędzia napisał tak:

Wciąż pamiętam to uczucie, kiedy pierwszy raz wszystko zniknęło. To było prawie cudowne. Nic nie straciłem, ponieważ nadal mogłem zobaczyć moich ulubionych przyjaciół i grupy, udając się bezpośrednio do nich. Ale zyskałem oszałamiającą kontrolę. Nie kusiło mnie już, aby przewijać w dół nieskończony kanał treści. Czas spędzony na Facebooku drastycznie się skrócił. Z dnia na dzień moje uzależnienie od Facebooka stało się możliwe do opanowania.

W odpowiedzi Facebook wysłał Barclayowi list, w którym informuje go, że naruszył warunki korzystania z serwisu, tworząc oprogramowanie, które automatyzuje interakcje użytkowników i wzywa go do zaprzestania naruszania praw. Ponadto profile dewelopera na Facebooku i Instagramie bezterminowo zablokowano.

Facebook zwrócił uwagę na nakładkę „Unfollow everything” niedługo po tym, jak Barclay wyraził zgodę, żeby uniwersytet ze szwajcarskiego miasta Neuchâtel korzystał z jego nakładki przy badaniu poziomu szczęścia studentów w zależności od korzystania z facebookowego newsfeedu.

Po otrzymaniu listu od Facebooka Barclay nie chciał ryzykować uwikłania się w sądzie z firmą wartą bilion dolarów, więc po prostu usunął narzędzie.

Ta sytuacja dobrze ilustruje podejście Facebooka do swojej bazy użytkowników i ukazuje jak wbrew temu, co próbuje im wmówić, chce kontrolować ludzi, nie dając im w pełni wyrwać się z jego algorytmu. 

Firma co prawda pozwala użytkownikom przestać obserwować pojedyncze konta, ale doskonale zdaje sobie sprawę, iż zautomatyzowanie tego procesu sprawiłoby, że zbyt łatwo byłoby zrezygnować z kanału informacyjnego, co jest niezbędne, aby użytkownicy wracali i napełniali kieszenie Facebooka przychodami z reklam. Tak więc, oczywiście, narzędzia takie jak to, stworzone przez Barclay’a – nawet jeśli mają ograniczoną absorpcję – są zabronione.