Apple I wystawiony na aukcję. Cena wywoławcza przyprawia o zawrót głowy

Unikatowy komputer Apple I został właśnie wystawiony na aukcji internetowej. Produkt stworzony przez Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa został wyceniony na ponad 5,6 miliona złotych. Co ciekawe, produkt jest w pełni sprawny i zachował się wręcz w idealnym stanie.

Historyczny Apple I na eBayu za 5,6 miliona złotych

Apple Computer 1, lub jak kto woli, Apple I to pierwszy komputer wyprodukowany przez firmę Apple, którą założyło dwóch Steve’ów – Jobs i Wozniak. Prototyp pojawił się na początku 1976 roku, a do sprzedaży trafił już w kwietniu tego roku. Aby w ogóle sfinansować urządzenie i móc ruszyć z jego produkcją, Jobs musiał sprzedać swojego Volkswagena T2. Apple I choć nie cieszył się dużą popularnością, to stał się prekursorem desktopów, które znamy dzisiaj. To sprzęt wyprodukowany przez garażową firmę z Cupertino po raz pierwszy powszechnie korzystał z klawiatury i monitora.

Apple I wystawione na aukcje internetową

Szacuje się, że powstało około 200 komputerów Apple I. Większość z nich nie przetrwała jednak do chwili obecnej. Według danych pochodzących z 2013 roku potwierdzono istnienie 63 komputerów, z tego jednak tylko 6 pozostało w pełni sprawnych. Jeden z nienadszarpniętych przez ząb czasu trafił właśnie na aukcję internetową na portalu eBay. Sprzedawca życzy sobie za niego 1,5 miliona dolarów, czyli ponad 5,6 miliona złotych.

Kultowy komputer w idealnym stanie

Z opisu na aukcji wynika, że wystawiony produkt jest jednym z pierwszej 50-tki wyprodukowanych egzemplarzy. Jedyne co zostało wymienione, to złącza wideo i klawiatury, a sama obudowa została specjalnie zakonserwowana. W zestawie kupujący otrzyma monitor Sony TV-115, który polecał sam Steve Jobs, a także klawiaturę  i zasilacz.

Steve Jobs Steve Wozniak Apple I

Autentyczność komputera jest potwierdzona stosownym certyfikatem wystawionym przez Coreya Cohena. Sprzedający natomiast jest drugim właścicielem produktu, a ten jest w jego posiadaniu od 1978 roku.

Aukcje w latach poprzednich

Znanych jest kilka sprzedaży z ubiegłych lat. Pierwsza głośna aukcja odbyła się w 1999 roku, gdzie wysokość wylicytowanej kwoty, jaką przyszło nabywcy zapłacić za opisywany komputer wyniosła 50 tysięcy dolarów (188 tysięcy złotych w roku 1999). Kolejna licytacja odbyła się w 2012 roku i osiągnęła wartość 374,5 tysiąca (około 1,3 miliona złotych w roku 2012). Ten egzemplarz można oglądać w muzeum w Korei Południowej. Przedostatnia aukcja odbyła się w 2013 roku, gdzie komputer sprzedano za ponad 671 tysięcy dolarów (2,2 miliona złotych w roku 2013). Natomiast ostatnia aukcja odbyła się w 2016 roku i sięgnęła kwoty 815 tysięcy dolarów (blisko 3,4 miliona złotych w roku 2016).

Apple I na aukcji eBay

Trzeba przyznać, że kwota 1,5 miliona dolarów przyprawia o zawrót głowy, a wielu ekspertów twierdzi, że sprzedawca będzie musiał zejść z ceny. Na chwilę obecną aukcja jest dostępna, więc jeśli chcecie ją śledzić lub nawet nabyć historyczny komputer, to macie do tego świetną okazję.

Kup komputer Apple w x-kom