Asystent Google wkrótce rozpozna Twój głos

Obecnie Google jest zajęty robieniem dużych kroków w kierunku ulepszania swoich aplikacji. Teraz np. planuje poprawić obsługę asystenta. Według najnowszego raportu Asystent Google będzie przechowywać i analizować głos użytkowników. Dzięki temu nauczy się on dokładniej wychwytywać wypowiadane przez nich frazy.

Lepsze rozpoznawanie głosu w Asystencie Google

Jednym z najbardziej irytujących aspektów Asystenta Google na telefonach z Androidem jest jego niezdolność do rozpoznawania dokładnie wypowiadanych słów. Jest to szczególnie widoczne na terytoriach nieanglojęzycznych. Na szczęście Google pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Według 9to5Google gigant wyszukiwania opracowuje funkcję o nazwie „spersonalizowane rozpoznawanie mowy” dla swojego Asystenta. Jak miałoby to wyglądać? Gdy głosy użytkowników i powszechnie używane słowa zaznajomią się z Asystentem Google, odpowiedź stanie się dokładniejsza i szybsza. 

Google Asystent

Asystent będzie miał również dostęp do serwerów Google, gdzie będą agregowane i analizowane podsumowania modeli mowy innych użytkowników. Ta funkcja prawdopodobnie pozwoli na bardziej zaawansowane rozpoznawanie poleceń i nazw kontaktów. Inaczej mówiąc,  oznacza to po prostu, że Asystent nauczy się lepiej rozpoznawać to, co często mówisz, w tym nazwy i nietypowe słowa.

Ze względu na ochronę prywatności Google umożliwi użytkownikom zrezygnowanie ze spersonalizowanego rozpoznawania mowy w ustawieniach konta, jeśli nie chcą, aby ich głos był przechowywany.

Warto zauważyć, że ta funkcja istnieje już w Nest Hub (2. generacji), który, dzięki uczeniu maszynowemu, przetwarza częste zapytania na urządzeniu. Jej potencjalne pojawienie się w wielu najlepszych telefonach z Androidem na pewno może okazać się być bardzo przydatne dla wielu użytkowników.

To jednak nie koniec ulepszeń. Oprócz tej funkcji aplikacja wirtualnego asystenta ma również m.in. ostrzegać użytkowników o konieczności zmiany hasła, a nawet pomagać im w jego zmianie