Odkryj Airchat, czyli połączenie Twittera z Clubhousem

W erze cyfrowej, w której żyjemy, sposób, w jaki się komunikujemy, stale się zmienia. Od tradycyjnych wiadomości tekstowych i połączeń po niezliczone dostępne obecnie aplikacje do przesyłania wiadomości – zawsze szukamy prostszych, szybszych i bezpieczniejszych sposobów pozostawania w kontakcie. Teraz w Dolinie Krzemowej pojawiła się nowa aplikacja społecznościowa, która udostępnia nagrania audio i notatki głosowe w formie kanału przypominającego Twittera.

Co to jest Airchat?

Jeśli jesteś na bieżąco z najnowszymi wiadomościami w mediach społecznościowych, być może słyszałeś o Airchat. To nowa aplikacja, wokół której zaczyna robić się coraz głośniej.

Twórcami tej platformy są Naval Ravikant, znany inwestor i założyciel AngelList, oraz Brian Norgard, były CPO Tindera. Ciekawostka: Airchat został pierwotnie uruchomiony w 2023 roku, ale nie zyskał dużego rozgłosu. Niedawno Naval i Brian przebudowali aplikację i około połowy kwietnia udostępnili zupełnie nową wersję na iOS i Androida.

Airchat to platforma mediów społecznościowych oparta na kanałach, tak samo jak Twitter, a właściwie X i Threads. W rzeczywistości przy pierwszym logowaniu wygląda to właściwie trochę jak te aplikacje. Obok zdjęć profilowych użytkownika znajdują się bloki tekstu, które można przewijać. Istnieją opcje polubienia postów, udostępniania postów, odpowiadania własnymi komentarzami – czyli rzeczy które znamy już jakoś od prawie 20 lat.

Różnica polega na tym, że tak naprawdę nie możesz w ogóle publikować tekstu. Te dymki tekstowe to transkrypcje postów audio, a każdy z nich ożywa głosami osoby, która je opublikowała. 

Istnieją różne „kanały”, do których użytkownik może dołączyć, aby porozmawiać na określone tematy, począwszy od najbardziej mglistych tematów, takich jak „wydarzenia” i „jedzenie”, po np. „Tylko mów po koreańsku”, które jest miejscem do, jak się domyślacie, tylko postów w języku koreańskim. 

airchat - logo

Jeśli cokolwiek z tego brzmi jak asynchroniczna wersja Clubhouse, aplikacji z czasów pandemii, która gwałtownie zyskała na popularności, zanim przestała działać, cóż, rzeczywiście Airchat to nowa aplikacja, a nie nowy pomysł.

Twój profil na Airchat pokazuje wszystkie opublikowane notatki głosowe w porządku chronologicznym. Na karcie Najciekawsze wyświetlane są wszystkie Twoje notatki, które oznaczyłeś gwiazdką, a na karcie Zakładki wyświetlane są posty i wątki dodane do zakładek.

Jak działa Airchat?

Jeśli chodzi o działanie, to sytuacja jest bardzo ciekawa i jest to element, który wyróżnia Airchata na tle konkurencji. Mianowicie Airchat wykorzystuje technologię Bluetooth do stworzenia bezpośredniej linii komunikacyjnej pomiędzy urządzeniami. Umożliwia to użytkownikom wysyłanie i odbieranie wiadomości bez konieczności korzystania z tradycyjnych połączeń internetowych lub sieci komórkowych.

Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy połączenie internetowe jest słabe lub całkowicie nieobecne, na przykład podczas dużych wydarzeń, w odległych obszarach lub podczas klęsk żywiołowych, gdy infrastruktura komunikacyjna może być zagrożona.

Aplikacja automatycznie wykrywa osoby znajdujące się w Twojej okolicy, dzięki czemu możesz natychmiast rozpocząć rozmowę. Wszystkie rozmowy można łatwo wznowić po ponownym podłączeniu urządzeń. Powiadomienia Bluetooth działają w tle i informują Cię o nowych wiadomościach.

Oto, co możesz obecnie zrobić na Airchat:

 • Nagrywaj notatki głosowe — możesz nagrywać notatki głosowe, przytrzymując przycisk nagrywania i mówiąc. Po zakończeniu nagrywania zwolnij przycisk nagrywania. Aplikacja natychmiast opublikuje Twoją notatkę głosową z transkrypcją tekstu AI. Obecnie nie ma możliwości edytowania notatek głosowych — jeśli nagranie nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, będziesz musiał je usunąć i nagrać ponownie. Nadal nie jesteśmy pewni, jak długie mogą być notatki głosowe: niektóre źródła podają do 45 sekund dźwięku.
 • Nagrywaj notatki wideo – możesz także nagrywać notatki wideo. Aby nagrać notatkę wideo, wybierz „wideo” pod przyciskiem nagrywania. Gdy przytrzymasz przycisk nagrywania, kamera skierowana do przodu włączy się i zarejestruje wideo, na którym mówisz (nie ma możliwości przełączenia na kamerę tylną). Zwolnij przycisk nagrywania, a notatka wideo zostanie opublikowana w Twoim kanale z transkrypcją tekstu AI. Podobnie jak notatki audio, nie można edytować notatek wideo. Twój film będzie odtwarzany obok notatki głosowej w małym kółku, w którym zwykle pojawia się Twoje zdjęcie profilowe. Niewielki rozmiar wideo potwierdza, że ​​wideo nie jest głównym tematem aplikacji.
 • Ciągłe odtwarzanie kanału – Airchat będzie odtwarzał cały Twój kanał, cyklicznie odtwarzając dźwięk każdej notatki głosowej, która pojawiła się w Twoim kanale, na kanale lub w otwartym wątku.
 • Transkrypcja tekstu – Airchat wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznej transkrypcji notatek głosowych. Sztuczna inteligencja działa szybko i nie zauważyliśmy żadnych błędów w transkrypcji, także w języku polskim.
airchat - aplikacja społecznościowa
 • Prześlij obrazy — po nagraniu notatki głosowej lub wideo możesz przesłać towarzyszący jej obraz. Będziesz musiał zezwolić Airchatowi na dostęp do Twojej biblioteki zdjęć, a następnie możesz załączyć maksymalnie jedno zdjęcie. Obraz pojawi się pod transkrypcją tekstu, ale nie ma możliwości kliknięcia na obraz, aby go otworzyć lub powiększyć.
 • Lubię, publikuj ponownie i dodawaj notatki głosowe do zakładek – do postów możesz dodać polubienia, które klasycznie widoczne jest w formie serca i/lub ponownie opublikować post w swoim kanale. Możesz także nacisnąć i przytrzymać notatkę głosową, aby dodać ją do zakładek. Reposty pojawią się w Twoim osobistym kanale, a zakładki pojawią się na Twojej osobistej stronie w zakładce „zakładki”.
 • Odpowiedzi i wątki — możesz odpowiedzieć na dowolną notatkę głosową, klikając ją, a następnie nagrywając odpowiedź. Spowoduje to utworzenie wątku podobnego do tych na X (Twitterze) lub w Threads, a Twoja odpowiedź głosowa + transkrypcja tekstu zostaną opublikowane w wątku z oryginalną notatką głosową.
 • Wiadomości bezpośrednie — możesz rozpocząć prywatną rozmowę głosową z każdą osobą, która Cię obserwuje.
 • Kanały – możesz dołączać do kanałów związanych z hobby, zainteresowaniami, fandomami, sportem itp. Obecnie jest ich niewiele i nie jest jasne, jak utworzyć własny kanał.
 • Wyszukiwanie – możesz użyć funkcji wyszukiwania Airchat do wyszukiwania użytkowników, kanałów i treści w notatkach głosowych.
 • Tłumaczenie tekstu – Airchat testuje także Babelchat , narzędzie do tłumaczenia, które może tłumaczyć nagrania głosowe na inny język. Nie jest ono dostępne w aktualnej wersji Airchat, ale Ravikant zademonstrował to narzędzie w 2023 roku. W tym filmie możesz zobaczyć, jak języki japoński, koreański, niemiecki, francuski i inne języki są tłumaczone na tekst angielski w czasie rzeczywistym. W tej chwili nie wiemy o tym wystarczająco dużo, ale może to być bardzo mocny atut Airchata w przyszłości.
nastolatki social media smartfony

Zalety Airchata

Bezpieczeństwo i prywatność

Ponieważ Airchat wykorzystuje kompleksowe szyfrowanie, Twoje wiadomości są chronione przed wzrokiem ciekawskich. To znacząca zaleta w czasach, gdy prywatność i bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej są priorytetami.

Nie wymaga połączenia z Internetem

Możliwość komunikowania się bez Internetu jest nie tylko wygodna, ale może także uratować życie w sytuacjach załamania się infrastruktury komunikacyjnej.

Łatwość użycia

Wysyłanie wiadomości za pomocą Airchat jest proste. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby była przyjazna dla użytkownika i umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie czatu, bez konieczności poruszania się po skomplikowanych ustawieniach lub menu.