Wirtualny DJ w Spotify. Sztuczna inteligencja przygotuje i skomentuje spersonalizowany strumień muzyki

Sztuczna inteligencja szturmem podbija internet, będąc zarówno źródłem niezliczonych memów, jak i praktycznym narzędziem realnie wpływającym na świat. Do wyścigu wirtualnych zbrojeń wkracza właśnie Spotify, prezentując DJ-a opartego na AI. Nie będzie to jednak kolejna playlista, a dynamiczny strumień uczący się naszych preferencji muzycznych. Jak działa AI DJ Spotify i kiedy trafi nad Wisłę?

AI DJ w Spotify. Jak działa wirtualny wodzirej?

DJ Spotify to spersonalizowany strumień muzyki oparty na sztucznej inteligencji, która uczy się gustu muzycznego użytkownika. Na podstawie zdobywanych informacji dostarcza wyselekcjonowane utwory, które powinny dobrze wpisywać się w indywidualne preferencje słuchacza. Wśród proponowanych piosenek znajdą się zarówno nowe kawałki, jak i utwory, których nie słuchano od lat. DJ w Spotify ma także proponować zupełnie nowe utwory i artystów.

Pozornie wygląda to, jak rozszerzona i bardziej dynamiczna wersja istniejących już playlist, takich jak „Odkryj w tym tygodniu” czy „Radar premier”. DJ od Spotify nazywa się DJ-em jednak nie bez powodu. Oprócz strumienia utworów otrzymamy… realistyczny komentarz głosowy z wykorzystaniem naturalnego języka. Obecny, testowy model powstał w oparciu o głos Xaviera „X” Jernigana. To wieloletni pracownik Spotify, który prowadził poranny podcast „The Get Up” oraz jest obecnie szefem ds. Partnerstwa Kulturalnego w Spotify.

Na tym jednak nie koniec. Wszystkie propozycje cyfrowego DJ-a Spotify będziemy mogli oceniać, dzięki czemu AI szybciej nauczy się naszych preferencji muzycznych. Częste słuchanie także korzystnie wpłynie na działanie systemu. Mówiąc krótko – im więcej będziemy słuchać i wyrażać swoje opinie na temat odtwarzanych utworów, tym lepiej nauczymy sztuczną inteligencję naszego gustu.

Generatywne AI, napędzające DJ-a w Spotify, wykorzystuje technologię OpenAI. Przekazywane przez sztuczną inteligencję informacje są jednak kontrolowane pod kątem merytorycznym. Za fakty na temat muzyki, gatunków i artystów odpowiadają doświadczeni redaktorzy muzyczni Spotify. Realistyczne brzmienie komentarzy głosowych to zaś zasługa platformy głosowej AI Sonantic, którą Spotify przejęło latem 2022 roku.

Spotify

Kiedy AI DJ Spotify trafi do Polski?

AI DJ w Spotify pojawi się najpierw w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i dostępny będzie w języku angielskim. Dostęp do niego otrzymają wyłącznie osoby korzystające ze Spotify Premium. DJ trafi do zakładki „Muzyka” na ekranie głównym aplikacji – strumień utworów wystartuje automatycznie po kliknięciu zakładki, bez wcześniejszej konfiguracji, od razu z krótkimi komentarzami.

Na razie Spotify nie podaje informacji, kiedy funkcja cyfrowego DJ-a trafi do innych krajów oraz w innych językach. Zastanawiająca jest także kwestia serwowanej przez AI wiedzy, która ma być przecież oparta o zweryfikowane informacje podane przez redaktorów muzycznych. Jak poradzą sobie z gigantyczną biblioteką platformy i niezliczonymi wprost artystami oraz gatunkami muzycznymi? Pozostaje czekać na pierwsze opinie i wrażenia zza Atlantyku.

Zobacz także:

Najlepsze smartfony do słuchania muzyki znajdziesz w x-komie