Microsoft 365 – zbiór narzędzi, które przydadzą się uczniom, studentom i nie tylko

Nowy rok szkolny za pasem. Powoli zbliża się pora by pożegnać się z wakacyjną sielanką i wrócić do codziennych obowiązków – edukacja czeka. By nauka przebiegała sprawnie i nie sprawiała trudności, warto poznać narzędzia, które ułatwiają zdobywanie wiedzy. W szkole i na studiach świetnie sprawdzi się usługa Microsoft 365, która oferuje aplikacje przydatne dla uczniów, studentów i nie tylko. Dowiedz się, które narzędzia wchodzące w skład M365 przydadzą Ci się do nauki.

Word – automatycznie poprawi błędy w tekście czy podsunie synonimy

Word to podstawowe narzędzie pakietu Microsoft 365, które pozwala wprowadzać tekst oraz dowolnie go edytować. Mogłoby się więc wydawać, że Word nie ma nic do ukrycia, ale poza podstawowymi funkcjami posiada kilka funkcji, które szczególnie przydadzą się podczas pisania.

Redaktor to narzędzie, które podsunie Ci sugestie dotyczące pisowni oraz stylu pisania, a dzięki temu unikniesz niepotrzebnych błędów. Tezaurus to z kolei słownik synonimów, który pomoże, jeśli zabraknie Ci słów. W zakładce Recenzja znajdziesz komentarze do tekstu – możesz wprowadzić je, jeśli masz zastrzeżenia do czyjegoś artykułu, nie zmieniając jego treści. Oczywiście ktoś inny może wprowadzić je także do Twojego tekstu, jeśli tylko uzyska do niego dostęp.

Przydatną funkcją, która pomoże Ci wyłapać błędy jest czytanie na głos. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć coś do poprawy, jeśli słyszysz to, co napisałeś lub napisałaś, niż robiąc to samo „w myślach”. Z drugiej strony bardzo przydatny jest dyktafon, który opiera się na rozpoznawaniu mowy – Word automatycznie tekstowo wpisze to, co wyłapie mikrofon. Dzięki temu przełożysz wykład na gotową notatkę bez konieczności tworzenia jej ręcznie.

Word wbudowaną ma również zaawansowaną wyszukiwarkę. Jeśli więc pracujesz na długim artykule, a chcesz odnaleźć konkretne fragmenty, wystarczy wpisać to, co jest Ci potrzebne, a aplikacja zaznaczy miejsca, w których znajduje się to, czego szukasz.

OneNote – uporządkuj notatki

Robienie notatek w szkole czy na studiach to codzienność, a wprowadzać je oraz porządkować pomoże aplikacja OneNote. Notes możesz dzielić na sekcje (mogą to być np. przedmioty) oraz strony (np. tematy dotyczące danego przedmiotu). W ten sposób łatwo posortujesz najważniejsze informacje, jakie są Ci potrzebne do poszerzania wiedzy.

OneNote umożliwia też udostępnianie notatek innym. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić się wiedzą z kolegami i koleżankami. Nie musisz też martwić się, jeśli umkną Ci ważne informacje, ponieważ Twoi znajomi mogą udostępniać notki Tobie. Dodatkowo wybrane sekcje możesz chronić hasłem, a wtedy dostęp do nich otrzymają tylko Ci, którym je zdradzisz. Może to być szczególnie przydatne, jeśli notatki trzymasz w otwartym folderze.

A co w przypadku jeśli musisz zanotować zapis matematyczny lub namalować jakiś kształt i łatwiej jest Ci to zrobić ręcznie? OneNote umożliwia konwersję pisma odręcznego. Opcja jest szczególnie przydatna dla ekranów dotykowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego myszkę komputera.

Notatki, jakie stworzysz w OneNote, prześlesz także do pozostałych aplikacji pakietu Microsoft 365. Wstawisz je do prezentacji, wyślesz mejlowo czy wykorzystasz w Wordzie. Wystarczy, że ktoś poprosi Cię o notatki z wykładu, a Ty dwoma kliknięciami prześlesz mu ją pocztą elektroniczną. Apkę możesz też przypiąć do pulpitu, by błyskawicznie zapisywać ważne informacje.

Outlook – nie tylko poczta, ale również kalendarz

Microsoft Outlook to nie tylko narzędzie do obsługi poczty elektronicznej. Choć oczywiście wysyłanie i odbieranie wiadomości mejlowych to jego główna funkcja. Oprócz tego pozwala na grupowanie wiadomości, oznaczanie ich (np. tagiem monitującym w celu przypomnienia) czy wyszukiwanie spośród setek mejli w skrzynce.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w Outlooku, która przyda Ci się w szkole albo na studiach, jest kalendarz. Możesz wprowadzać do niego spotkania, terminy czy zadania, a dzięki temu zadbasz o to, by zawsze przygotować się do sprawdzianu, kartkówki albo kolokwium.

Zaaranżuj spotkanie, jeśli pracujesz nad większym projektem z innymi, udostępnij im kalendarz, by wiedzieli, jaki jest harmonogram przygotowań albo przypisz zadania członkom Twojej grupy. Z kalendarzem wbudowanym w Outlooka masz pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

OneDrive – dysk w chmurze

Gdzie przechowywać wszystkie pliki i mieć do nich dostęp nie tylko z komputera, ale również z telefonu lub tabletu? Świetnym miejscem jest usługa OneDrive. Działa na zasadzie dysku w chmurze. Dzięki temu automatycznie może synchronizować określone foldery na komputerze, tworząc przy okazji kopię zapasową. Nie musisz obawiać się, że w razie awarii komputera Twoja praca pójdzie na marne – wszystkie zmiany zapiszą się na dysku OneDrive.

Ponadto jeśli nie masz pod ręką laptopa, a chcesz zajrzeć do swoich plików lub coś w nich zmienić, zrobisz to za pomocą aplikacji OneDrive na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS. Smartfona niemal zawsze masz w kieszeni, a dostęp do plików z jego poziomu, pozwoli Ci chociażby na szybką powtórkę materiału przed egzaminem.

Korzystając z usługi OneDrive z łatwością udostępnisz też wybrane pliki innym osobom. W zależności, jakie wprowadzisz ustawienia, będą mogli oni pobrać udostępnione dane lub nawet je edytować, co może przydać się chociażby w przypadku pracy grupowej – każdy będzie mógł dodać coś od siebie.

PowerPoint – twórz prezentacje w łatwy sposób

Pracujesz nad ważnym projektem, który może zaważyć na ocenie końcowej? Wykorzystaj aplikację PowerPoint, z którą w niezwykle łatwy sposób stworzysz prezentację. Narzędzie to jest bardzo intuicyjne i nie musisz obawiać się, że do stworzenia profesjonalnej prezentacji musisz znać je od podszewki.

Każdy slajd pokazu wyedytujesz w dowolny sposób, wpisując niezbędne informacje albo dodając grafiki, wykresy czy filmy. Z łatwością wybierzesz odpowiednie przejścia pomiędzy slajdami czy zdecydujesz, jaki jest czas ich trwania.

Dodatkowo możesz wykorzystać kilkanaście gotowych szablonów, które ułatwią Ci graficzne opakowanie całej prezentacji. Pomoże Ci w tym zakładka Projektant, która podsunie gotowe rozwiązania w kwestii wyglądu pokazu. Dzięki temu nawet jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś PowerPointa, stworzysz prezentację, której nie zabraknie ani trochę profesjonalizmu. W końcu oprawa wizualna jest bardzo ważna, a projektując ją w odpowiedni sposób, ułatwisz innym odbiór tego, co chcesz przekazać.

Dzięki opcji PowerPoint Live bez problemu wyświetlisz prezentację podczas spotkań. Z kolei uczestnicy mogą wchodzić w interakcję z tym, co pokazujesz, wyświetlając np. filmy czy linki. Skorzystaj również z funkcji nagrywania prezentacji, a dzięki temu możesz udostępnić innym gotowy pokaz, wraz z tym, co mówisz na temat wyświetlanych slajdów. Może się to szczególnie przydać, jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu, a chcesz, by dla uczestników wszystko było jasne.

Excel – licz i twórz wykresy

Excel to narzędzie, które oferuje potężne możliwości. Jego znajomość przyda Ci się w życiu zawodowym, ponieważ wiele stanowisk opiera się na działaniu Excela. Świetnie przyda się, jeśli czeka Cię wykonywanie zaawansowanych obliczeń. Zawiera dużą liczbę różnego rodzaju formuł, które pomogą obliczyć finanse, statystyki czy funkcje matematyczne, trygonometryczne oraz logiczne.

Aplikacja ta jest również niezwykle przydatna do tworzenia wykresów oraz tabel. Korzystając z nich, przejrzyście i zrozumiale przedstawisz dane niezależnie od tego, jak bardzo są skomplikowane. Różnorodność dostępnych wykresów – liniowe, słupkowe, pierścieniowe, lejkowe, kolumnowe, punktowe, bąbelkowe oraz wiele innych – ułatwią Ci zadanie, ponieważ dzięki temu pokażesz informacje w najlepszy możliwy sposób dla danej sytuacji.

Stworzone wykresy możesz później wykorzystać w prezentacji w PowerPoincie.

Microsoft 365 bez tajemnic

Chcesz poznać Microsoft 365 jeszcze bliżej? Dowiedz się, jakie pakiety są dostępne w ramach subskrypcji, jak korzystać z M365, a także ile kosztuje ta usługa: