Qiller-belka. Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q600B

Czas na ciąg dalszy ciąg naszych testów soundbarów marki Samsung z gamy na rok 2022. Po recenzji niżej pozycjonowanego, lecz całkiem udanego soundbara Q60B czas na bardziej zaawansowany model Q600B. Okazuje się, że pomimo różnic urządzenia te są do siebie bardzo podobne, nie tylko z wyglądu, lecz przede wszystkim pod względem konstrukcyjnym. Ba, główne komponenty są w niemal 80% identyczne. Czy to oznacza, że Q60B i Q600B brzmią identycznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji poniżej.

Samsung HW-Q600B (dalej dla uproszczenia zwany Q600B) został wyprodukowany w Chinach, podczas testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1008.2, a egzemplarz do recenzji dostarczył polski oddział Samsung Electronics.

nalepka znamionowa soundbara samsung hw-q600b

Budowa i funkcje

Samsung Q600B jest soundbarem w systemie 3.1.2. Jest to konstrukcja dwuelementowa składająca się z belki oraz subwoofera. Tak jak model Q60B również i Q600B nie jest soundbarem w dokładnym tego słowa znaczeniu, lecz czymś w rodzaju soundbaroboksa (belki z baspudłem).

samsung hq-q60b wymiary soundbara
Zdjęcie przedstawia model Q60B, który ma identyczne wymiary jak testowany Q600B. || Źródło: Samsung

Wymiary belki są identyczne jak w Q60B: długość 1030 mm, głębokość 105 mm i wysokość 57 mm. Pracuje w niej osiem następujących przetworników:

  • kanał lewy: wysokotonowa kopułka + średniotonowiec,
  • kanał centralny: wysokotonowa kopułka + średniotonowiec,
  • kanał prawy: wysokotonowa kopułka + średniotonowiec,
  • głośniki efektowe (wysokościowe) umieszczone na górnej ściance.

Belka ma zewnętrzny zasilacz o mocy 40W (24V).

Subwoofer o symbolu PS-WB67B jest identyczny jak w modelu Q60B i pracuje w nim pojedynczy przetwornik niskotonowy ze stożkową membraną o nieznanej mi średnicy. Subwoofer odbiera fonię z grajbelki bezprzewodowo.

trzy subwoofery soundbarów samsung
Od lewej: Q60B, Q600B, Q700B.

Przetwornik niskotonowy jest wspomagany przez typowy w tej klasie układ rezonansowy w postaci tunelu basrefleksu mającego ujście na górze tylnej ścianki.

ujęcie na tunele basrefleksu trzech subwooferów soundbarów samsung
Od lewej: Q60B, Q600B, Q700B.

Łączność

Gniazda połączeniowe umieszczono z tyłu, w niewielkim zagłębieniu obudowy. Do dyspozycji mamy:

  1. złącze HDMI,
  2. złącze HDMI eARC,
  3. wejście optyczne.

Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to Wi-Fi brak, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby Q600B w prosty sposób „usieciowić”, podłączając do niego przystawkę multimedialną Google Chromecast 4, co pozwoli przesyłać do Q60B muzykę z internetu.

Na szczęście nie zabrakło Bluetootha z obsługą (najprawdopodobniej) tylko podstawowego kodeka SBC.

Źródło: Samsung

Funkcje soundbara Samsung HW-Q600B

Grajbelką Q600B sterujemy za pomocą wygodnego pilota zdalnego sterowania z bezpośrednim dostępem do wielu przydatnych funkcji.

Podczas codziennych regulacji bardzo pomocny okazuje się wyświetlacz umieszczony na górnej ściance. w belce, po jej prawej stronie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo przydatne rozwiązanie – dużo lepsze niż proste diody sygnalizacyjne, tak częste w soundbarach z tej półki cenowej.

Z drugiej strony nie da się nie zauważyć, że zastosowany wyświetlacz nie jest idealny i ma swoje wady. Przede wszystkim ma zbyt niską rozdzielczość – niższą od wyświetlaczy stosowanych jeszcze dwa lata temu, przez co wyświetlane znaki nie są ostre tak, jak być powinny. Dobrze pamiętam, że w modelach z roku 2020 (seria „T”) wyświetlacz miał wyższą rozdzielczość. Aktualnie, gdy siedzę w odległości ok. 2 m od Q60B i patrzę na napis „HDMI eARC”, widzę, że małe „e” jest rozmyte i słabo czytelne.

Ponadto sposób, a konkretnie głębokość umieszczenia wyświetlacza w stosunku do metalowej siatki sprawia, że jeżeli siądziemy nie na wprost belki, lecz z jej lewej strony, na przykład tak, aby lewy kraniec belki był na wprost naszej twarzy, wtedy informacje na wyświetlaczu będą gorzej widoczne lub nawet częściowo niewidoczne.

Chodzi mi o to, że gdy regulowałem poziom basu, zmniejszając go z „0” na „-2” liczba „-2” była dobrze widoczna na wprost…

…ale już pod kątem minus gdzieś znikał i zostawało samo „2”, co może wprowadzać użytkownika w błąd. W takiej sytuacji trzeba przechylić głowę w prawo, aby zobaczyć całość informacji. Kto wie, być może producent chciał przez to powiedzieć: „siadajcie zawsze z prawej strony”.

Jedną z głównych zalet Q600B jest mnogość ustawień i funkcji kontrolnych. Do dyspozycji mamy następujące tryby brzmienia wybierane przyciskiem Sound Mode na pilocie:

  1. standard (standardowy),
  2. surround (dookólny),
  3. game (gra),
  4. adaptive (dopasowujący się),
  5. i inne.

Trochę szkoda, że zapomniano o… trybie muzyka. Czyżby producent chciał przez to powiedzieć coś w rodzaju: „nie przewidujemy tego typu zastosowań” albo, co gorsza, „nasz soundbar się do muzyki nie nadaje”? Szkoda, bo wszystkie ww. tryby mają włączone mniejsze lub większe uprzestrzennianie dźwięku.

trzy subwoofery do soundbarów samsung
W konstrukcji suba Q60B i Q600B (dolny rząd, od lewej) dominuje płyta wiórowa, podczas gdy Q700B ma już baspudło najprawdopodobniej z płyty pyłowej (MDF lub HDF).

Jeśli chodzi o korekcję barwy dźwięku, to wybór opcji regulacyjnych jest doprawdy znakomity:

  • korekcja tonów wysokich (treble),
  • korekcja tonów niskich (bass),
  • regulacja poziomu wysterowania subwoofera (woofer),
  • regulacja poziomu wysterowania kanału centralnego (central),
  • korektor dialogów (voice enhancer),
  • tryb nocny (night mode),
  • synchronizacja fonii z wizją (audio sync),
  • i inne.

Poza opcjami, które można tylko włączyć lub wyłączyć (jak np. tryb nocny), typowy zakres regulacji wynosi zazwyczaj od „-6” do „+6”, chociaż w przypadku subwoofera jest on szerszy, bo aż do „-12”. Zwracam uwagę, że o ile regulacja odbywa się ze skokiem co „1”, to w przypadku suba z „-6” przechodzimy od razu na „-12”, bez poziomów pośrednich (bez „-7, -8, -9” itd.). To trochę dziwne, ale dobrze, że taka opcja jest, bowiem pozwala niemalże całkowicie „odciąć” baspudło, co może być przydatne podczas słuchania wiadomości czy programów publicystycznych, zwłaszcza gdy chcemy do minimum ograniczyć zjawisko „bilokacji głosu” (o którym szerzej w dalszej części recenzji).

trzy soundbary samsung ułożone obok siebie
Od lewej Q700B, Q600B, Q60B

Jak widać, możliwości jest bardzo dużo, a…

Jakość brzmienia soundbara Samsung HW-Q600B

Ci, którzy czytali recenzję modelu Q60B, wiedzą już, że podczas testu miałem u siebie jednocześnie aż trzy soundbaroboksy Samsunga: Q60B, Q600B oraz Q700B. Dwa pierwsze to produkty pokrewne, bardzo zbliżone technicznie: mają identyczny subwoofer, a w belce Q600B aż 6 przetworników jest identycznych jak w modelu Q60B.

trzy soundbary samsung ułożone pionowo
Od dołu Q700B, Q600B, Q60B

W związku z tym brzmienie Q600B jest niemal identyczne jak w Q60B, szczególnie podczas słuchania treści stereofonicznych, chociaż oczywiście są pewne różnice i dotyczą one sceny dźwiękowej, zwłaszcza z materiałów zakodowanych w Dolby Atmos i DTS:X.

Aby przedstawić różnicę w efektach przestrzennych, posłużę się jednym i jedynym przykładem. Mam tu na myśli scenę z filmu Sully (2016), w której główny bohater uprawia jogging. W pewnym momencie, gdy widać go biegnącego w naszą stronę, słychać krzyk mewy. Na Q60B mewa ta wypadła bardzo dobrze, ale to, co zrobił z nią Q600B, zasługuje niemalże na medal.

Otóż przed tą sceną zauważyłem, że Q600B ma w menu opcję, której Q60B w ogóle nie miał. Mam tu na myśli poziom wysterowania głośników wysokościowych. Ciekawe, czy będzie słychać różnicę? – pomyślałem i postanowiłem pójść na całość. Podbiłem poziom wysterowania głośników wysokościowych do maksimum (+6) i włączyłem film.

Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Mewa wypadła rewelacyjnie, krzycząc jakieś 3 m od telewizora (po skosie) i jakieś półtora metra na prawo od mojej głowy, czyli jeszcze dalej od ekranu i jeszcze wyżej niż w Q60B.

Podobnie było w trzecim rozdziale tego samego filmu, gdy Sully wychodzi z hotelu przez drzwi obrotowe i opada go chmara fotoreporterów. Q600B wytworzył jeszcze bardziej przekonującą scenę niż Q60B, a dźwięki migawek aparatów fotograficznych były niezwykle realistyczne dobiegając do mnie niemalże ze wszystkich stron jak rój metalowych pszczół.

Tym samym Q600B udowodnił, że para przetworników wysokościowych (składających się z właściwego przetwornika i dziurkowanego jak flet falowodu)…

trzy soundbary samsunga, wyszczególnione przetworniki wysokościowe soundbara samsung hw-q600b
Od dołu Q60B, Q600B, Q700B; głośniki efektowe Q600B oznaczone strzałkami.

…nie jest ani ozdobnym dodatkiem, ani gadżetem, za pomocą którego producent chce wyłudzić od nas większe pieniądze, lecz czymś, co naprawdę działa.

A jak wygląda to „cudo”, dzięki któremu Q600B generuje zauważalnie wyższą i szerszą scenę dźwiękową, pokazuje zdjęcie poniżej.

przetwornik wysokościowy soundbara samsung hw-q600b
Źródło: Samsung

Podsumowanie

Dziewięć zamiast siedmiu przetworników, system 3.1.2 zamiast 3.1, obsługa DTS:X zamiast DTS Virtual:X oraz, co najważniejsze, odrębne głośniki wysokościowe to główne różnice pomiędzy Q600B a tańszym Q60B. Innym istotnym atutem modelu Q600B jest regulacja poziomu wysterowania głośników efektowych, która pozwala lepiej dopasować poziom dźwięku kanałów efektowych do konkretnego pomieszczenia. Zasługuje ona na szczególną pochwałę, ponieważ wiele atmosowych grajbelek wyposażonych w głośniki wysokościowe po prostu jej nie posiada. W ogólnej ocenie Q600B to udany soundbar, którego polecam bez wahania, tym bardziej że jest on rozszerzonym funkcjonalnie i brzmieniowo wariantem udanego modelu Q60B. Zasłużona i mocna rekomendacja.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Samsunga HW-Q600B kupicie w x-komie