Miłe zaskoczenie. Test i recenzja telewizora Samsung 65AU8002

W gamie telewizorów Samsung na rok 2021 seria AU8 plasuje się pomiędzy tańszą AU7 a droższą AU9. Tak się złożyło, że spośród trzech telewizorów z serii AU8002, z którymi miałem styczność, aż dwa (43 i 55 cali) wyposażono w matrycę niskokontrastową. Z kolei model 50 calowy mógł się pochwalić matrycą typu VA. No dobrze, a jaki wyświetlacz ma model 65-calowy? Przeczytajcie recenzję, to się dowiecie.

Samsung UE65AU8002KXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65AU8002) jest telewizorem LCD z 65-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1805. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 4 (Version No : 04). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa samsung 65au8002

Design

samsung 65au8002 z podanymi wymiarami
Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • bardzo smukła obudowa;
  • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • telewizor spoczywa na dwóch plastikowych nóżkach w kształcie odwróconej litery „T”;
  • rozstaw nóżek wynosi 1072 mm (wg producenta 1086 – zob. zdjęcie powyżej);
  • nóżki posiadają przydatny wihajster, który pozwala uzyskać mniejszy lub większy prześwit (maksymalnie 65 mm);
  • szerokość ramki wynosi 4 mm (z boku);
  • pilot to znana już konstrukcja o ograniczonej liczbie przycisków i plastikowej obudowie.

W ogólnej ocenie konstrukcja wydaje się być bardzo podobna lub niemalże identyczna jak wcześniej testowanego modelu 65Q67A.

Jakość obrazu Samsunga 65AU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA o układzie subpikseli bardzo podobnym do niektórych rozwiązań firmy Sharp (nie gwarantuję jednak, że jest to matryca tego producenta). Dodam, że jest to najprawdopodobniej taka sama matryca jak w ww. modelu 65Q67A.

Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast ̶̶ wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (co poskutkowało bardzo smukłą obudową).

Kolory

W lekko zazielenionym trybie film (6460 K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 2,2, czyli poniżej progu postrzegalności.

Pod kątem kolory bledną i ciemnieją, co widać na zdjęciu poniżej.

plansza nasyconej w 75% czerwieni, widziana pod kątem

W pionie zjawisko to jest bardziej intensywne niż w poziomie.

Pomimo tego w ogólnej ocenie reprodukcję barw na wprost uważam za naprawdę dobrą. Taki wynik (nieco lepszy niż w 65Q67A) model 65AU8002 zawdzięcza lepszej reprodukcji palety szarości w ustawieniach fabrycznych tryb film.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 83%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw.

Średni błąd reprodukcji barw w trybie HDR wyniósł 8,5, a więc utrzymywał się w strefie górnej średniej.

I znowu było tu ciut lepiej niż w modelu 65Q67A.

Czerń i kontrast

Podobna matryca to podobny kontrast. Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4103:1, co jest dobrym, średnim wynikiem i gwarantuje ciemną czerń w warunkach kina domowego. Innym atutem testowanego telewizora było to, że radości z oglądania nie zakłócało ani nierównomierne podświetlenie, ani niewłaściwie ustawiony poziom czerni. W tych obszarach wszystko było w porządku.

Poniżej widać jak wypadła testowa scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2015)…

…oraz testowa plansza ze statkiem kosmicznym na tle gwiazd.

Inną pozytywną wiadomością jest to, że Samsung, którego inżynierowie bardzo lubią stosować „polepszacz” obrazu w postaci globalnego przyciemniania (ang. frame dimming), tym razem, z wiadomych tylko sobie powodów, nie użył go w modelu 65AU8002.

Niestety, „polepszacz” zastosowano w innym miejscu: podrasowano „gammę”, czyli sztucznie ściemniono obraz w ciemnych szarościach i rozjaśniono w jasnych. Szkoda.

Pomimo tego, po dokonaniu bilansu zalet i wad Samsung 65AU8002 z matrycą w wersji numer cztery broni się jakością obrazu w ciemnym pomieszczeniu, a jego przewaga nad rywalami wyposażonymi w niskokontrastowe panele IPS czy ADS jest oczywista.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 311 cd/m^2.

Jest to 41 cd/m^2 więcej niż w modelu 43AU8002, ale też 87 cd/m^2 mniej niż w wyżej pozycjonowanym 65Q67A.

Nie jest to oczywiście wynik wybitny, a raczej typowy dla klasy telewizorów budżetowych. Inaczej mówiąc, 65AU8002 sprawdzi się dobrze na treściach SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W 65AU8002 zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika (a także auto) wyniosła 150 linii (na 1080 maksimum). Jest to wynik niższy niż w również 60-hercowym modelu 65Q67A – być może producent świadomie zaniżył ten parametr, aby nie tworzyć konkurencji dla wyżej pozycjonowanego modelu (w końcu 65AU8000 to „tylko” Crystal UHD, a 65Q67A „już” QLED).

Jak zwykle dostępna jest też opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED), która podnosi ostrość ruchu aż do 1080 linii, ale z dużym spadkiem jasności obrazu, migotaniem oraz „echem” widocznym za ruchomymi obiektami.

A oto moje pozostałe spostrzeżenia odnośnie do reprodukcji ruchu:

  • w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10;
  • smużenie było średnie (w 65Q67A było małe),
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było niemal niewidoczne (pomijalne).

Tak jak w niemal wszystkich tegorocznych i ubiegłorocznych Samsungach mankamentem układu reprodukcji ruchu jest okresowe zacinanie się ruchu widoczne na niektórych treściach SD odtwarzanych z USB.

Podsumowując: pomimo 60-hercowej matrycy 65AU8002 oferuje zauważalnie niższą ostrość obrazów ruchomych od również 60-hercowego modelu 65Q67A. Pomimo tego również i on posiada funkcję upłynniania ruchu oraz, co najważniejsze, w testowanym egzemplarzu nie zaobserwowałem zjawiska brudnego ekranu.

samsung 65au8002 widziany z profilu
Źródło: Samsung

Jakość dźwięku

Ze względu na smukłą obudowę przetworniki umieszczono pionowo i nie są one widoczne. Miało to oczywiście wpływ na brzmienie, które jest zauważalnie odchudzone w stosunku do porównywalnych modeli z roku 2020. Już tradycyjnie do dyspozycji mamy trzy fabryczne nastawy:

  • standardowy,
  • dopasowujący się,
  • wzmocnienie.

Wydaje się, że po serii uwag krytycznych inżynierowie Samsunga zmienili parametry ogranicznika zakresu dynamiki, który teraz nie dopuszcza do powstania zniekształceń przy dużej głośności w trybie wzmocnienie. Działający w tle ogranicznik poziomu wysterowania działa skutecznie, choć nie jest subtelny. Wyszczuplenie obudowy spowodowało jednak pewną ogólną kastrację dźwięku w stosunku do modeli ubiegłorocznych, czego skutkiem jest stosunkowo wąska dynamika i niska głośność maksymalna.

W ogólnej ocenie jakość brzmienia jest całkowicie akceptowalna i przyzwoita jak na telewizor tej klasy, zwłaszcza po dokonanej korekcie działania ww. ogranicznika.

Funkcje smart telewizora Samsung 65AU8002

Samsung 65AU8002 pracuje pod kontrolą systemu Tizen. System ten oferuje szeroki wybór aplikacji, w tym m.in.:

Aplikacje VoD:

Aplikacje do strumieniowania muzyki:

Samsung 65AU8002 obsługuje wiele formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

Można tez odtwarzać pliki 4K zapisane kodekiem AV1.

złącza telewizora samsung 65au8002

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – brak
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

A oto fragment elektronicznej wizytówki telewizora (EDID):

dane o telewizorze samsung 65au8002 pozyskane z edid

Najnowsza konsola Xbox, podłączona do gniazda HDMI nr 1 pracującego w trybie rozszerzonym, tak oto oceniła możliwości Samsunga 65AU8002:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 65
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4103:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,2
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 83
  • input lag (ms) – 9,0

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
samsung 65au8002 na jasnym tle
Źródło: Samsung

Podsumowanie

Przyznam, że zostałem pozytywnie zaskoczony faktem zainstalowania w tym modelu matrycy VA. W związku z tym, ze względu na swoje parametry Samsung 65AU8002 plasuje się na pograniczu klasy budżetowej i podstawowej. Do jego mocnych stron niewątpliwie należą kontrast, reprodukcja barw na wprost, wielostopniowe upłynnianie ruchu no i oczywiście bogaty w funkcje system operacyjny. Do niewyczynowego oglądania treści SDR jak najbardziej polecam.

 

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

Telewizor Samsung 65AU8002 czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.