Znowu trzeba będzie zbierać drużynę. „Baldur’s Gate III” potwierdzone, trailer zaprezentowany

Tuż przed weekendem fani jednej z najbardziej kultowych fabularnych gier komputerowych otrzymali prezent cenniejszy niż sakiewka złota. Podczas prezentacji Google poświęconej usłudze Stadia potwierdzono produkcję tytułu wyczekiwanego przez miłośników RPG oraz fantasy. „Baldur’s Gate III” zostanie przygotowane przez Larian Studios.

Belgowie i Czarodzieje – czyli kto tworzy Baldur’s Gate III?

Jakkolwiek sequel Baldur’s Gate II: Cienie Amn został potwierdzony podczas prezentacji związanej z usługą chmurową (szerzej o Stadia napisał niedawno Łukasz), pececiarzy ucieszy niewątpliwie informacja, że gra będzie także dostępna w wersji na komputery. Baldur’s Gate III przygotuje belgijskie Larian Studios we współpracy z zespołem Wizards of the Coast. nowa część ma być oparta na obecnej mechanice i zaklęciach D&D. Dyrektor kreatywny Larian Studios Swen Vincke przyznał, że ciąży na nich wielka odpowiedzialność (Baldur’s Gate to wszak lubiany i ceniony tytuł), ale również są na nią przygotowani.

Według jego słów współpraca Larian i Wizards ma zaowocować bezprecedensowym poziomem immersji w krainie Faerun. Chodzi nam o tworzenie reaktywnych, systemowych światów, które będą respektować działania graczy, a szansa wykorzystania umiejętności naszego zespołu w tak bogatym uniwersum jak Dungeons & Dragons daje mnóstwo frajdy – tłumaczył, dodając, że nie może doczekać się tego, by zaprezentować światu, co zmajstrowali.

Prezes Wizards of the Coast Chris Cocks określił współpracę z Larian jako wspaniałe doświadczenie. Jego zdaniem fani Baldur’s Gate – zarówno ci zasiedziali, jak i dopiero zaczynający swoją przygodę  – będą podekscytowani wkroczeniem w epicką historię. Vincke zapowiada, że BG III będzie bliższe rdzeniowi D&D bardziej niż cokolwiek innego.

Twoja oberża jest czysta? Po obejrzeniu trailera już nie

Zaprezentowany został także trailer, który można obejrzeć po udaniu się na stronę internetową Larian Studios. Przedstawia on groteskową transformację rycerza ze znakiem Płomiennej Pieści na zbroi. Przemienia się on w przywodzącego na myśl Przedwiecznych z uniwersum H.P. Lovecrafta illithida, czyli łupieżcę umysłów. Samantha Nelson z Escapist Magazine zwróciła natomiast uwagę na podobieństwa scenerii do Gry o tron i inwazji na Królewską Przystań. Ujęcie unoszących się w tle innych illithidów i ich statku, Nautiloida, sugerowałoby, że z podobnym najazdem zmagają się Wrota Baldura

Do zwiastuna i procesu ceremorfozy nawiązano także w skeczu Community Update, gdzie w dowcipny sposób przedstawiono również uzyskanie praw do Baldur’s Gate III przez Larian Studios.

Hola, wędrowcze! Zatrzymaj się – czyli kiedy premiera?

Fani, których pobudziło te 90 sekund, muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Wcale nie jest bowiem powiedziane, że BG III pojawi się w 2019 roku. Vincke, zapytywany o premierę, odpowiedział, że gra ukaże się kiedy będzie gotowa. Wykorzystamy tyle czasu, ile będzie nam potrzeba, by uczynić ją naprawdę dobrą. Ludzie czekali 20 lat, mogą poczekać nieco dłużej – stwierdził przekornie.

Kevin Knezevic z GameSpot pociesza, że poprzednie tytuły Larian Studios (jak Divinity: Original Sin II, dostępny w wersjach na Xbox One i PS4 w sklepie x-kom) były dostępne na zasadzie early acccess zanim pojawiły się w oficjalnej dystrybucji.

Czy z Baldur’s Gate III będzie podobnie? Czy w polskiej wersji usłyszymy Piotra Fronczewskiego, jak dowcipkuje już ASZdziennik? Dowiemy się. Tymczasem możesz odświeżyć sobie dostępne na Steamie Baldur’s Gate: Enhanced Edition czy Baldurs Gate II: Enhanced Edition.

Źródło: Larian Studios, Polygon, GameSpot, D&D Official Homepage, Escapist Magazine