Zmarł twórca minifigurek LEGO – Jens Nygaard Knudsen

Niezbyt dobrze rozpoczął się ten tydzień dla Grupy LEGO. Jedna z największych firm zabawkarskich za pośrednictwem Twittera przekazała smutną wiadomość o śmierci Jensa Nygaarda Knudsena – twórcy kultowych minifigurek LEGO. „Dziękujemy za Twoje pomysły, wyobraźnie i inspiracje” – napisali przedstawiciele firmy.

Jens Nygaard Knudsen – człowiek, który tchnął życie w klocki LEGO

Słyszeliście o Jensie Nygaardzie Knudsenie? Jeśli nie to szkoda, bo z całą pewnością, choć raz w życiu, bawiliście się jego małym dziełem, czyli żółtą minifigurką LEGO. To właśnie wymieniony wyżej Pan jest twórcą legendarnego małego żółtego ludzika z wymiennymi nogami i tułowiem, który po raz pierwszy pojawił się na rynku zabawkarskim w 1978 roku i  skutecznie umilał zabawę kolejnym pokoleniom. 

Jens Nygaard Knudsen, projektant kultowych postaci LEGO, które udoskonalane są po dziś dzień, zmarł w wieku 78 lat, w hospicjum w Anker Fjord w Danii, w wyniku choroby neuronu ruchowego.

Po wiadomości o śmierci twórcy minifigurek, fani na całym świecie składają mu hołd, dziękując za wynalazek, który jak twierdzą – odmienił ich życie. 

Również LEGO na swoich social mediach podkreśliło niebywałą wdzięczność wobec swojego wieloletniego współpracownika, zapewniając, że jego geniusz na zawsze pozostanie w ich sercach i pamięci, pisząc w oficjalnym oświadczeniu:

„Był prawdziwym wizjonerem, którego pomysły przyniosły radość i inspirację milionom konstruktorów na całym świecie i dziękujemy mu za pomoc w tworzeniu niektórych z naszych najbardziej lubianych motywów do zabawy, takich jak LEGO Castle, LEGO Space i oczywiście kultowej minifigurki LEGO”

Knudsena wspominał również, za pośrednictwem social mediów, jego współpracownik i projektant LEGO – Niels Milan Pedersen:

„Jego wyobraźnia była fantastyczna. Gdybyśmy mieli burzę mózgów, byłby to bardziej huragan mózgowy, ponieważ miał tak wiele pomysłów”
ciekawostki Lego Geex

Minifigurki LEGO – 5 najważniejszych faktów

  1. W 1978 roku powstały pierwsze wersje żółtych ludzików, czyli minifigurki LEGO, które znamy do dziś. Ich twórcą był Jens Nygaard Knudsen.
  2. Figurki LEGO od samego początku mają wymienne nogi i tułów, a ich poszczególne części są w pełni kompatybilne z pozostałymi ludzikami.
  3. Wszystkie figurki LEGO były uśmiechnięte od początku ich istnienia aż do serii LEGO Pirates, która pojawiła się dopiero w 1989 roku.
  4. Do 2003 roku wszystkie figurki LEGO były żółte, później wprowadzono również inne wersje kolorystyczne, np. ciemnoskóre w LEGO Basketball.
  5. Obecnie figurki LEGO przedstawiają nie tylko ludzi, ale również np. roboty czy zwierzęta – związane bezpośrednio z określoną serią, np. LEGO Friends.

Jesteś fanem LEGO? Sprawdź koniecznie

Jeżeli podobnie do nas jesteś fanem najsłynniejszych klocków świata, zajrzyj również do artykułów na temat LEGO: 

 
Zobacz również pełną ofertę LEGO w sklepie al.to
 
Źródło: Twitter/@LEGO_Group, dailymail.co.uk, opracowanie własne