Zmarł sir Clive Sinclair – ZX Spectrum mówił mu „Tato”

W wieku 81 lat, po długiej chorobie, zmarł brytyjski wynalazca i przedsiębiorca sir Clive Sinclair. Jeśli kiedykolwiek mieliście do czynienia z komputerem ZX Spectrum, to właśnie jemu możecie za to doświadczenie podziękować. Jakie jeszcze urządzenia zawdzięczamy śp. sir Clive’owi oraz jego współpracownikom?

Radia, kalkulatory i nie tylko, czyli projekty sir Clive’a

Rok 1957. To właśnie wtedy 17-letni Clive Sinclair, urodzony w Richmond nad Tamizą, przerywa edukację w St George’s College. Zaczyna pracę w brytyjskim czasopiśmie technologicznym Practical Wireless. W cztery lata później za zarobione tam pieniądze (oraz pożyczone 50 funtów) założył swój pierwszy biznes – Sinclair Radionics. Firma na początku produkowała radia oraz sprzęt hi-fi, a we wczesnym etapie Sinclair pracował samodzielnie w pokoju w Londynie, przygotowując do sprzedaży wysyłkowej zestawy radiowe do samodzielnego montażu.

Sinclair Executive kalkulator
Źródło: MaltaGC, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

W 1972 roku do portfolio firmy dołączył kieszonkowy kalkulator Sinclair Executive. Było to jedno z pierwszych tego typu urządzeń na rynku, a pierwsze mogące pochwalić się smukłym designem. Executive stał się sukcesem i przyniósł Sinclairowi prawie 2 miliony funtów zysku. Kolejne lata to następne kalkulatory, cyfrowy multimetr, a także zegarek cyfrowy Black Watch, który niestety okazał się potężnym fiaskiem i nieomal doprowadził firmę do bankructwa. Powodzeniem nie cieszyły się też wypuszczone pod koniec lat 70. przenośne telewizory, nad którym to projektem Sinclair pracował od lat 1966 roku.

Źródło: Neo. Retro. Nostalgic

W roku 1977 Krajowa Rada ds. Inwestycji (NEB), która ocaliła Sinclair Radionics przed plajtą, przejęła większość udziałów. W lipcu 1979 roku Sinclair pożegnał się z firmą. Przeszedł do Science of Cambridge Ltd , którą to firmę – jako swego rodzaju łódź ratunkową – założył jego były pracownik Christopher Curry. Jej nazwa ulegała zmianie, aż zatrzymała się na Sinclair Research. To w niej powstał kalkulator nadgarstkowy, zestaw komputerowy MK14, a także popularne komputery domowe Sinclair ZX80 oraz ZX81, który sprawił, że komputery przestały się w Wielkiej Brytanii kojarzyć tylko z biznesmenami i pasjonatami elektroniki.

Bestseller, czyli ZX Spectrum

W rok po ZX 81 ukazał się ZX Spectrum, który początkowo nazywany był ZX82 lub ZX81 Colour. Był to bowiem pierwszy komputer firmy Sinclaira, który mógł wyświetlać kolorowy obraz. Produkowany w różnych wariantach do 1992 roku, stał się bestsellerem w Wielkiej Brytanii, gdzie przypisywano mu olbrzymie znaczenie w rozwoju przemysłu informatycznego. W skali światowej sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy – nie licząc mnogich, oficjalnych lub nie, klonów. Wśród nich znajdował się polski Elwro 800 Junior czy sprzedawany w Polsce i Portugalii Timex Computer 2048.

Sinclair ZX Spectrum
Źródło: Bill Bertram, CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons

Na ZX Spectrum ukazało się mnóstwo gier i różnego rodzaju programów. Wykorzystywany był także przez muzyków i innych twórców – w tym także gamingowych, z których niektórzy zaczynali swoje kariery od pracy z ZX Spectrum (lub którymś z wcześniejszych modeli Sinclaira).

Pokery i rowery, czyli inne przedsięwzięcia sir Clive’a Sinclaira

Wkład w rozwój brytyjskiej elektroniki przyniósł Sinclairowi wiele wyróżnień, w tym tytuł szlachecki. Otrzymał go w 1983 roku. Pracował też nad różnymi innymi projektami, które jednak nie zawsze oznaczały sukces. Tak było z trzykołowym pojazdem elektrycznym Sinclair C5, przenośnym telewizorkiem TV80 czy elektrycznym rowerem Zike.

C5 Clive Sinclair
Sir Clive w C5, źródło: The Guardian via PA Media

W latach 1980-1997 był prezesem brytyjskiego oddziału Mensy, czyli organizacji zrzeszającej ludzi o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Sam został jej członkiem, gdy miał 18 lat. Lubił również poezję, biegi maratońskie oraz grę w pokera; pojawiał się w programach telewizyjnych jemu poświęconych i nawet wygrał pierwszą edycję Celebrity Poker Club.

Co ciekawe, sir Clive nie był zwolennikiem internetu czy e-maili. Ze sceptycyzmem podchodził do rozwoju sztucznej inteligencji. A zamiast kalkulatora nosił ze sobą suwak logarytmiczny. Poniżej możecie zobaczyć go natomiast we własnej osobie w reklamie komputera Sinclair QL z 1984 roku, który niestety nie powtórzył sukcesu ZX Spectrum:

Pozostaje wyrazić uznanie dla dokonań, pasji i pomysłowości sir Clive’a. Niech odpoczywa w pokoju.

Sir Clive Sinclair
Sir Clive Sinclair w 1992 roku, źródło: Adrian Pingstone via Wikimedia Commons

Źródła: The Guardian, Wikipedia, PC Gamer