Zmarł Larry Tesler, lecz copy/paste zostaje z nami

17.02.2020 r. zmarł ojciec funkcji, bez których codzienne korzystanie z komputera stałoby się uciążliwe. Wiele prac domowych i magisterskich by nie powstało. Nieliczni tworzyliby je w bólach, mogących śmiało konkurować ze średniowiecznymi torturami. Larry Tesler, który wynalazł cut, copy i paste, umarł w wieku 74 lat.

Larry Tesler, czarodziej IT

Larry Tesler urodził się w Nowym Jorku w 1945 roku. Później studiował informatykę na Stanford University w Kalifornii. Głównym obszarem zainteresowań Teslera była zawsze interakcja człowiek-komputer (projektowanie interfejsu użytkownika). Jego umiejętności były wysoko cenione w takich firmach jak Amazon, Apple, Yahoo i Xerox Palo Alto Research Center (PARC).

Znakomita kariera Teslera rozpoczęła się w firmie Xerox, jednak niedługo potem Steve Jobs zauważył jego ogromny potencjał i zatrudnił go w Apple (w 1980 roku). Tesler spędził 17 lat, współpracując z Jobsem. To właśnie w Apple wyczarował polecenie: wycinania, kopiowania i wklejania.

Po raz pierwszy polecenia te zostały zintegrowane z oprogramowaniem Apple na komputerze Lisa w 1983 roku. Następnym modelem, który je miał, był oryginalny Macintosh, który wszedł na rynek rok później.

Larry Tesler, dziadek Macintosh’a

Larry Tesler, na swojej stronie internetowej napisał: Zostałem błędnie zidentyfikowany jako ojciec graficznego interfejsu użytkownika dla komputerów Macintosh. Nie byłem. Jednak test na ojcostwo może wskazać mnie jako jednego z wielu jego dziadków.

W 1997 r. Tesler opuścił Apple i pracował w Stagecast, startupie zajmującym się oprogramowaniem edukacyjnym. Współpracował również z Amazon, Yahoo i 23andMe. Od 2009 r. był konsultantem UX.

Larry Tesler, ojciec metody Copy’ego Paste’a

Informacje o śmierci innowatora pojawiły się w mediach społecznościowych w środę 19.02.2020 r. W swoim tweet’cie poświęconym pamięci wynalazcy Xerox napisał: Twój dzień pracy jest łatwiejszy dzięki jego rewolucyjnym pomysłom.

Muzeum Historii Komputerów w Dolinie Krzemowej, na Twitterze podkreśliło wagę jego dorobku: Dzisiaj żegnamy się także z wizjonerem komputerowym Larrym Teslerem. To on stworzył pomysł wycinania, kopiowania i wklejania. Zawsze łączył myślenie o zagadnieniach z zakresu informatyki z wizją kontrkultury. Był orędownikiem przekonania, że komputery powinny być dla każdego.

Natomiast MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, instytut badawczy z Massachusetts, trzykrotnie wkleił pamiątkowe RIP, aby oddać cześć jego pamięci.

Wizja Larrego Teslera zyskała życie w postaci jednej z najbardziej intuicyjnych, komputerowych funkcjonalności. Można mówić o niej z przymrużeniem oka. Jednak tylko w kontekście naukowców nadmiernie ją eksploatujących. Nie zmienia to jej doniosłości dla wygody osób cytujących, a nie plagiatujących.

Źródło: UNILAD