Recenzja monitora Eve Spectrum ES07D03 4K. Wielozadaniowy panel, który zachwyci każdego

Eve Spectrum ES07D03 4K to prawdziwa nowość i gratka dla użytkowników monitorów. Panel łączy w sobie elegancki, schludny wygląd, a przy tym zapewnia doskonałe warunki pracy. Dzięki rozdzielczości 4K, dobrej kalibracji fabrycznej oraz wysokiemu pokryciu przestrzeni kolorów sRGB – monitor sprawi, że każdy wieczorny seans z ulubionym serialem czy całonocna rozgrywka będzie jeszcze lepsza. Sprawdź, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Unboxing monitora Eve Spectrum ES07D03 4K

Muszę przyznać, że Eve Spectrum ES07D03 jest jednym z najlepiej zapakowanych monitorów, które miałam okazję testować. Według mnie jest to innowacyjne podejście, które wywołuje uśmiech na twarzy i znacznie poprawia proces odpakowywania produktu.

Panel znajduję się w pudełku z opakowaniem wykonanym prawie w całości z tektury. Używana jest tylko niewielka ilość strategicznie umieszczonej elastycznej pianki. Stoisko zostało podobnie zapakowane, a wszystko owinięte w tkaninę, co dodaje poczucia jakości. Zawartość jest wyraźnie oznaczona instrukcją rozpakowania i montażu w kopercie z napisem „Start”. Znalazłam również raport z kalibracji, który był zgodny z przeprowadzonymi testami, oraz arkusz kalkomanii Eve.

Niestety jedynym kablem w pudełku jest przewód zasilający, który można podłączyć do dużego zewnętrznego zasilacza.

Jaki design oferuje Eve Spectrum ES07D03 4K?

Bez względu na to, jak dobre są najlepsze monitory do gier, zawsze znajdą się entuzjaści, którzy chcą czegoś więcej, a przynajmniej czegoś zupełnie innego. Na szczęście model Eve Spectrum ES07D03 4K z pewnością spełnia większość warunków, dzięki którym może okazać się jednym z najciekawszych monitorów 2022 roku.

Dzięki prostemu designowi i ergonomicznym funkcjom i bezramkowej konstrukcji idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń roboczą, zarówno w domu, jak i w biurze. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. 


Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz wygląd z przodu

Ramki wokół ekranu

Monitor Eve Spectrum ES07D03 4K prezentuje biurową elegancję, która w rzeczywistości tworzy chwilę oddechu od typowych monitorów dla graczy, które można zauważyć na rynku. Ekran jest 4-stronnie bezramkowy z dolną ramką wewnętrzną szeroką na 1,1 cm oraz górną, lewą i prawą ramką wewnętrzną szeroką na 0,5 cm.

Na dolnej krawędzi na środku ekranu można zauważyć także diodę LED zasilania. Oczywiście jest ona w pełni konfigurowalna, a to oznacza, że można wybrać jej kolor lub zakres migania na: statyczny, pulsujący, migający lub całkowicie ją wyłączyć.

Obudowa

Projektanci panelu zadbali o minimalistyczny design całej obudowy. Nie ma tu śladu żadnego oświetlenia RGB dla graczy. Tylna obudowa monitora jest zamknięta w matowym czarnym plastiku o gładkim wykończeniu. Na dole, pośrodku ekranu znajduje się joystick sterujący OSD i mały przycisk zasilania. Uchwyt łączy się ze środkiem ekranu za pomocą mechanizmu szybkiego zwalniania. Oprócz tego w prawym dolnym rogu zobaczysz logo producenta, a w centrum bazę uchwytu w standardzie VESA 100×100.

Panel wraz z podstawą waży 6,7 kg. Wynik nie szokuje, kiedy weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem miejsca, to radzimy przemyśleć to wcześniej, ponieważ przemieszczanie się z Eve Spectrum ES07D03 4K nie należy do najlżejszych czynności.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

Złącza i porty

Monitor Eve Spectrum ES07D03 4K oferuje bogaty zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

 • 2x HDMI
 • DisplayPort
 • 2x USB-C
 • USB-B
 • 2x USB-A
 • miniJack 3,5 mm

Uchwyt na ramię

Sam uchwyt ma elegancki i minimalistyczny wygląd, który odzwierciedla sam ekran. Ramię pozwala na dostosowanie wysokości oraz kąta nachylenia. Dodatkowo ustawisz ekran w pionie (pivot). Ma cienkie, ale bardzo wytrzymałe metalowe ramię wraz z metalową podstawą. W górnej części stojaka znajduje się przydatny otwór do uporządkowania kabli, chociaż samo ramię jest bardzo cienkie, więc trudno jest je odpowiednio schować. Nie można również narzekać na podstawkę. Utrzymuje ona pewnie monitor na biurku. Poza tym jej płaska konstrukcja pozwala ci na wykorzystanie zajętej w innym przypadku powierzchni blatu.

Menu i zakładki

Menu OSD

Menu ekranowe (OSD) obsłużysz w całości za pomocą joysticka. Funkcje podzielono na kilka sekcji dzięki czemu z łatwością odnajdziesz w nim poszukiwane przez siebie funkcje.

Input/Output

Pierwsza sekcja umożliwia dostęp wyboru aktualnie używanego złącza wideo. W tej części włączysz hub USB, zdecydujesz, który z portów ma służyć jako uplink oraz wybierzesz, w jakim trybie mają pracować złącza HDMI, oraz USB-C. Dodatkowo dostosujesz również głośność wpiętego urządzenia audio.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz input

Gaming

W tej sekcji włączysz jedynie widżety w postaci celownika ekranowego i licznika klatek na sekundę.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz Gaming

Presets

W kolejnej części menu zapiszesz oraz wczytasz własne presety, jak i przywrócisz ustawienia fabryczne.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz Presets

Picture

Ta kategoria pozwala wybrać przestrzeń kolorów, dostosować suwaki jasności, kontrastu oraz ostrości, jak i dostosować gammę. Poza tym zdecydujesz, jak obraz ma się dostosować względem rozdzielczości oraz włączysz backlight dimming. Oprócz tego dostosujesz także suwaki kolorów lub wybierzesz ich profil.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz Picture

Performance

W tej części menu uruchomisz tryb niskiego opóźnienia oraz włączysz synchronizację pionową. Oprócz tego wybierzesz poziom overdrive lub też ręcznie dostosujesz jego intensywność – zmniejsza on opóźnienie kosztem smużenia się ekranu. Poza tym uruchomisz tryb backlight strobbing zmniejszający motion blur.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

OSD

W przedostatniej części menu dostosujesz okno opcji. Wybierzesz tu język (nie ma wersji polskojęzycznej), pozycje okna, jego przezroczystość oraz czas wyświetlania.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

Indicator light

Ostatnia sekcja pozwala na dostosowanie koloru diody zasilania.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

Test obrazu. Jak dobry jest Eve Spectrum ES07D03 4K?

Specyfikacja panelu

27-calowy panel oferuje rozdzielczość 3840 x 2160 „4K”. Eve Spectrum ES07D03 4K oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz oraz 1 ms czas odpowiedzi matrycy, który pomoże Ci zareagować wyjątkowo szybko na ruch wroga, ponieważ zapewni wolny od opóźnień obraz. Taka wartość jest najbardziej pożądana w strefie monitorów gamingowych.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

Monitor jest obsługiwany przez adaptacyjną synchronizację dla zmiennych częstotliwości odświeżania zarówno dla systemów NVIDIA, jak i AMD. Został również certyfikowany w ramach schematów NVIDIA G-sync Compatible i AMD FreeSync Premium Pro, co daje gwarancje dotyczące wydajności i możliwości VRR.

Panel zawiera również tryb podświetlenia redukcji rozmycia, a jego overdrive i strobowe podświetlenia zostały dostrojone przez Blur Busters.

Jasność

Ekran jest certyfikowany przez VESA jako DisplayHDR 600, co oznacza, że osiąga 600 kandeli w trybie HDR. W trybie SDR natomiast osiąga mniejszy wynik, bo 446 kandela co jest z pewnością w pełni wystarczające. Przy takim wyniku z łatwością dostrzeżesz wroga czekającego na Ciebie w ukryciu lub celującego z mrocznego zaułka w grze.

Testy

W testach ekran robi dobre wrażenia. Kontrast osiągający 1035:1 jest standardowym wynikiem jak na panel IPS. Narzekać nie można również na balans bieli. Ten wynosi 6923k – warto go jednak poprawić zmniejszając niebieski suwak o kilka punktów. Dzięki temu ekran wyświetli czystą biel oraz nie przejawi przebarwień w ciepłych ani zimnych tonach.

Najgorzej wypada średnia błędu delta E z wynikiem 2.99. Oznacza to, że kolory są delikatnie przesunięte względem skalibrowanego panelu.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz Gradient Delata-E

Pokrycie kolorów

Kolory wypadają bardzo dobrze. Dokładnie pokrycie poszczególnych przestrzeni kolorów przez gamut ekranu wygląda następująco:

 • Pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 99,9% przy objętości 149,8%
 • Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosi 87,8% przy objętości 103,2%
 • Pokrycie przestrzeni DCI-P3 wynosi 97,4% przy objętości 106,1%

Dzięki praktycznie pełnemu pokryciu przestrzeni sRGB monitor Eve Spectrum ES07D03 4K będzie odpowiedni do grania w gry, korzystania z arkuszy kalkulacyjnych lub przeglądania Internetu, ponieważ wyświetlane kolory będą nasycone i żywe. Z drugiej strony niskie pokrycie przestrzeni Adobe RGB mówi nam, że monitor nie sprawdzi się najlepiej przy obróbce graficznej. Spodoba się on jednak fanom kina, gdyż dzięki wysokiemu pokryciu DCI-P3 filmy oglądane w wysokiej jakości jak chociażby za pomocą odtwarzacza Blu-ray zyskają na żywych i nasyconych kolorach.

Gamma

Gamma wypada różnie w zależności od jasności. Odchyły nie są poważne, jednak dla perfekcyjnego obrazu warto je poprawić. Przy niższych jasnościach odchyla się ona o 0.2 punktu wyrównując się z rekomendowanym punktem 2.2 przy 45% jasności. Ponad 80% jasności spada ona natomiast o 0.1 punktu.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz Gamma

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie jest równomierne bez widocznych przebarwień czy też odchyłów w jasności. Dobrą wiadomością jest również brak wad podświetlenia typu backlight bleeding czy też clouding.

Pobór mocy

Pobór energii jest dość wysoki, co jest z jednej strony usprawiedliwione wysoką jasnością maksymalną i dużą ilością zaimplementowanych funkcjonalności. Z drugiej jest to nadal wysoki wynik. Próbki pobrano przy ustawieniach fabrycznych, manipulując jedynie suwakiem jasności.

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora Eve Spectrum ES07D03 4K w grach wideo

Monitor Eve Spectrum ES07D03 4K przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w dwa najpopularniejsze tytuły i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Battlefield V

Wprowadziłam kilka poprawek w menu kalibracji HDR w grze, aby upewnić się, że wszystkie szczegóły są renderowane w obszarach cieni i podświetleń, a kolory są w pełni nasycone. Ostateczny obraz był oszałamiający. Podczas szybkiego poruszania się po środowisku gry wszystkie drobne szczegóły pozostały ostre i skupione.

W grach takich jak Battlefield V, w których rozmycie ruchu i dokładność mają ogromne znaczenie, Spectrum ES07D03 poradził sobie naprawdę świetnie. Kluczowymi cechami tego monitora są częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz oracz czas reakcji 1ms. Ultraszybki czas reakcji i duża liczba wyświetlanych klatek na sekundę dają przewagę i pozwalają zdobyć większa liczbę trafień.

Monitor Eve Spectrum 4K 144Hz

Assassin’s Creed IV: Black Flag 

Eve Spectrum zapewnia poziom rozdzielczości, który jest czystą przyjemnością do grania, zwłaszcza w takich wciągających tytułach, jak Assassin’s Creed IV: Black Flag. W połączeniu z jasnością HDR 600 mogłam zagubić się w tym świecie na wiele godzin.

Obraz jest pełen głębi i nasyconych kolorów i tak jak się spodziewałam – zobaczyłam dokładnie odwzorowane kolory, zwłaszcza odcienie niebieskiego i zielonego w falach oceanu. Woda przepięknie odbijała światło i wyglądała jak w realnym świecie.

Ocena. Czy warto kupić monitor Eve Spectrum ES07D03 4K?

Eve Spectrum ES07D03 4K to doskonały monitor do gier, oglądania filmów czy nauki.  Monitor ma bardzo dobrą konstrukcję, estetyczny wygląd i przede wszystkim ciekawą specyfikację. Dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko, a dla większej wygody ekran ustawisz pionowo (pivot) i wyregulujesz jego położenie w kilku płaszczyznach. Warto wspomnieć również, że monitor ma wszechstronne ramię. Dzięki niemu zorganizujesz przewody, tak aby na Twoim stanowisku był zawsze porządek.

W kwestii wrażeń z gry częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki obrazu są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jest to szczególnie korzystne, jeśli grasz w pozycje z gatunku FPS (First Person Shooter), symulacji wyścigów samochodowych, strategii czasu rzeczywistego czy w grach sportowych. Jak widać, monitor z pewnością jest wielozadaniowy i ciężko mu cokolwiek wytknąć. Gracze z pewnością ucieszą się z powodu porządnego trybu HDR oraz wysokim pokryciem przestrzeni kolorów sRGB. Dodatkowo synchronizacja pionowa oficjalnie współpracuje z komputerami używającymi karty graficzne AMD, jak i Nvidi.

700184

Dla fanów kina z pewnością dobrą wiadomością jest wysokie pokrycie przestrzeni DCI-P3. Zapewnia ono kinową jakość obrazu. Dodatkowo dzięki 3 miejscom zapisu spersonalizowanego profilu w menu OSD łatwo przełączysz się między nimi w zależności od tego, co aktualnie robisz.

Wytknąć należy z pewnością nie najlepszą średnią błędu delta-E, która skutkuje w delikatnych różnicach w kolorze. Poza tym, co prawda usprawiedliwiony, jednak nadal warty wspomnienia jest wysoki pobór mocy osiągający w trybie SDR maksymalnie 55,6 wat.

Jeśli pragniesz strzelać najszybsze headshoty, oglądać ulubione filmy w pięknej jakości czy przez długie godziny przedzierać się przez stos dokumentów podczas sesji egzaminacyjnej, to monitor Eve Spectrum ES07D03 4K jest z pewnością solidną propozycją dla Ciebie. To sprzęt gotowy do wszystkiego, którym może cieszyć się każdy.

Minusy

 • wysoki pobór mocy
 • wysoka średnia błędu delta E

Plusy

 • odświeżanie na poziomie 144 Hz
 • równomierne podświetlenie ekranu
 • bogate w funkcje menu OSD
 • wysokie pokrycie przestrzeni DCI-P3
 • wysokie pokrycie przestrzeni sRGB
 • elegancki wygląd
 • kompatybilność z Nvdia G-Sync
 • wszechstronne ramię
 • displayHDR 600

Ocena redakcji

9/10