Rząd także zapowiedział dopłaty do budowy specjalnej infrastruktury, co może tylko przyspieszyć rozwój kolejnych miejsc. Na wstępie warto sobie także wyjaśnić różnice pomiędzy stacją, a punktami. Bowiem 1 ładowarka może posiadać więcej niż jedno złącze ładowania, które nazywamy punktami. Więc z takiej ładowarki będzie mogło skorzystać kilku właścicieli elektryków jednocześnie.
Warto zaznaczyć, że większość ładowarek EV w Polsce jest ogólnodostępna i dużo z nich jest darmowych. Jednak według ostatnich badań powoli zaczyna się to zmieniać i około 60 % dostępnych urządzeń oferuje możliwość naładowania baterii odpłatnie. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często ładowarki są budowane przez prywatne firmy takie jak Greenway, Tesla lub innogy. Ten pierwszy w Polsce jest liderem i zajmuje około 15 % rynku. Duże elektrownie takie jak Tauron, PGE czy Energa także próbują zagospodarować jakąś część dróg dla siebie.
Sieć ładowarek elektrycznych w Polsce
Jak już wcześniej wspomniałem w Polsce mamy sporo ładowarek elektrycznych. Może jeszcze nie dorównujemy zachodowi, ale cały czas konsekwentnie go gonimy. Dlatego jeśli planujemy dłuższą podróż samochodem elektrycznym i wiemy, że na pewno nie wystarczy nam baterii. To warto wcześniej sprawdzić specjalną mapę, na której znajdują się, jeśli nie wszystkie, to większość urządzeń.
Pamiętajcie, żeby nie zjeżdżać do stacji ładowania na ostatnią chwilę. Ponieważ może się okazać, że jest ona nieczynna, ma awarię lub znajduje się na jakimś prywatnym terenie, który aktualnie jest zamknięty. Lepiej mieć w zapasie te kilkadziesiąt procent baterii, żeby móc w razie kryzysowej sytuacji podjechać do kolejnego miejsca. Takie sytuacje też niestety się zdarzają, a ogólnodostępne punkty, to aktualnie pojęcie względne.
Darmowe stacje ładowania na mapie
Pisałem o tym, że choć coraz więcej stacji ładowania jest płatnych, to jeszcze istnieją takie, gdzie naładujemy swój samochód zupełnie za darmo. Ma to miejsce najczęściej w centrach handlowych lub przy marketach, gdzie sklepy, aby przyciągnąć elektromobilnych klientów, zapewniają im pewne udogodnienia w postaci bezpłatnego uzupełnienia akumulatorów.
Poniżej znajdziesz mapę, na której dokładnie możesz sprawdzić, czy takie darmowe stacje ładowania znajdują się także w Twojej okolicy. Czasem jednak istnieje szansa, że taka informacja nie została zamieszczona. Wtedy niestety musisz pofatygować się osobiście i ewentualnie sam możesz wprowadzić niezbędne dane do systemu w celu ułatwienia życia innych kierowców.
Rodzaje ładowarek elektrycznych
Duża część ładowarek, które spotykamy na polskich drogach to tzw. ładowarki wolne lub półszybkie. Brakuje u nas ładowarek szybkich (takich o mocy powyżej 50 kW na godzinę). W tych pierwszych ładowanie przedłużające zasięg o ok. 100 kilometrów może zająć nawet 2-4 godziny, a w tych ostatnich 15-30 minut. Dzieje się tak przez natężenie prądu. O ile jeśli idziemy do galerii handlowej długi czas ładowania może być niezauważalny, o tyle jeśli dzieje się to na trasie, może okazać się frustrujące. W końcu wszyscy chcemy być jak najszybciej w miejscu docelowym.
czy w lubaniu są stacje na których jest ładowarka do aut?