Wkrótce zamknięcie Nintendo eShop dla Wii U oraz Nintendo 3DS

Dwa lata temu zakończono produkcję konsol Nintendo 3DS. Kilka lat wcześniej to samo spotkało Wii U. Kwestią czasu było, aż i wsparcie tych sprzętów dobiegnie końca. I tak się składa, że wkrótce nastąpi oficjalne zamknięcie Nintendo eShop dla Wii U oraz Nintendo 3DS. Dowiedz się, co to oznacza dla posiadaczy tych urządzeń.

Nintendo 3DS to dla mnie wspaniałe wspomnienie, choć miało miejsce nie tak dawno

Bo może jakieś 5-7 lat temu. Nie najlepiej zapamiętałem kiedy to się wydarzyło, ale nigdy nie zapomnę dziewiczego doświadczenia z konsolą Nintendo 3DS. Które, nawiasem mówiąc, uratowało moje życie, kiedy w jego pewnym okresie gry zaczynały mnie nudzić. Handheld trafił do mnie z myślą o zagraniu w Pokémony (rychle odsprzedane), a prowadził swój żywot z grami Animal Crossing i Rune Factory w bibliotece.

okładka animal crossing new leaf
Lepsze od Animal Crossing New Horizons, daję słowo!

To chyba wtedy przypomniałem sobie, czym jest moja miłość do gier wideo. Zdałem sobie sprawę, że niewiele różni się od tej, którą dają im ich wschodni twórcy. W końcu jakieś gry zajęły mi myśli, kiedy bywało źle. W końcu jakieś gry raz jeszcze uroniły me łzy – niejako wychodzi z tego oda do konsoli, ale rzeczywiście to cenny rozdział w moim gamingu.

Bo to obszerna biblioteka, bo to w ogóle dobra konsola i gry były

Pomijając wspomniane, a kontynuując rzucanie tytułów: The Legend of Zelda, Fire Emblem, Monster Hunter, Xenoblade Chronicles, gry z serii Mario – to są hity. I nie jedyne. 3DS-y w ramach wstecznej kompatybilności były w stanie nawet odpalać produkcje z DS-a i DSi. Tych gier było naprawdę dużo. I dla takiego pecetowca, jakim byłem kiedyś, była to ucieczka od korporacyjnego knucia i designu współczesnych AAA. Gdzie nierzadko brakuje elementu pasji czy innego, którego nazwać nie potrafię, ale byłoby to coś w stylu: „to przecież tylko gra i ma cię bawić! Niekoniecznie być rewolucyjną, fotorealistyczną i prawie jak sztuka”. Trochę jak niektóre gry na Xboksie.

Ale nowych gier już się nie pobierze – zamknięcie Nintendo eShop dla Wii U i Nintendo 3DS

Za pośrednictwem swojej oficjalnej strony Nintendo poinformowało, że jeszcze pod koniec marca 2023 roku, Nintendo eShop przestanie działać na konsolach Wii U oraz Nintendo 3DS. Oznacza to:

  • Brak możliwości zakupu cyfrowych wersji gier przez Nintendo eShop.
  • Brak możliwości pobierania darmowej zawartości z Nintendo eShop, w tym wersji demonstracyjnych gier.
nintendo eshop na nintendo 3ds

Ponadto…

Od 29 sierpnia 2022 nie będzie możliwe dodanie środków do konta za użyciem karty Nintendo eShop.

Do końca marca 2023 roku nadal będzie można wykorzystać pozostałe środki na Wii U oraz Nintendo 3DS. Później, przy połączonym Nintendo Network ID z Nintendo Account, będą dostępne wyłącznie na konsoli Nintendo Switch.

A co z zawartością, którą już się zakupiło?

Bez obaw. Po wskazanym terminie wszyscy będą mogli nadal pobierać zakupioną wcześniej zawartość i istniejące do niej aktualizacje.

Przejdą do historii, a jaka była Twoja?

O tym możesz opowiedzieć w komentarzach. Jednak samo Nintendo z przyjemnością przypomni Ci właśnie Twoją historię z Wii U i Nintendo 3DS. My Nintendo 3DS & Wii U Memories to strona poświęcona sprawdzeniu swojej dawnej aktywności na wymienionych urządzeniach.

źródło: The Verge, Nintendo.com