Wejście Snapdragona – X60, czyli pierwszy modem 5G w 5nm

Należy do trzeciej generacji modemów 5G Qualcomma i jest pierwszym wykonanym w procesie litograficznym 5nm. Ma pozwalać na pobór danych z prędkością do 7,5 Gbps. Ich przesył ma z kolei zajmować 3 Gbps. Oto Snapdragon X60, czyli serce, które w przyszłości zabije w urządzeniach mobilnych.

Mały dużo może w 5G (i nie tylko)

Wykonany litografii 5nm Snapdragon X60 ma być pierwszym modemem 5G zdolnym obsłużyć agregację spektrum wszystkich głównych pasm i kombinacji standardu. A zatem fale milimetrowe (modem ma zresztą posiadać nowy moduł antenowy QTM535 mmW)  oraz zakresy poniżej 6 GHz, zarówno w trybie FDD, jak i TDD.  W ten sposób operatorzy sieci na całym świecie będą mogli podnieść wydajność 5G. Dzięki dynamicznemu współdzieleniu pasma zyskają także elastyczność w podziale pasma. Na przykład będą mieli możliwość zmiany przeznaczenia spektrum LTE dla 5G. Przełoży się to na zwiększenie prędkości.

Snapdragon X60 będzie także oferował wsparcie VoNR (Voice on New Radio), co z kolei umożliwi operatorom  zapewnienie swoim klientom wysokiej jakości usług głosowych. Nie zabraknie też obsługi starszych standardów sieciowych – 4G, 3G oraz 2G

Kiedy Snapdragon X60 trafi do smartfonów?

Zarówno nowy modem, jak i udział w procesie implementacji i rozszerzania 5G jest dla Qualcomma powodem do dumy. Gdy w 2020 roku wprowadzane są samodzielne sieci 5G, nasza platforma trzeciej generacji wnosi rozległe możliwości i opcje agregacji spektrum dla dynamicznego rozwoju 5G na rynku, przy jednoczesnym powiększaniu zasięgu, efektywności energetycznej i wydajności w urządzeniach przenośnych – powiedział prezes firmy Cristiano Amano. Podkreślił też, że Qualcomm jest podekscytowany szybkim przyjmowaniem się nowego standardu na świecie oraz jego pozytywnym wpływem na doświadczenie użytkowników.

Na korzyści płynące z nowego Snapdragona X60 musimy trochę poczekać. Trochę – czyli do początku 2021 roku. Jeszcze w tym kwartale bieżącego roku mają się natomiast pojawić egzemplarze próbne.

A jak Wy się zapatrujecie na 5G? Podzielacie nastawienie Qualcomma czy jesteście bardziej sceptyczni?

Źródło: Qualcomm