Qualcomm zaprezentował Snapdragona 7 Gen 3

Qualcomm kontynuuje tradycję dostarczania nowych rozwiązań w dziedzinie mobilnych procesorów. Tym razem producent pokazał światu swój najnowszy procesor klasy średniej – Snapdragon 7 Gen 3. I trzeba przyznać, że najwięcej zamieszania może zrobić w tym wypadku… nazewnictwo.

Specyfikacja Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3

Nie do końca wiadomo, jaki jest klucz nazywania budżetowych procesorów Qualcomma. Dlaczego? Snapdragon 7 Gen 3 wydajnościowo porównywany jest do modelu 7 Gen 1, a nie 7+ Gen 2, którego powinien być naturalnym następcą. Jednak jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy po premierze pierwszych smartfonów z tym układem.

Przejdźmy do kluczowych cech Snapdragona 7 Gen 3. Nowy procesor wykonany jest w technologii 4 nm i wykorzystuje konfigurację rdzeni 1+3+4. Ma jeden główny rdzeń Kryo z taktowaniem 2,63 GHz, trzy rdzenie o wysokim taktowaniu 2,4 GHz oraz cztery rdzenie 1,8 GHz.

W porównaniu do wspomnianego Snapdragona 7 Gen 1, nowy układ oferuje o 15% większą wydajność procesora oraz o 50% szybszą pracę procesora graficznego. Zaś zużycie energii jest o 20% mniejsze. Wyższa jest też wydajność sztucznej inteligencji – o 60%.

Snapdragon 7 Gen 3 obsługuje wyświetlacze o rozdzielczości 4K przy 60-hercowym odświeżaniu lub FHD+ z 168 Hz. Technologia Qualcomm Spectra ISP pozwoli zaś obsłużyć kamery o rozdzielczości do 200 Mpix i nagrywanie wideo w 4K i 60 fps z HDR. Procesor zawiera modem-RF Snapdragon X63 5G, który umożliwia prędkość pobierania do 5 Gb/s. Obsługuje również Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

qualcomm snapdragon 7 gen 3 specyfikacja

Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 7 Gen 3

Mówi się, że pierwsze urządzenia z nowym średniopółkowym procesorem Qualcomma trafią do sprzedaży na początku 2024 roku. Mają to być smartfony Honor i Vivo.

Sprawdź więcej newsów ze świata mobile:

Zobacz pełną ofertę smartfonów w x-komie