W USA powstają pierwsze gogle AR dla… psów. Skąd ten pomysł?

Nie tak dawno okazało się, że Armia Stanów Zjednoczonych testuje nową technologię, która może wpłynąć na pozycję psów wojskowych w jej szeregach. Docelowo technologia ta miałaby być zastosowana w goglach imitujących rozszerzoną rzeczywistość dla czworonogów. Innymi słowy, ma pozwolić na zdalną komunikację i wydawanie poleceń psom wojskowym w USA.

Wojskowe czworonogi

Nie jest tajemnicą, że psy skutecznie wspierają cały szereg działań wojskowych i odgrywają znaczącą rolę we współczesnych siłach zbrojnych. Są zdolne nie tylko do wykrywania materiałów wybuchowych i poszukiwania konkretnych celów, ale również do towarzyszenia patrolom piechoty na niebezpiecznych obszarach. 

Do tej pory komunikacja z psami wojskowymi następowała za pośrednictwem sygnałów ręcznych lub wskaźników laserowych. Techniki te wymagają jednak, aby zwierzak pozostał w polu widzenia, a więc ograniczają odległość, na jaką żołnierze mogą się z nimi komunikować.

Gogle AR dla psów

Właśnie dlatego wymyślono gogle AR dla psów. Mówiąc najprościej, mają one pomóc wojskowym komunikować się z czworonogami na większe odległości, bez utraty kontroli nad sytuacją i ich potencjalnym zachowaniem. Testowany przez amerykańską Armię model posiada wbudowaną kamerę, która zdalnie transmituje materiał filmowy na żywo, oraz wyświetlacz heads-up, który może być używany do wyświetlania poleceń psom. 

źródło: TheVerge

Jak stoją prace nad urządzeniem?

Za obecną wersję gogli dla wojskowych czworonogów odpowiada Command Sight, prywatna firma z Seattle. Patronat nad wynalazkiem objęło z kolei Wojskowe Laboratorium Badawcze. Gogle w tej wersji są okablowane, ale założeniem jest, aby kolejne wersje były bezprzewodowe.  Dotychczasowe testy pokazują, że gogle działają na zasadzie symulacji tego, co pies zobaczy podczas wykonywania instrukcji za pomocą wskaźnika laserowego.

„AR będzie używany do dostarczania psom poleceń i wskazówek. Pies nie wchodzi z nim w interakcję jak człowiek. Nowa technologia oferuje kluczowe narzędzie do lepszej komunikacji z psami wojskowymi (…) Trzeba pamiętać, że rzeczywistość rozszerzona działa inaczej dla psów niż dla ludzi”
Stephen Lee
Wojskowe Laboratorium Badawcze

Same gogle AR są stworzone na bazie gogli ochronnych dla psów, wykorzystywanych już w wojsku i znanych jako Rex Specs. W praktyce wygląda to tak, że każde z nich muszą być dostosowana do zwierzaka, który będzie ich „używał”. Dzieje się to przy użyciu skanów 3D, które pomagają ustalić, gdzie dokładnie umieścić HUD, aby uzyskać optymalne kąty widzenia. 

Naukowcy przewidują, że prace nad goglami dla wojskowych psów potrwają jeszcze około 2 lat. Do tego czasu ma powstać ostateczna wersja urządzenia, która będzie pomagała zwierzętom i żołnierzom w prowadzeniu działań wojskowych.

Źródło: theverge.com