„W dżungli czekać musisz aż ktoś 5 lub 8 wyrzuci” – „Jumanji” doczeka się gry na peceta i konsole

Najpierw była książka dla dzieci. Potem powstał kultowy dla pokolenia lat 90. film z Robinem Williamsem w roli głównej, a następnie kreskówka oraz parę gier. 22 lata później ukazał się bardzo dobrze przyjęty sequel, w którym zagrał m.in. The Rock. Obecnie czekamy na trzecią część i, jak się okazuje, także grę na PC, Nintendo Switch, PS4 i Xbox One. We wtorek ukazał się pierwszy teaser „Jumanji: The Video Game”.

Jumanji, czyli słoń wyskakujący z planszy

Większość osób hasło Jumanji kojarzy natychmiast z filmem z 1995 roku. Tymczasem wszystko zaczęło się od książki obrazkowej autorstwa Chrisa Van Allsburga. Wydana w 1981 roku przedstawiała przygodę rodzeństwa Judy i Petera Shepherdów, którzy rozgrywali partię znalezionej w parku gry planszowej z motywem dżungli. Planszówka okazywała się posiadać nadnaturalne moce – każde wydarzenie w grze odbijało się w świecie realnym, ściągając do domu dzieci dzikie zwierzęta i nie tylko…

Film Joe Johnstona z 1995 roku wykorzystywał ten sam pomysł i bohaterów dziecięcych (Judy grała małoletnia Kirsten Dunst). Wprowadzał jednak również nowych, w tym Alana Parrisha (jedna z najbardziej znanych ról Robina Williamsa), który jako dziecko został wciągnięty do świata gry, a za sprawą rodzeństwa Shepherdów wracał jako dorosły, by dokończyć pełną wrażeń rozgrywkę.

Produkcja okazała się sukcesem, zarabiając ponad 260 milionów dolarów (przy budżecie 65 milionów). Nic dziwnego, że rok później zadebiutował serial animowany, który ciągnął się przez trzy sezony, liczące łącznie 40 odcinków. W Polsce emitował go Polsat, doczekał się też wydania na kasetach video.

Witam na safari, nie w jakiejś aplikacjiJumanji jako gra

W roku premiery filmu, na rynek gier trafiła planszówka Milton Bradley i Cardinal Games oparta na Jumanji. Choć oczywiście pozbawiona była efektów nadprzyrodzonych, wykorzystywała przygodowy klimat i znane z ekranu niebezpieczeństwa (jak nosorożce, pająki czy myśliwy Van Pelt) oraz związane z nimi rymowanki czy np. koncepcję zablokowania gracza póki inny nie wyrzuci pięć albo osiem oczek. Rok później ukazała się z kolei pierwsza gra komputerowa, wydana przez Philips Media i przeznaczona tylko na pecety z MS Windows. Zawierała pięć arcade’owych minigier opartych na scenach z filmu Johnstona.

W 2007 roku pojawiła się z kolei wydana przez Blast! Entertainment pierwsza gra spod znaku Jumanji na konsolę – konkretnie PlayStation 2. Była ona dostępna tylko na rynku europejskim. Gameplay przypominał znany z planszówek. Każdy z czterech graczy rzucał wirtualną kostką, dzięki czemu zyskiwał dostęp do minigry (można było łowić ryby, bronić zapasów przed sępami lub małpami czy usiłować utrzymać się na tratwie). Jumanji na PS2 spotkało się z chłodnym przyjęciem, zyskując łatkę taniego klona Mario Party. Grze zarzucano słabe wykonanie, jak również powtarzalność (wszystkich minigier było zaledwie dwanaście).

W 2017 roku przygoda w dżungli zaczęła się na nowo

O kolejnym filmie związanym z Jumanji zaczęto mówić w 2012 roku. Wcześniej- w 2005 roku – ukazała się adaptacja innej książki Van Allsburga – Zathura – Kosmiczna przygoda. Reklamowana jako duchowy następca Jumanji, nie miała – w przeciwieństwie do literackiego oryginału – żadnych innych powiązań z tym tytułem, do tego okazała się komercyjną klapą. Początkowo mówiło się o remake’u filmu Johnstona, co wywołało negatywne reakcje nie tylko fanów, ale i aktora Bradley’a Pierce’a, który wcielał się w Petera Shepherda. W 2016 roku do obsady i grona producenckiego filmu dołączył Dwayne Johnson, czyli The Rock, który uspokoił, że nowe Jumanji będzie sequelem cenionego i darzonego sentymentem dzieła z lat 90.

Premiera kontynuacji – zatytułowanej Jumanji: Przygoda w dżungli – odbyła się w grudniu 2017 roku. Film Jake’a Kasdana, w którym prócz Rocka wystąpili m.in. także Karen Gillian i Jack Black, został życzliwie przyjęty przez widzów i krytyków. Powtórzył także sukces kasowy pierwszej części zarabiając prawie miliard dolarów

Przy okazji premiery fani doczekali się także reedycji gry planszowej od MB, która otrzymała również polonizacji, a nawet stylowe wydanie w drewnianym pudle – planszy. Ukazała się też przeznaczona na urządzenia mobilne Jumanji: The Mobile Game od NHN Entertainment . We wtorek natomiast okazało się, że przy okazji planowanej na grudzień premierze trzeciej części cyklu, pojawi się kolejna propozycja dla graczy.

Jumanji: The Video Game, czyli powrót na pecety i konsole

Zapowiedziana gra ma być efektem współpracy Bandai Namco Entertainment Europe, Outright Games i Funsolve oraz Sony Pictures. Posiadacze PC oraz Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One będą mogli grać w Jumanji: The Video Game już od 15 listopada. Podobnie jak w przypadku tytułu z PS2 możliwe jest prowadzenie rozgrywki przez czterech graczy (sieciowo albo w trybie spli-screen). Wcielić się będzie można w avatary znane z Przygody w dżungli – Smoldera Bravestona, Ruby Roundhouse, Franklina Finbara i Sheldona Oberona – którym poszczególni aktorzy użyczyli swoich podobizn.

Brak szczegółów dotyczących fabuły. Jak jednak zauważyła Ana Diaz z Polygonu, widoczne są wizualne nawiązania do Fortnite’a. Wskazała także, że fakt ukazania się gry video zgrywa się idealnie z odnowionym konceptem Jumanji w filmie Kasdana (gdzie z planszówki przekształciła się w jej konsolowy odpowiednik).

Przedstawiciele Outright Games i Funsolve nie kryją entuzjazmu. Prezes pierwszej z firm Terry Malham określił Jumanji jako najbardziej ekscytującą markę familijną. Richard Tawn z Funsolve stwierdził natomiast, że dla jego studia ziścił się sen. Adaptowanie egzotycznego, niebezpiecznego i zabawnego świata Jumanji jako gry video popchnęło nas do stworzenia czegoś prawdziwie specjalnego – powiedział.

jumanji gra
Źródło: Outright Games

Czekając na Jumanji – zarówno nowy film, jak i grę – sprawdźcie gry planszowe i logiczne dostępne w sklepie al.to. Nie przetransportują Was wprawdzie do dżungli (choć kto tam wie…), ale na pewno dostarczą mnóstwo frajdy.

Źródła: Polygon, Hollywood Reporter, Outright Games, Jumanji Wiki, Mobility News, Jake Sharratt, Sony Pictures Entertainment, Movie Trailer Locker