Toshiba przestaje być Toshibą. Laptopy japońskiego producenta będą sygnowane marką Dynabook

Toshiba wraca na rynek komputerów. Ale już nie jako Toshiba, lecz Dynabook. Taką nazwę otrzymał właśnie dział komputerów japońskiego producenta. Pod taką marką również będą odtąd sprzedawane notebooki Toshiby, a także inne urządzenia z nimi związane. Skąd decyzja o rebrandingu?

Jaki jest powód zmiany nazewnictwa?

Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach japońska korporacja zmagała się z odczuwalnymi turbulencjami. Słupki sprzedaży pikowały na łeb, na szyję, a spory udział miał w tym dział komputerowy. I tak w ubiegłym roku doszło do przejęcia tegoż działu przez inną japońską korporację – Sharp, która za blisko 36 milionów dolarów nabyła 80 procent udziałów Toshiba Client Solutions.

Zgodnie z warunkami umowy Sharp przejął m.in. produkty, technologie, personel czy kanały sprzedaży. Umowa nie obejmowała jednak prawa do używania znaku towarowego Toshiba, a Sharp postanowił, że nie będzie uiszczać dodatkowych opłat licencyjnych za możliwość korzystania z niego. Stąd od 1 stycznia b.r. do życia została powołana firma Dynabook Inc., która zastąpiła dotychczasową markę Toshiba Client Solutions.

Pokłosiem tych zmian jest zapowiedziana właśnie zmiana nazewnictwa wśród laptopów opartych na technologii Toshiby. Zamiast logotypu Toshiby pojawi się na nich nazwa Dynabook. Na chwilę obecną zmianę tę zapowiedziano w Stanach Zjednoczonych, Europie, Kanadzie, Australii oraz Singapurze.

Co rebranding oznacza dla klienta?

Teoretycznie nic. Przynajmniej jeśli wierzyć słowom Takayuki Tono, starszego wiceprezesa Dynabooka w Ameryce Północnej, który zapewnił, że firmie zależy na tym, aby kontynuować technologiczną spuściznę Toshiby. Słowa te niejako znajdują potwierdzenie w tym, że laptopy firmy wciąż mają ukazywać się pod istniejącymi już liniami notebooków Toshiby: Tecra, Portégé oraz DynaEdge.

Jak rzecz będzie wyglądać w praktyce? O tym przekonamy się już w pierwszym kwartale 2019 roku. Wtedy to bowiem powinniśmy spodziewać się pierwszych premier pod marką Dynabook.

Toshiba zmienia się w Dynabook
źródło: Toshiba.pl

Źródło: AnandTech, BusinessWire, Toshiba