Pokémon Legends: Arceus – przełomowy RPG z otwartym światem, zapowiedziany z okazji 25-lecia franczyzy

W minioną sobotę franczyza Pokémon świętowała ćwierćwiecze swojego istnienia. Z tej okazji The Pokémon Company obwieściło nowinę, na którą fani serii czekali od dawna: w końcu Pokémony dostaną RPG-a w otwartym świecie. Gra będzie nosiła nazwę Pokémon Legends: Arceus. Jak nietrudno się domyślić, wyjdzie na konsole Nintendo Switch. W poniższym wpisie zebraliśmy wszystko, co wiadomo o tytule w chwilę po ogłoszeniu, iż trwają prace nad jego powstaniem.

Pokémon Legends: Arceus – kiedy premiera?

Dokładnej daty premiery jeszcze nie znamy. Przybliżona mówi o tym, że Pokémon Legends: Arceus pojawi się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 roku. Taka informacja znalazła się w zwiastunie gry i na oficjalnej stronie www.

Pokemon Legends Arceus

Pokémon Legends: Arceus – jakie platformy?

Tylko i wyłącznie Switch.

Nie jest to chyba żadna niespodzianka, biorąc pod uwagę, że franczyza Pokémon od początku istnienia związana była z konsolami Nintendo i to nigdy nie uległo zmianie.

Pierwsze gry serii, Pokémon Red & Green, wydane zostały na kultowego Game Boya. W ostatnie dwie, Pokémon: Let’s Go, Pikachu! i Let’s Go, Eevee! oraz Pokémon Sword i Shield, mogliśmy zagrać na Switchu. W międzyczasie natomiast powstało wiele odsłon na inne konsole Nintendo: Game Boy Advance, Game Cube, DS, 2DS, 3DS, Wii itd.

Jedynym znaczącym odstępstwem od relacji growych Pokémonów z Nintendo jest mobilne Pokémon GO, które w ostatnim roku przeżywało renesans popularności. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście: Kiedy wydawało się, że globalna kwarantanna pogrzebie Pokemon GO, aplikacja zanotowała najlepszy okres od czasu premiery.

Pokemon Legends Arceus rysunek z trailera

Pokémon Legends: Arceus – region

Fabuła gry będzie się rozgrywać w regionie Sinnoh, znanym graczom z Pokémon Pearl, Diamond i Platinum. Różnica jest jednak taka, że akcja Pokémon Legends: Arceus rozgrywa się jakieś kilkaset lat przed wydarzeniami z wyżej wspomnianych tytułów. Innymi słowy – gra umiejscowiona jest w realiach historycznych fikcyjnego uniwersum, luźno nawiązujących do Japonii z okresu sprzed kilkuset lat.

Region, który zostanie udostępniony graczom, będzie bardzo dziki, pierwotny. Podobnie zresztą jak Pokemony, które przyjdzie nam oswajać. Na trailerze widać również, że i budynki będą stylizowane na pochodzące z zamierzchłych czasów.

Modernizacji doczekają się również pokeballe. Ich zastosowanie oczywiście pozostanie to samo, podobnie jak sposób używania. Zmieni się w zasadzie chyba sama technologia stojąca za nimi. W Pokémon Legends: Arceus pokeballe są drewniane, a podczas łapania stworków z ich wierzchołka unosi się para.

Pokemon Legends Arceus pokeball

Pokémon Legends: Arceus – pokemony startery

Zazwyczaj w grach Pokémon opartych na schemacie „wybierz swojego potworka na start i ruszaj w świat” startery reprezentowały generację, którą przedstawiała konkretna odsłona. Na początku swojej przygody w Pokémon Legends: Arceus będziemy mieć do wyboru Pokémony z różnych generacji: ognistego Cyndaquila, trawiastego Rowleta i wodnego Oshawotta.

Pokemon Legends Arceus startery

Pokémon Legends: Arceus – zwiastun

W okazji 25-lecia franczyzy Pokémon mogliśmy obejrzeć wideo trailer Pokémon Legends: Arceus. Widzimy na nim, że oprawa wizualna gry przypomina tę z The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Opinie o nadchodzącym pokémonowym RPG-u z otwartym świecie, wyciągnięte z 2-minutowego trailera, są dość podzielone.

Po jednej stronie stronie stoją ci, którzy zachodzą w głowę, jak w 2021 roku gra może wyglądać tak fatalnie. Na przeciwnym biegunie stoją fani serii, którzy zgodnie twierdzą, że czegoś tak pięknego nie widzieli bodaj nigdy, bo growe Pokémony nigdy nie rozpieszczały graczy oprawą wizualną. A tutaj nie dość, że mamy otwarty świat, tak jeszcze jest to świat, który wygląda lepiej, niż w którejkolwiek odsłonie wcześniej.

Pokémon Legends: Arceus – rozgrywka

Na moment opublikowania pierwszego zwiastuna o gameplayu wiemy stosunkowo niewiele. Jednak to, co już wiemy, wydaje się dość ciekawe. Przede wszystkim aby łapać kieszonkowe stworki, będziemy musieli podkradać się do nich, badać ich zachowania i z zaskoczenia rzucać pokeballami.

Taka mechanika niejako wpisuje się w pierwotność świata gry, w którym Pokémon nie są tak udomowione i łatwe do złapania, jak w odsłonach, które znaliśmy dotychczas. Jest to więc dość duża ewolucja wieloletniej formuły RPG, jaką poznaliśmy po raz pierwszy w Pokémon: Red & Green.

Oczywiście nie zabraknie walk z dzikimi Pokémonami. Tutaj system zapewne nie zmieni się zanadto i znów dostaniemy turową wymianę ciosów.

Pokemon Legends Arceus łapanie pokemonów

Pokémon Legends: Arceus – rola tytułowego Pokémona

W uniwersum Pokémon Arceus jest tym stworkiem, który stworzył wszystko, łącznie z innymi Pokémonami. Jest więc kimś w rodzaju boga. Jaką rolę odegra w historii zaprezentowanej w Pokémon Legends: Arceus? Tego na razie nie wiadomo, aczkolwiek z pewnością będzie stanowić swoistą oś fabularną, jak miało to miejsce z innymi legendarnymi Pokémonami w poprzednich odsłonach.

Źródło: legends.pokemon.com