Sony wprowadza na rynek słuchawki WH-1000XM4 – następcę modelu XM3

Nowy model zawiera cały szereg ulepszeń w stosunku do poprzednika oraz kilka całkowicie nowych rozwiązań. Jedno z nich jest skutkiem wsłuchania się w głos konsumentów i spełnieniem ich życzeń.

Premiera Sony H-1000XM4

Tako rzecze Sony o swoich najlepszych słuchawkach: „najlepsze stało się jeszcze lepsze”. Zacytujmy zatem samego producenta raz jeszcze:

Najnowszy model oferuje nie tylko wszystkie technologie z niezwykle popularnego WH-1000XM3, lecz także dodatkowe, inteligentne cechy i funkcje, które pozwalają regulować i personalizować muzykę, zwiększyć efektywność redukcji hałasu oraz automatycznie sterować przepuszczaniem dźwięków z otoczenia odpowiednio do preferencji słuchacza.

Oto jakie nowości znajdziemy w WH-1000XM4:

Nowy algorytm redukcji szumu

Jeszcze lepsze tłumienie hałasu umożliwia procesor QN1 oraz nowy algorytm. Dźwięki analizowane są z częstotliwością aż 700Hz, dzięki czemu tłumienie hałasu zachodzi w czasie rzeczywistym.

Dual noise sensing w słuchawkach Sony WH-1000XM4, czyli co dwa mikrofony to nie jeden

Na każdą muszlę przypadają po dwa mikrofony: zewnętrzy i wewnętrzny:

Technologia dwóch czujników hałasu wykorzystuje po dwa mikrofony na każdym z nauszników, by przechwytywać hałasy z otoczenia i kierować odpowiednie dane do procesora redukcji hałasu QN1 HD.

słuchawki sony wwh-1000xm4

DSEE Extreme poprawi jakość skompresowanych plików

Jest to rozwinięcie systemu DSEE HX wykorzystujące rozwiązania oparte na SI (sztucznej inteligencji), dzięki czemu urządzenie:

[…] dokładniej rekonstruuje dźwięki tracone podczas kompresji cyfrowej […] analizuje muzykę w czasie rzeczywistym i rozpoznaje instrumentację, gatunek muzyczny i indywidualne cechy utworu, a następnie przywraca wysokie częstotliwości zanikające przy kompresji, by zapewnić słuchaczowi bogatsze, pełniejsze wrażenia. Aby stworzyć taki system sztucznej inteligencji, trzeba było zebrać dane muzyczne i precyzyjnie ustalić zawartość poszczególnych sygnałów muzycznych. Dokonano tego we współpracy z firmą Sony Music Studios Tokyo.

sony wh-1000xm4 w etui

Speak-to-Chat

To całkowicie nowa funkcja. Dzięki propozycjom zgłaszanym przez użytkowników dotychczasowych modeli słuchawek Sony opracowano rozwiązanie o nazwie „Speak-to-Chat”. Dzięki niemu podczas słuchania muzyki np. w restauracji nie musimy już dotykać słuchawek aby zatrzymać muzykę: wystarczy zacząć mówić, a słuchawki same rozpoznają nasz głos i same zapauzują muzykę. Po 30 sekundach od zakończenia rozmowy odtwarzanie jest wznawiane.

Alternatywnie:

Słuchawki WH-1000XM4 można też przełączyć w tryb dźwięków otoczenia, pozwalający wysłuchać komunikatu lub zamienić z kimś dwa słowa. W tym celu wystarczy przyłożyć rękę do nausznika — powoduje to błyskawiczne zmniejszenie głośności i przepuszczenie dźwięków z zewnątrz.

Wyższy komfort użytkowania

Poprawiono także ergonomię nowych słuchawek:

  • mniejszy nacisk na uszy = wyższy komfort (bardziej miękkie poduszki lepiej rozkładają nacisk),
  • lżejsza konstrukcja dzięki lżejszym tworzywom sztucznym,
  • zmienione miejsce położenia szwu na poduszkach aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia i poprawić komfort użytkowania.

Sony WH-1000XM4 – dostępność i cena

Nowe słuchawki wejdą do sprzedaży w sierpniu br. Cena nie jest jeszcze znana. Kiedy tylko otrzymamy szczegółowe informacje, zaktualizujemy tę sekcję artykułu.