TikTok wprowadza efekt LiDAR z iPhone 12 Pro. Jak to może zmienić rynek smartfonów?

Na TikToka właśnie trafił pierwszy efekt z wykorzystaniem skanera LiDAR, z którego korzystają modele iPhone’a 12 Pro. Teraz stały się one w jeszcze większym stopniu smartfonami dla osób, które robią karierę w internecie, czyli tzw. influencerów. Dlaczego zaprezentowanie pierwszego efektu z wykorzystaniem LiDAR na TikToku może mieć tak duże znaczenie?

Czym jest skaner LiDAR?

Zadaniem skanera LiDAR jest określenie odległości między nim a danym obiektem. W tym celu monitoruje, ile czasu impuls światła podczerwonego potrzebuje, aby odbić się od docelowego obiektu. W ten sposób powstaje „mapa” otoczenia. Następnie na obraz przechwycony przez obiektyw aparatu mogą zostać nałożone wirtualne efekty zgodnie z realnym ukształtowaniem przestrzeni.

Skaner LiDAR w urządzeniach Apple po raz pierwszy pojawił się w iPadzie Pro 2020, a następnie w iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max. Smartfony z Androidem nie oferują wsparcia dla tej technologii poza niszowymi wyjątkami w postaci Lenovo Phab 2 Pro i Asus ZenPhone AR.

Tyle z teorii, dużo lepiej zobaczyć, jak w praktyce działa skaner LiDAR. Nowy efekt TikToka może sprawić, że ta technologia stanie się znacznie bardziej pożądana przez kolejnych influencerów.

Jak wygląda efekt LiDAR z TikToka?

Zobaczcie nowy efekt rozszerzonej rzeczywistości na TikToku z wykorzystaniem skanera LiDAR:

Co prawda od nowego roku do wprowadzenia powyższego efektu minęło 6 dni, ale każda okazja i każdy moment jest dobry, żeby cieszyć się z odejścia 2020 roku. Na filmie widać, że sypiące się wirtualne confetti opada na ramiona postaci, kanapę i dywan w nieco inny sposób, sprawiając wrażenie interaktywnego confetti.

TikTok zapowiedział, że więcej tego typu efektów pojawi się w aplikacji już wkrótce.

Dlaczego to jest tak istotne?

TikTok bije rekordy popularności i jest aktualnie jedną z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie. A to oznacza, że oprócz promowania niekoniecznie najbardziej elokwentnych osób, wyznacza także trendy, którymi potem żyje internet. Dlatego jeśli trafia na niego efekt z wykorzystaniem skanera LiDAR, to może to znacznie podbić jego popularność. Zwłaszcza wśród tych, którzy wcześniej myśleli, że LiDAR to jakiś rodzaj wiertła udarowego.

Nie ma bowiem lepszego sposobu na zapoznanie ludzi z nową technologią, niż pokazanie, jak zabawna i fajna może być w użyciu. Jak mawiali klasycy czasów oświecenia: uczyć i bawić. Może na razie LiDAR na TikToku nie wygląda zbyt imponująco, ale jego bardziej praktyczne wykorzystanie w dużym stopniu zależy od kreatywności internautów.

Jeśli opisywana technologia zyska na popularności dzięki TikTokowi i więcej osób zapragnie się nią bawić, to ten popyt może wpłynąć na podaż i smartfony z Androidem będą coraz częściej wyposażane w skanery LiDAR. Oczywiście nie ma pewności, czy LiDAR podbije serca internautów, czy stanie się szybko zapomnianą ciekawostką. Z pewnością jest to jednak technologia o dużym potencjale – wszak stosuje się ją nawet w autonomicznych samochodach.

Źródło: TikTok