Somfy – wszystko dla inteligentnego domu

Wszyscy lubimy ułatwiać sobie życie. W dzisiejszych czasach szczególnie służą temu nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dlatego takie pojęcie jak smart home nie jest już nikomu obce. Mieliśmy okazje poznać z bliska, jak działają inteligentne urządzenia jednego z najbardziej znanych producentów w branży – Somfy.

Somfy, czyli jak wykorzystać potencjał rozwiązań smart home

Wybraliśmy się do showroomu w warszawskiej siedzibie Somfy. Jak nigdzie indziej, mogliśmy sprawdzić potencjał drzemiący w rozwiązaniach smart home. Inteligenty dom to już nie tylko wizja przyszłości czy pojedyncze zabawki, które wprowadzają nieco innowacyjności do naszych czterech ścian.

Oferta Somfy jest tak szeroka, że pozwala stworzyć ekosystem z prawdziwego zdarzenia. Obsługa sprzętu jest niezwykle intuicyjna, a przestawienie się na urządzenia smart home jest zmianą, a nie rewolucją, której trzeba się bać. Jeśli ułatwiać sobie życie to zdecydowanie z Somfy.

Co mieliśmy przyjemność obejrzeć w showroomie Somfy? Sprawdźcie poniższy film, na którym z bliska zobaczycie, jak działają wybrane produkty.

Somfy bezpieczeństwo stawia na pierwszym miejscu

Somfy to przede wszystkim bezpieczeństwo. Po pierwsze, urządzenia chronią nas i nasz dom, a po drugie – one same chronione są szeregiem zabezpieczeń, dzięki którym kontrola nad smart domem nie dostanie się w niepowołane ręce. Wszystkie połączenia pomiędzy sparowanymi urządzeniami są szyfrowane, a skuteczność takich zabezpieczeń można porównać do tych, stosowanych w bankach.

Przejdźmy do produktów, które zadbają o bezpieczeństwo domu. Somfy oferuje czujniki, wykrywające dym, wstrząsy, ruch czy zmiany temperatury. Niezwłocznie otrzymamy powiadomienie z aplikacji TaHoma (o niej piszemy w dalszej części tekstu) o tym, że dzieje się coś, co może być niebezpieczne. Czujnik otwarcia i wstrząsów założony na okna lub drzwi prześle powiadomienie, kiedy się otworzą, a czujnik dymu ostrzeże nas przed ewentualnym pożarem.

alarm somfy

Skoro dostaliśmy informacje, że coś się dzieje, a jesteśmy poza domem, warto podejrzeć, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie. Dlatego nieocenione będą kamery: wewnętrzna – Somfy One+ albo zewnętrzna Somfy Syprotect Outdoor Cam. Ich czujne oko sprawi, że nie umknie Wam nic, co może być niebezpieczne dla Waszego domu.

A co w przypadku, gdyby zabrakło prądu i przez to również internetu w naszym domu? Kamera Somfy One+ ma wbudowany akumulator oraz obsługuje funkcję SomfyAround. Dzięki temu nawet w przypadku awarii, może przesłać zaszyfrowany sygnał najpierw do (zaufanego) sąsiada, a poprzez jego sieć, bezpośrednio do nas. Awaria nam nie straszna!

kamera somfy

A może warto zabezpieczyć się kompleksowo? Somfy Home Alarm to cały zestaw bezpieczeństwa. Zawiera on czujniki ruchu, syreny, klucze zbliżeniowe oraz kamery. Dostępny w kilku wersjach, stanie się prawdziwym domowym stróżem.

Wygodny smart home z Somfy

Zacznijmy od zasłon i rolet do okien sterowanych za pomocą aplikacji lub poprzez przełącznik na ścianie (na jednej baterii działa nawet do dwóch lat). Z poziomu apki możemy sprawdzić, czy rolety są całkowicie zamknięte, jeśli po wyjściu z domu mamy wątpliwości. Nie trzeba wracać się, by to sprawdzić, ponieważ wystarczy smartfon z apką TaHoma. Za to gdy przeszkadza nam nadmiar słońca, za pomocą suwaka w aplikacji przymkniemy zasłony lub rolety do odpowiedniego dla nas poziomu. Możliwe jest również ustawienie grup urządzeń, by przykładowo zasłonić tylko te okna, na które pada światło. Problem z promieniami słońca skierowanymi wprost na telewizor rozwiązany.

bezpieczeństwo somfy

Somfy posiada również przydatne rozwiązania dla tarasów. Inteligentne napędy do markiz pozwalają wysuwać i chować je poprzez aplikację lub automatycznie, po podłączeniu do czujnika wiatru lub słońca. Nie straszna będzie markizom wichura, ponieważ schowają się automatycznie, a w słoneczny wysuną się, by zapewnić nam kojący cień.  

rolety somfy

Nikt nie lubi wybiegać z auta w deszczowy dzień, by ręcznie otworzyć bramę wjazdową. Ale nie trzeba się o to martwić z napędem, którym steruje się z poziomu aplikacji TaHoma. I oczywiście, jako że jest to nowoczesne rozwiązanie smart home, zamykanie i otwieranie bramy to nie jedyna opcja. Dodatkowo możliwe jest ustawienie scenariusza, a więc po przyjeździe do domu otworzą się rolety, zapalą światła w danych pomieszczeniach czy rozbroi alarm. Opcji jest jednak o wiele więcej i cały scenariusz możemy zaprogramować w taki sposób, by było nam jak najwygodniej.

Bramą da się również sterować z poziomu wideodomofonu. Możemy zamontować dwa panele, dzięki czemu nie musimy biec przez cały dom, by zobaczyć, kto czeka przy bramie – wystarczy jeden na parterze, a drugi na piętrze. Oczywiście i w tym przypadku, domofonem możemy sterować z poziomu aplikacji, wtedy nie trzeba się nawet ruszać z wygodnej kanapy, by otworzyć drzwi. Wystarczy mieć przy sobie smartfona.

brama somfy

Na koniec niezwykle wygodne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy zasilaniem. Włączanie czy wyłączanie światła albo zmiana jego barwy to właściwie dwa kliknięcia w apce TaHoma, a można robić to także głosowo. Głowica termostatyczna zadba o to, by temperatura pomieszczenia była zawsze odpowiednia, co przy okazji pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Za to gniazdko RTS włączy lampkę czy zagrzeje ekspres do kawy zgodnie z ustawionym scenariuszem. Pełna automatyzacja i niezwykła wygoda.

głowica termostatyczna somfy

Somfy TaHoma Switch

Przedstawione w tym artykule urządzenia potrzebują centralki, która złączy je w cały ekosystem. Sercem inteligentnego domu może być Somfy TaHoma Switch – centrala, która pozwoli Wam zdalnie sterować sprzętem smart home z poziomu aplikacji. Mieliśmy okazje ją przetestować. O tym, jak działa, dowiecie się z recenzji TaHoma Switch.

tahoma switch

Interesujesz się rozwiązaniami dla inteligentnego domu? Zajrzyj do naszej strefy Smart Home & IoT, która przed technologią w domach przyszłości nie ma tajemnic.

Sprzęt smart home Somfy znajdziesz w sklepie x-kom