Smart Home League 2022 – co nowego w temacie inteligentnego domu? Tado, Yale, Philips Hue

Wydarzenie – konferencja, w ramach której opowiadano o nowych rozwiązaniach i produktach do inteligentnego domu już za nami. Podczas berlińskiej Smart Home League 31 sierpnia pojawili się reprezentanci Tado, go-e, Philipsa, Yale, a także Connectivity Standards Alliance (CSA). Czego się od nich dowiedzieliśmy?

Tado

Firma poinformowała o uruchomieniu nowej usługi  – Tado Balance. Umożliwia ona skorzystanie z prądu w tańszym okresie. Przykładowo – chcemy ogrzać dom za trzy godziny, ale tańsza taryfa będzie za 60 minut, inteligentny termostat przegrzeje wówczas dom o stopień lub pół stopnia, by ciepło zostało dłużej. To rozwiązanie dla rynków, w których istnieją taryfy energetyczne z podziałem na strefy odpowiadające porom użytkowania. Dlatego była też mowa o przejętym przez Tado w tym roku aWATTarze, który jest dostawcą energii zgodnie z taryfą godzinową. Zgodnie z materiałami prasowymi aWATTar rewolucjonizuje niemiecki rynek energetyczny i tworzy przestrzeń dla energii odnawialnej.

aWATTar Tado Smart Home League
Źródło: Tado

Tado Balance ma pozwolić na zaoszczędzenie dodatkowych 20 procent (oprócz tych 22, które są już osiągalne dzięki inteligentnemu termostatowi). Roczny koszt usługi to 29,99 euro (miesięczny – 4 euro). Jest ona już dostępna w Niemczech, Francji, Włoszech czy Holandii, a za parę tygodni pojawi się także w Zjednoczonym Królestwie. Początkowo Tado Balance będzie współpracować tylko z wybranymi systemami grzewczymi (konkretnie z pompami ciepła powietrze-powietrze; usługa jest kompatybilna z 500 modelami, a także z pasującymi systemami klimatyzacyjnymi). W kolejnych miesiącach ma się to jednak zmienić. Ma się również pojawić wsparcie dla wcześniejszego uzupełniania zbiorników z ciepłą wodą.

Źródło: Tado

Zapowiedziano także wprowadzenie inteligentnego termostatu Tado w kolorze czarnym. Jak również odpalenie trybu ciemnego w aplikacji.

Źródło: Tado

go-e

Firma produkująca inteligentne ładowarki do samochodów elektrycznych przedstawiła bliżej swoje produkty – Gemini oraz Gemini Flex. Przybliżona została także aplikacja go-e App. Jest w niej możliwość monitorowania i zmieniania statusu ładowania, adaptowanie procesu ładowania do osobistych wymogów czy odczyt licznika energii elektrycznej, jego personalizacja i udzielanie uprawnień.

Philips Hue

Marka Philips Hue obchodzi 10-te urodziny. Podczas Smart Home League dowiedzieliśmy się o nowych żarówkach Philips Hue Lightguide, które mają być dostępne w czwartym kwartale 2022 roku. Będą one w trzech kształtach: globu, elipsy oraz trójkąta, w sugerowanych cenach od 84,99 do 99,99 euro.

Źródło: Philips Hue

Dostępne będą także -w kolorach czarnym i białym –  wiszące mocowania (Philips Hue Lightguide Pendant Cords), które pasują do wszystkich trzech kształtów. Sugerowana cena za nie to 49,99 euro, dostępność również od czwartego kwartału tego roku.

Źródło: Philips Hue

Inna nowa żarówka to Philips Hue White ambiance Filament candle z gwintem E14, w stylu vintage. Będzie ona dostępna od 13 września, w jedno- lub dwupaku (wycenionym odpowiednio na 44,99 lub 64,99 euro).

Źródło: Philips Hue

Również od 13 września dostępne mają być taśmy Philips Hue Play Gradient Lightstrip dla PC. Pojawią się one w wariantach dla ekranów o różnych rozmiarach – od 24 do 34 cali, a także dla trzech ekranów 24/27 cali. Prócz tego będzie również możliwość zakupienia zestawu startowego (z mostkiem Hue Bridge). Sugerowane ceny wahają się od 149,99 do 299, 99 euro.

Źródło: Philips Hue

Zapowiedziano także współpracę z desktopową aplikacją Corsair iCUE, dla bardziej immersyjnego gamingu, oraz ze SmartThings, dla synchronizacji światła i muzyki strumieniowanej na urządzeniu mobilnym. Aplikacja Philips Hue Sync zostanie również zintegrowana z główną aplikacją Hue, gdzie pojawi się także funkcja automatyzacji Mimic. Dzięki niej jest możliwość symulowania przy pomocy oświetlenia obecności lokatorów w domu.

Philips Hue Sync integracja w aplikacji
Źródło: Philips Hue

Yale

W katalogu tej firmy pojawią się takie nowe produkty, jak Yale Smart Safe, Yale Cabinet Lock (w sam raz do zabezpieczania szafek np. przed dziećmi, które mogłyby sięgnąć po niebezpieczne specyfiki), Yale Smart Home CCTV Kit oraz akcesoria Yale Sync Smart Home Alarm. Mowa była także o zwiększaniu współpracy i łączności pomiędzy innymi dostawcami rozwiązań inteligentnego domu. Nawiązana została współpraca z Somfy, co owocuje integracją zamka Yale Linus z aplikacją TaHoma. W Szwecji rozpoczął się też testowy program z kurierami DHL, którzy otrzymują jednorazowy kod wejściowy.

Nowości Yale Smart Home League 2022
Źródło: Yale / Smart Home League 2022

CSA (Matter)

Podczas prezentacji Yale była także mowa o nowoczesnym standardzie łączności Matter. Informacje na jego temat przedstawił również przedstawiciel Connectivity Standards Alliance Jon Harros podczas swojego wystąpienia Budowanie fundamentów i przyszłości IoT. Można było usłyszeć, że CSA od 2002 roku poświęca się upraszczaniu, stworzeniu otwartej drogi dla adaptowania i wprowadzania innowacji w internecie rzeczy oraz promowania uniwersalnych otwartych standardów. Jednym z najnowszych projektów CSA jest zapowiadany od dłuższego czasu standard Matter.

Jego wdrożenia możemy spodziewać się jesienią 2022 roku. Pierwsza wersja obejmie sterowanie oświetleniem i elektrycznością, wentylatorami i HVAC, zamki, czujniki, rolety i osłony okienne, telewizory oraz Access Pointy i mostki. W przyszłości dołączy do nich sprzęt AGD, roboty sprzątające, zamki, dzwonki do drzwi i kamery, zarządzanie energią i stacje ładowania oraz routery graniczne.

CSA logo
Źródło: CSA

Co sądzicie o tych nowościach i zapowiedziach? Sprawdźcie też naszą relację z innego niedawnego wydarzenia elektronicznego – IFA 2022, gdzie pojawił się nasz wysłannik.

Urządzenia do inteligentnego domu znajdziecie w sklepie x-kom.

Źródła: Smart Home League, The Verge, Philips Hue, Tado, Handyhase.de, CSA