Snapdragon 8cx vs Intel Core i5. Wynik? Nieoczywiste zwycięstwo 8cx

Chciałoby się rzec: gdzież tam równać Ci się Snapdragonie z procesorem klasy PC. A tu proszę, nie dość że konstrukcja Qualcomm śmiało staje w szranki z jednostką komputerową, to jeszcze dorównuje jej osiągami, a nawet ją prześciga! I kto by się spodziewał?

Procesor Snapdragon 8cx w laptopie Lenovo

Dominacja Intela i AMD w sektorze procesorów PC jest tak duża, że mało który użytkownik rozważa możliwość istnienia laptopa z CPU pochodzącym spoza stajni „niebieskich” i „czerwonych”. Tymczasem Qualcomm wychodzi przed szereg i na targach Computex 2019 prezentuje procesor Snapdragon 8cx.

Układ typu ARM, który ma wymazać złe wspomnienia związane z instalacją Snapdragonów 835 i 850 w laptopach z systemem Windows 10. W tych urządzeniach kompletnie się nie sprawdziły, ze względu architekturę x86, pod którą napisane zostały desktopowe aplikacje Microsoft.

Jaką wydajność ma Snapdragon 8cx?

Wyniki testów przedstawionych na portalu PcWorld, przeprowadzonych w benchmarku PCMark 10, jednoznacznie wskazują, że procesor mobilny Snapdragon 8cx może konkurować z CPU Intel Core i5-8250U. Ten drugi w większości przypadków musiał uznać wyższość konstrukcji Qualcomm. Co ciekawe, Snapdragon 8cx lepiej radzi sobie z obsługą pakietu aplikacji biurowych Office (poza Excelem, gdzie nieznacznie uległ Intel Core i5), zwyciężył też w benchmarku graficznym i nie jest to czcze gadanie, wynikające z testów laboratoryjnych, przebiegających w ściśle określonych warunkach, przy precyzyjnie wyznaczonych założeniach. Firma Qualcomm była tak pewna osiągów jednostki 8cx, że pozwolono dziennikarzom na powtórzenie testów. Efekt? Wyniki bardzo podobne do uzyskanych przez twórców CPU, przy czym testy przeprowadzili na laptopie podpiętym do sieci, a nie na zasilaniu bateryjnym. To taka drobna różnica.

Co z apetytem na energię?

Tu mała dygresja. Jeśli laptop ma mieć moc, np. do obróbki grafiki, to siłą rzeczy czas pracy na baterii będzie ograniczony. Taka kolej rzeczy, GPU ma swoje potrzeby. Lecz jeśli ma to być notebook klasy biznes, mający zapewnić całodzienne działanie z dala od gniazdka elektrycznego, wydajność schodzi na drugi plan i ustepuje sprawności energetycznej.

Kluczowy aspekt pracy poza biurem, czyli zdalny dostęp do poczty, systemu fakturowania, firmowego banku danych i innych aplikacji przynajmniej od 8 do 16, jest tym samym zachowany. Po co o tym piszę? Bo Snapdragon 8cx zbliżył się do granicy 17 godzin pracy biurowej!

Ma się rozumieć, że nikogo nie namawiam na takie maratony, ale dzieląc ten wynik na pół, otrzymujemy 2 dni bez sięgania po zasilacz. 2 dni w delegacji, 2 dni na szkoleniu, 2 dni na targach, z których prowadzi się relację. I zawsze bez sięgania po ładowarkę. Laptop z procesorem Intel Core i5 tego nie potrafi.

Snapdragon 8cx w laptopie Lenovo z modemem 5G

Owocem kooperacji firm Lenovo i Qualcomm jest laptop, który nie ma jeszcze nazwy, a jedynie kryptonim – Project Limitless. Szczegółów nie podano, lecz analiza benchmarków oraz pierwsze rendery pozwalają sądzić, że będzie to smukła maszyna o imponującym czasie pracy na jednym ładowaniu. Limitless dobitnie to sugeruje.

Mało tego, będzie to pierwszy komputer określony oficjalnie mianem Real 5G (prawdziwe 5G w PC), jednak data premiery jest, póki co, owiana tajemnicą. Nieśmiało mówi się, że notebook Lenovo 5G pojawi się na rynku dopiero w przyszłym roku, co ma sens, bo w 2019 nie zanosi się raczej na sieć 5G.

Oprócz CPU Snapdragon 8cx na targach Computex 2019 zadebiutowały jednostki AMD Ryzen 3. gen oraz procesory Intel Core Ice Lake.

Drżyjcie więc procesory. Snapdragon 8cx robi wejście smoka!