Poznaliśmy Intel Core Ice Lake – procesor 10nm z architekturą Sunny Cove

Tym razem to Intel prezentuje nowe CPU. Na targach Computex 2019 zaprezentowano procesory mobilne z rodziny Ice Lake, stworzone w litografii 10nm. Co mają do zaoferowania jednostki Ice Lake-U oraz Ice Lake-Y?

Sunny Cove to kryptonim nowej architektury

Jest szansa, że zmieni się dużo. Nawet bardzo dużo. Intel przedstawił światu swe najnowsze dziecko, czyli procesory mobilne Intel Core Ice Lake. Jednostki powstały w procesie technologicznym 10nm+, co oznacza, że chipset produkowany jest w de facto w litografii 14nm, ale bazuje na mikroarchitekturze Sunny Cove.

Jej przeznaczeniem jest praca w Ultrabookach, laptopach hybrydowych oraz konwertowalnych, czyli w środowisku z pasywnym układem chłodzenia. Co ciekawe, Intel pracował nad nową architekturą od 4 lat, a według zapowiedzi z prezentacji, będzie skokiem technologicznym, jakiego nie widzieliśmy od generacji Skylake. Brzmi kusząco?

Wydajność Intel Ice Lake

Specyfikacja procesorów 10. generacji nie tylko obrazuje ich możliwości, ale i daje wyraz 4-letniej pracy. W telegraficznym skrócie:

  • Powiększono pamięci podręczne L1 i L2,
  • Zmniejszono opóźnienia,
  • Pojawiły się nowe zestawy instrukcji AVX512,
  • Poprawiono współpracę z AI i technologią Intel Deep Learning Boost,
  • Przyspieszono kodowanie HEVC o 2x,
  • Zwiększono wydajność do 2,5x względem Whiskey Lake,
  • Wprowadzono wsparcie dla Wi-Fi 6 oraz Thunderbolt 3.

I tyle. Na więcej szczegółów trzeba zaczekać. Niemniej dla wielu osób najsmaczniejszym kąskiem prezentacji był pokaz wersji niskonapięciowych. Ice Lake-U to CPU niskonapięciowe ze współczynnikiem TDP na poziomie 15 W. Odsłona ultra-niskonapięciowa (Ice Lake-Y) ma TDP na poziomie 9 W. Celowo używam zwrotu „ma”, bo procesory Intel Core 10. gen trafiły już do produkcji. Dzięki temu pierwsze laptopy z Intel Core Ice Lake mają się pojawić już w trakcie tegorocznych wakacji.

Notebooki napędzane będą przez maksymalnie 4 rdzenie/8 wątków z taktowaniem 4,1 GHz. CPU mają obsługiwać 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 lub LPDDR4/x-3733, a do tego 8 MB pamięci cache.

Zintegrowana grafika Iris Plus

W odróżnieniu od procesorów AMD Ryzen 3. generacji nowe CPU firmy Intel otrzymają zintegrowane układy graficzne. Tzw. „integra” dysponuje maksymalnie 64 blokami obliczeniowymi EU o taktowaniu do 1,1 GHz. Obsługuje ponadto wyjścia HDMI 2.0 (4K @60 Hz, kolor 10-bit), DisplayPort 1.4 (4K @120 Hz/5K @60 Hz, kolor 10-bit) i eDP 1.4b (4K @120 Hz/5K @60 Hz, kolor 10-bit). Współpracuje również z nowoczesnymi bibliotekami OpenGL 4.5, DirectX 12 i OpenCL 2.2.

Niejako wisienką na torcie jest silnik graficzny dający możliwość wykorzystania zmiennej wydajności cieniowania (technologia VRS – Variable Rate Shading). W rezultacie możemy się spodziewać 40-procentowego wzrostu wydajności w procesach obsługujących grafikę.