Niskobudżetowy smartfon z 5G? Snapdragon 480 to zagwarantuje

Technologię łączności 5G aktualnie można znaleźć wyłącznie we flagowcach i smartfonach ze średniej półki. Qualcomm jednak zmienia ten stan rzeczy i wprowadza na rynek nowy procesor Snapdragon 480, który będzie stosowany w tanich smartfonach i umożliwi im obsługę sieci 5G. To duża zmiana na rynku smartfonowym.

Jak Snapdragon 480 wykorzysta 5G?

Najnowszy procesor Qualcomma będzie wyposażony w modem X51 z obsługą mmWave oraz sieci Sub-6 GHz. Przełoży się to na prędkość pobierania danych do 2,5 GB/s i wysyłania do 660 Mb/s w warunkach laboratoryjnych. Naturalnie będzie można także skorzystać z sieci LTE. Prędkość pobierania w tej technologii wyniesie maksymalnie 800 Mb/s, a wysyłania 210 Mb/s.

Wartości podane przez Qualcomm dotyczą warunków laboratoryjnych, więc mogą one być nieco rozbieżne z tymi osiąganymi podczas codziennego użytkowania smartfona. Ponadto prawdopodobnie przez kilka najbliższych lat w większości miejsc w Polsce trzeba będzie ograniczać się do standardu LTE lub niepełnej prędkości sieci 5G.  

Rewolucja dla procesorów z serii 400

Procesory Qualcomma z serii 400 nigdy nie słynęły z zawrotnych osiągów. Amerykański producent postanowił jednak znacznie usprawnić działanie Snapdragona 480, by działał szybko na miarę technologii 5G. Dzięki litografii na poziomie 8 nm oraz nowym podzespołom procesora i układu graficznego ma on działać nawet o 100% wydajniej od poprzednika w postaci Snapdragona 460. Oczywiście na ten moment są to tylko czcze przechwałki producenta, więc musimy poczekać na testowe benchmarki niezależnych testerów.

Qualcomm Snapdragon 480
Źródło: Qualcomm

Jak Qualcomm chce osiągnąć taką poprawę wydajności? Otóż zamierza zastosować 2 rdzenie oparte na Cortex-A76, które pracują z częstotliwością do 2 GHz oraz 6 rdzeni Cortex-A55 o maksymalnej częstotliwości 1,8 GHz. Do tego w procesorze będzie zastosowany nowy układ graficzny Adreno 619,  obsługujący rozdzielczość ekranu FullHD+, czyli 1080 × 2520 pikseli przy odświeżaniu ekranu na poziomie 120 Hz. Jednostka Hexagon 686 zapewni większą wydajność sztucznej inteligencji aż o 70%.

Oczywiście Snapdragon 480 obsłuży technologie Bluetooth 5.1 oraz Wi-Fi 6. Mniej oczywista, ale tym bardziej mile widziana, jest obsługa standardu Quick Charge 4+, który umożliwi szybkie ładowanie smartfona.

Możliwości foto i wideo

Procesor obrazu Spectra 345 w Snapdragonie 480 zadba o jakość zdjęć i filmów. Będzie on mógł m.in. przechwytywać zdjęcia i filmy z trzech obiektywów jednocześnie. Już dziś budżetowe smartfony kuszą taką liczbą obiektywów, więc z pewnością ta funkcja znajdzie zastosowanie wśród domorosłych fotografów.

Snapdragon 480 pozwoli na nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD i 60 klatkach na sekundę przy użyciu jednego obiektywu. Wykorzystując dwa lub trzy „oczka” uda się nagrać odpowiednio filmy w rozdzielczości Full HD oraz HD w 30 klatkach na sekundę. Nie zabraknie także nagrywania w zwolnionym tempie w rozdzielczości HD przy 120 klatkach na sekundę.

Kiedy pojawią się smartfony ze Snapdragonem 480?

Qualcomm nie podzielił się konkretnymi datami wprowadzenia na rynek smartfonów ze Snapdragonem 480. Wiadomo tylko, że te mają zostać zaprezentowane na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy przez Oppo, Nokię czy OnePlusa.

Oczywiście budżetowe procesory z obsługą 5G pojawiły się już wcześniej na rynku, choćby za sprawą MediaTeka. Jednak to Qualcomm ma szansę wprowadzić tę technologię na salony niskobudżetowych słuchawek, ponieważ jego procesory są zdecydowanie bardziej popularne wśród producentów smartfonów.

Źródło: Qualcomm