Rób to, co zwykle, badaj się jak nigdy wcześniej
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali swoje odkrycie w nowym badaniu na łamach czasopisma naukowego Nature Biomedical Engineering. Inteligentną toaletę w ciągu kilku miesięcy testowało dwadzieścioro jeden uczestników.
„To idealny sposób na wykorzystanie źródła danych, które często jest ignorowane. Od samego użytkownika natomiast nie wymaga nic ponad to, co robiłby tak czy inaczej” – stwierdził w oświadczeniu Gambhir.
Toaleta użyta do badań to tak naprawdę zwykły sedes, wzbogacony o zaawansowane technologicznie narzędzia przymocowane wewnątrz miski, służące do wykrywania ruchu. Smart WC „nagrywa” mocz i kał użytkownika, a zebrany materiał wideo jest przetwarzany przez algorytmy, które mogą określić czas i objętość strumienia moczu, a także lepkość próbki kału.
Eksperymentalna toaleta wykorzystuje również paski testowe do pomiaru liczby białych krwinek w moczu i wykrywania poziomów białek, które najlepiej określają, czy użytkownik jest zdrowy, czy cierpi na infekcje pęcherza, nowotwory, cukrzycę czy niewydolność nerek.