Serwery Dell PowerEdge. ABC zaplecza, które napędzi Twą firmę

Pierwsze kroki w biznesie można stawiać z pomocą hostingu, ale na pewnym etapie pewniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem stają się własne serwery. Szczególnie wtedy, gdy potrzebne są maszyny wirtualne, delegowane do wyspecjalizowanych zadań. Dell ma w ofercie urządzenia PowerEdge, podzielone na serie podstawowe, średnio-zaawansowane oraz zaawansowane. Która będzie najlepsza dla Twojego biznesu?

Jakie obudowy mają serwery Dell PowerEdge?

Może to brzmi jak banał, niemniej różnice konstrukcyjne pełnią istotną rolę w procesie planowania infrastruktury serwerowej. Oczywiście jeśli zakładasz więcej niż jeden w firmie. Dell korzysta z 3 typów obudów:
  • Rack – jest modułem montowanym w szafie serwerowej. Mając taką szafę, możesz dodawać kolejne serwery, rozbudowując możliwości środowiska serwerowego w tej samej kubaturze. Szafa zajmuje przecież tyle samo miejsca, Ty zyskujesz większy potencjał.
  • Tower – w tym przypadku mówimy o jednostce wolnostojącej, która przypomina klasyczny komputer stacjonarny. Ustawisz ją na podłodze albo na biurku.
  • Modular – typ modułowy, który grupuje się z innymi jednostkami o obudowach Blade, kreując plaster obliczeniowy.

Nazewnictwo. Jak czytać symbole?

Na pierwszy rzut oka nazwy serwerów Dell to jakaś chaotyczna sekwencja liter i liczb. Dla laika ta nomenklatura jest niezrozumiała i nieczytelna. I nic dziwnego. Jest to swego rodzaju szyfr, mający w skrócie opisywać linie, generacje oraz procesory. Wprawne oko potrzebuje kilku sekund, żeby odczytać enigmatyczny zapis. Czas poznać ten szyfr. Spójrz niżej:

nazewnictwo serwerów Dell
  • T – ta litera określa rodzaj obudowy: T(ower), R(ack), M(odular);
  • 3 – ta cyfra określa linię serwera i zawiera się w przedziale 1-9. Im wyższa, tym bardziej zaawansowany jest serwer

Skoro już o tym mowa, trzeba zaznaczyć, że: 1-3 to seria podstawowa, 4-5 to seria średnio-zaawansowana, 6-9 to seria zaawansowana.

  • 4 – tu odczytasz generację serwera i dowiesz się, czy jest to sprzęt najnowszego typu, czy nieco starszy. Numer 4 opisuje generację 14 (najnowszą).
  • 0 – ta pozycja dotyczy procesora. Cyfra 0 oznacza CPU Intel. Jednoprocesorowe rozwiązanie AMD oznaczane jest liczbą 15, przy dwóch jednostkach AMD zobaczysz numer 25.

Zatem serwer Dell T340 jest urządzeniem w obudowie Tower, przynależy do serii podstawowej i najnowszej generacji serwerów (gen. 14), korzysta z procesora Intel. Sam procesor też nie jest pierwszym-lepszym. W serwerach nie goszczą popularne jednostki i5, i7, i9, lecz CPU z serii Intel Xeon. W tym konkretnym modelu 4-rdzeniowy Xeon E-2234.

Dell PowerEdge Entry. Który na dobry początek?

Przydomek Entry dodawany jest zwyczajowo i podkreśla pierwszy próg zaawansowania. Słowa Entry nie znajdziesz w nazwie serwera, bo jak już wiesz, ta informacja zawiera się w cyfrach 1-3. Do modeli Entry należą tym samym: T140, T340, R240 i R340. Urządzenia, które wymieniłem, siłą rzeczy wpisują się w potrzeby niewielkich firm, w tym także małych e-commerce’ów. Są również optymalnym wyborem do małych biur oraz instytucji zatrudniających kilkanaście osób. Szczególnie tych, gdzie operuje się dużą ilością danych i chce się mieć nad nimi większą kontrolę, niż w przypadku zewnętrznego hostingu.

Ale faktem jest, że moc wyjściowa wymienionych wyżej serwerów pozwala postawić własny serwer www, własny hosting, własny sklep.

Dell PowerEdge Middle. Który dla tych, co chcą się rozwijać?

Tak naprawdę nazewnictwo Middle to mój własny wymysł. Chciałem w ten sposób dobitnie podkreślić ich umiejscowienie tych serwerów Dell w sprzętowej hierarchii. Czy da się inaczej? No jasne, że się da. Trzeba raz jeszcze spojrzeć na wyjaśnienia nazewnictwa i wiadomo wtedy, że Dell PowerEdge R440, R540 i T440 są modelami średnio-zaawansowanymi. One powinny zagościć w jednostkach, które zajmują się m.in. wirtualizacją, analizą i raportowaniem danych, strumieniowaniem wideo. Do tych zadań niezbędne są mocniejsze procesory, jak Intel Xeon Silver, Gold albo Platinum. Towarzyszyć im może nawet 14 dysków SATA i SAS.

Dell PowerEdge Pro. Jaki serwer dla najbardziej zaawansowanych?

Tu też zacznę od wyjaśnień, że sam dopisałem PRO. Bo PRO kojarzy mi się z zastosowaniami wykraczającymi daleko poza standardowe wymagania. Takie serwery zapewniają największą moc obliczeniową, najwięcej przestrzeni dla danych, oferują też najwyższy stopień zabezpieczeń. Co więcej, ich infrastruktura przewiduje spory zakres rozbudowy. Do serwerów zaawansowanych zaliczają się np. R740, R840 i R940, jak również modułowy serwer kasetowy PowerEdge M640. On wprawdzie plasuje się w dolnej półce topowych modeli, jednak zainstalowany w obudowie VRTx albo PowerEdge 1000e, stworzy klaster składający się nawet z 16 współdziałających ze sobą serwerów.
serwer Dell PowerEdge typu rack
Przykład serwera typu Rack

Jakie funkcje oferują serwery Dell PowerEdge?

Serwery są urządzeniami specjalnego przeznaczenia. W odróżnieniu od komputerów osobistych ich obsługa jest dużo bardziej skomplikowana, dlatego nie każdy powinien mieć do nich dostęp. I nie mam tu na myśli fizycznego dostępu do sprzętu jako takiego, choć nieprzypadkowo serwerownie montuje się w miejscach odosobnionych. Chodzi mi raczej o blokowanie niepożądanych działań, kontrolę nieszablonowych zachowań itp. Serwery Dell PowerEdge generacji 14 oferują poniższe funkcje, technologie oraz pakiety:

System LockDown

LockDown – termin bardzo na czasie, tu jednak użyty w innym znaczeniu. Otóż w ramach LockDown administrator może wyłączyć możliwość wprowadzania zmian konfiguracyjnych, uniemożliwiając jakiekolwiek działania niepożądane. W efekcie powstaje hermetyczne środowisko serwerowe.

Drift Detection

W ramach tej funkcji konsola sprawdza, czy nie doszło do odchyleń względem pierwotnej konfiguracji. Odchyleń będących efektem czyjejś interwencji, modyfikacji. Gdyby tak było, przy kolejnym uruchomieniu system wróci do ustawień fabrycznych.

Wyłączanie portów USB

Jeśli zależy Ci, żeby nikt z zespołu nie podłączał nośników flash do serwerów, wyłącz taką możliwość. Serwery Dell PowerEdge pozwalają ponadto tak skonfigurować iDRAC Direct, by zachować dostęp bezpieczeństwa tylko dla administratora.

Zarządzanie kluczem do dysków samoszyfrujących

Nowością, jaka weszła na rynek wraz z 14-tą generacją serwerów Dell, jest zarządzanie kluczami do dysków samoszyfrujących poprzez skrypty. Pod tą trudną formułą kryje się coś bardzo ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mowa o zabezpieczaniu oraz kasowaniu danych z dysków przy pomocy karty zdalnego zarządzania.

Rzecz ogromnie ważna w przypadku sprzedaży serwera albo zwrotu, bo został wzięty w leasing. Masz pewność, że w czyjeś ręce trafi sprzęt bez danych dotyczących uwierzytelnienia.

Czujnik otwarcia obudowy

Na początku artykułu pisałem o serwerach typu Rack, które umieszcza się w szafach. Nie wszędzie owe szafy mają zamknięcie na klucz, nie w każdym biurze jest monitoring. Co wtedy? Istnieje ryzyko, że ktoś niepowołany będzie zaglądał do środka, choć nie powinien. Na takie okazje Dell ma czujnik otwarcia obudowy, który poinformuje administratora o zaistniałym incydencie.

Kontroler iDRAC

Częsta praktyką jest pomoc zewnętrznego administratora, zamiast zatrudniać go na etat. Ktoś taki sprawuje zdalną kontrolę nad serwerem i dla niego Dell ma kontroler iDRAC. On powiadamia administratora m.in. o problemach z serwerem, czyli o kwestii najważniejszej dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Twojego przedsiębiorstwa.

Kontroler iDRAC występuje w trzech wariantach: Basic, Express oraz Enterprise.

Narzędzie LIVE OPTICS

Analityka jest ważną częścią biznesu. Ten aspekt dotyczy także pracy serwerów, konkretnie ich przepustowości. Oczywiście na oko nikt nie zweryfikuje potencjału serwera, zwłaszcza starszego modelu. Potrzebne jest narzędzie, które określi przydatność urządzenia i takim narzędziem jest aplikacja Dell LIVE OPTICS.

Aplikacja pracuje sobie na zewnętrznym komputerze i nie ma bezpośredniego dostępu do danych zgromadzonych w pamięci serwera. Analityka skupia się na informacjach o ruchu zewnętrznym, tworząc szczegółowy raport z testu trwającego dowolny okres czasu. Mogą to być 24 godziny, może to być 7 dni. Wyniki testu pozwalają określić optymalną przepustowość dla wymogów danej firmy, a co za tym idzie precyzyjne dopasowanie zaplecza sprzętowego.

Wsparcie techniczne

Niektórzy twierdzą, że najlepsze produkty bronią się same. Produkty może i tak, ale ludzie są tylko ludźmi. Bywa że wsparcia potrzebują ludzie z dużym doświadczeniem, bo coś chwilowo ich przerośnie. W takich przypadkach pomocą służy wsparcie techniczne Dell, dostępne w wariantach:

  • Basic – pakiet podstawowy z usługami dostępnymi od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-17. Czas reakcji to 1 dzień roboczy. Pierwszym etapem jest telefoniczna rozmowa z konsultantem, w jej trakcie stawiana jest diagnoza, ewentualna wymiana większości podzespołów spoczywa na Twoich barkach. Tu ważna rzecz, dyski talerzowe SATA objęte są tylko roczną gwarancją. Jeśli zależy Ci na dłuższej, od razu wybierz usługę Pro Support.
  • ProSupport – w tym przypadku pomoc świadczona jest już 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Czas reakcji jest znacznie krótszy, może być jednodniowy, ale możesz wykupić również 4- albo nawet 2-godzinny (ten ostatni dotyczy wybranych lokalizacji w Polsce).

Wsparcie ProSupport obejmuje pomoc w tematach software’owych, w tym także automatyczne wykrywanie i raportowanie przy pomocy Support Assist. Jego największą zaletą jest coś na kształt przewidywania awarii komponentów, zanim do niej dojdzie. Zaawansowany algorytm bada rytm pracy podzespołu, ostrzegając o możliwości wystąpienia usterki. Co ciekawe, to program dokonuje automatycznego zgłoszenia oraz zapotrzebowania na dany komponent. Ty otrzymujesz informację, że zamówiony komponent jest już w drodze. Gwarancja ProSupport może być przedłużona maksymalnie do 7 lat.

  • ProSupport Plus – zawiera wszystko to, co pakiet ProSupport, a dodatkowo zapewnia jednego, wyznaczonego opiekuna technicznego. Bezpośrednio z nim kontaktujesz się w przypadku problemów, omijając wszystkie inne poziomy infolinii. Poza tym 2x w roku masz możliwość zdalnego przeprowadzenia konserwacji infrastruktury (BIOS, firmware, patche).

Wsparcie dla talerzowych dysków SATA, SSD SATA, SSD SAS liczy tyle, ile wsparcie dla urządzenia.

Dell PowerEdge typu tower
Przykład serwera typu Tower

Gdzie znajdę konfigurator serwerów DELL?

W x-komie kupisz gotowy serwer Dell PowerEdge, wybierając jedno z dostępnych rozwiązań. Dzięki rozbudowanym filtrom zaawansowanym szybko odnajdziesz to, czego potrzebujesz. Wybierzesz propozycje z konkretnym procesorem, z określoną liczbą pamięci RAM itd.
Konfigurator serwera Dell

Mamy też konfigurator serwerów Dell, w którym stworzysz własne urządzenie – począwszy od obudowy i komponentów bazowych, przez komponenty peryferyjne, aż po oprogramowanie oraz rozszerzone wsparcie.

Zobacz serwery Dell PowerEdge w sklepie x-kom

Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)