Samsung na krawędzi – SmartThings Edge

W ubiegłym tygodniu Samsung zapowiedział nową architekturę swojej platformy inteligentnych urządzeń. SmartThings Edge ma znacząco wpłynąć na łączność pomiędzy sprzętami, a także ogólne wrażenia z korzystania. Wszystko ma się odbywać szybciej, być bardziej stabilne i bezpieczne.

Co przyniesie SmartThings Edge?

Jak czytamy na oficjalnym blogu, końcowi użytkownicy aplikacji SmartThings nie zauważą w niej istotnych zmian. Większe i ważniejsze dokonają się na poziomie backendu. Zniknie potrzeba przetwarzania danych w chmurze, a wszystkie informacje będą trafiały bezpośrednio do huba. Zaowocuje to przyspieszeniem procesu automatyzacji. Jak tłumaczy Tomasz Szwast z oiot.pl, większa szybkość jest cechą wyróżniającą przetwarzanie krawędziowe, gdzie wszystkie operacje dokonywane są lokalnie. Zwiększy się też bezpieczeństwo danych i urządzeń, a połączenia pomiędzy urządzeniami smart będą bardziej stabilne.

Użytkownicy SmartThings będą mogli łączyć różne protokoły (Zigbee, Z-Wave, integracje oparte o LAN), wliczając w to standard Matter, na który musimy poczekać do 2022 roku.

Częścią ewolucji SmartThings jest również umożliwienie producentom kodowania i budowania sterowników urządzeń za pomocą rozwiązania Lua. Upraszcza ono integrację platformy inteligentnych sprzętów z platformą Samsunga.

SmartThings Edge schemat
Źródło: SmartThings Blog

Jak wygląda obecna sytuacja ze SmartThings?

Na razie wypuszczono wersję beta. Samsung zaprasza do korzystania i przesyłania feedbacku. Jednocześnie podaje, że aby skorzystać ze SmartThings Edge trzeba posiadać najnowszą wersję aplikacji,  SmartThings Hub z wersją firmware 000.038.000XX lub większą oraz urządzenie korzystające z  Zigbee, Z-Wave lub LAN-u.

Firma informuje też, że pierwsza wersja jest przeznaczona przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników i deweloperów – można zatem spodziewać się usterek, które będą usunięte w kolejnych etapach. Etapami będzie się również posuwało ulepszanie poszczególnych inteligentnych urządzeń.

Urządzenia współpracujące z aplikacją SmartThings


Źródło: SmartThings Blog, SmartThings Community, Android Central, oiot.pl