AMD Ryzen 7000 Raphael (Zen 4) – ile będzie rdzeni?

Procesory AMD Ryzen 7000 Raphael mają przynieść sporo zmian za sprawą nowej architektury – Zen 4. Jednak przynajmniej pod jednym względem prawdopodobnie nie będą różnić się od poprzedniej generacji – Ryzenów 5000. Według najnowszych przecieków topowy model z nadchodzących CPU od AMD nie ma mieć więcej rdzeni niż Ryzen 9 5950X.

AMD Zen 4 – więcej mocy w tej samej dawce rdzeni?

Lisu Su, prezes firmy AMD, zdradziła w rozmowie z dziennikarzami podczas targów CES 2021 w styczniu 2021 roku, że w przyszłych generacjach procesorów zobaczymy więcej rdzeni.  Dotychczasowe 8 rdzeni dla sektora mobilnego, 16 rdzeni dla segmentu desktopowego i 64 rdzenie dla segmentu profesjonalnego to nie są granice, których „czerwoni” nie są w stanie przekroczyć. Pytanie tylko, czy bariera zostanie przekroczona w nadchodzącej generacji CPU?

AMD Ryzen 7000 Raphael – ile będzie maksymalnie rdzeni w CPU?

Na zadane pytanie odpowiadają najnowsze przecieki, których źródłem są znani informatorzy, ExecutableFix i inżynier oprogramowania Patrick Schur, których nieoficjalne doniesienia z obozu „czerwonych” zwykle pokrywają się potem z rzeczywistością. Według nich nadchodząca seria desktopowych procesorów AMD Ryzen 7000, opartych na architekturze Zen 4, będzie ograniczona do 16 rdzeni. Tym samym najmocniejsze CPU o nazwie kodowej Raphael będzie mieć ich tyle, ile ma Ryzen 9 5950X (16 rdzeni i 32 wątki).

Nie są to potwierdzone informacje, ale są one zgodne z wcześniejszymi przeciekami, a konkretnie ze slajdem z marca 2020 roku. Podzielił się nim kanał YouTube o nazwie Gamers Nexus, który może pochwalić się dobrą reputacją. Według opublikowanej grafiki flagowy model ma składać się z dwóch chipletów z 8 rdzeniami. Tyle samo fizycznych rdzeni ma mieć również najmocniejszy Core i9 z serii Intel Alder Lake-S.

amd raphael przeciek z gamers nexus
Źródło: Gamers Nexus

Kiedy premiera procesorów AMD Ryzen 7000 5 nm?

Według plotek procesory AMD Ryzen 7000 mają mieć premierę pod koniec 2022 roku. Oficjalna zapowiedź nastąpi najwcześniej we wrześniu lub październiku, natomiast sprzedaż rozpocznie się w październiku albo listopadzie 2022 roku.

harmonogram architektury amd zen

Procesory AMD Zen 4 mają być produkowane w litografii 5 nm TSMC. Będzie to pierwsza seria „czerwonych” z obsługą pamięci DDR5. CPU mają wymagać również nowego socketu AM5 o budowie typu LGA. Niestety, pobór mocy podobno zwiększy się względem obecnej generacji i najwydajniejsze CPU mogą mieć TDP na poziomie 170 W (TDP Ryzena 9 5950X wynosi dla porównania 105 W). Do tematu Zen 4 powrócę jeszcze na Geeksie – do przeczytania.

Źródło: VideoCardz, Twitter (ExecutableFix, Patrick Schur, Vegeta), Anandtech, Gamers Nexus

Przeczytaj także: