RTX Voice – Ray Tracing i AI zaprzęgnięte do walki z niepożądanymi dźwiękami

Niemal każde oprogramowanie karty dźwiękowej, niezależnie czy zintegrowanej czy dedykowanej, posiada funkcję redukcji szumów w mikrofonie. Czasami ta opcja działa nieźle, innym razem jest właściwie bezużyteczna. Nvidia przygotowała swoje rozwiązanie. I co zaskakujące, działa nadspodziewanie dobrze. Ma jednak jedno duże ograniczenie.

Jak działa RTX Voice?

Po przejściu na tę stronę producenta możliwe jest ściągnięcie samej aplikacji RTX Voice. Pierwsza dość zaskakująca rzecz, to rozmiar pliku. Jak na aplikację oferującą w zasadzie tylko jedną funkcję i mającą bardzo prosty interfejs ponad 320 MB to sporo. Kod źródłowy programu skrywa jednak bardzo zaawansowane rozwiązania, korzystające pełnymi garściami ze sztucznej inteligencji.
RTX Voice jak wygląda oprogramowanie
Źródło: NVIDIA

Aby włączyć funkcję RTX Voice po zainstalowaniu oprogramowania, należy najpierw wybrać urządzenie wejścia, czyli podłączony do komputera mikrofon. Co ciekawe, opcja redukcji szumów działa również dla urządzeń wyjścia, usuwając niepożądane dźwięki także z dźwięków przez nas odbieranych w aplikacjach do komunikacji. To rozwiązanie działa z bardzo szeroką gamą najróżniejszych oprogramowań, od popularnego Discordu i OBS Studio aż po aplikacje do organizowania spotkań, takie jak ZOOM, Microsoft Teams czy Skype.

Discord RTX aplikacja
Źródło: NVIDIA

RTX Voice działa bardzo podobnie do funkcji odszumiania i usuwania dźwięków tła, znanego z chociażby popularnych sterowników zintegrowanych kart dźwiękowych firmy Realtek. Różnica w skuteczności jest jednak drastyczna. Nowe rozwiązanie „zielonych” przetestowała ekipa z LinusTechTips i wyniki są moim zdaniem wręcz oszałamiające.

Postanowiłem sam przetestować na swoim prywatnym komputerze ten program. Do teraz nie mogę wyjść z wrażenia, jak skutecznie aplikacja wycisza wszelkie dźwięki tła. Nawet remont sąsiada i miarowe walenie ciężkim młotem w ścianę nie jest dla RTX Voice problemem. Niestety z powodu problemu z aplikacją do nagrywania dźwięku nie byłem w stanie zarejestrować i pokazać moich wyników działania aplikacji.

Niesamowicie prosta obsługa i wysoka skuteczność tego rozwiązania będzie z pewnością bardzo pomocna dla wielu użytkowników. Głośne szczekanie psa za oknem, odkurzacz w sąsiednim pokoju czy remont za ścianą nie będą już przeszkadzać w trakcie streamowania swojej rozgrywki na Twitch czy podczas rozmowy ze znajomymi na Discordzie.

Jak skorzystać z RTX Voice?

I tu docieramy do największego ograniczenia tej technologii. Co oczywiście sugeruje sama nazwa, konieczne do działania tej aplikacji jest posiadanie karty graficznej z serii RTX 2000. Tak, program do usuwania szumów otoczenia działa dzięki GPU.

laptop i monitor nvidia studio
Źródło: NVIDIA
Wykorzystywanie mocy obliczeniowej drzemiącej w technologii RTX i sztucznej inteligencji było tylko kwestią czasu i cieszę się, że oprócz pięknej grafiki producent chce zaciągnąć Ray Tracing do pracy w innych rejonach komputera. Jeżeli więc posiadacie w swoim blaszaku bądź laptopie kartę graficzną z rodziny Geforce RTX, to już teraz możecie przetestować i sprawdzić dobrodziejstwa RTX Voice.