Hyundai otworzył nowe studio. Projekt samochodu przyszłości Elevate będzie rozwijany

Kilka dni temu Hyundai ogłosił otworzenie nowego studia o nazwie New Horizons. Jego liderem został doktor John Suh, doświadczony badacz z Doliny Krzemowej. Jednostka ma zajmować się rozwojem samochodów przyszłości, m.in. zapowiedzianym podczas targów CES 2019, Hyundai Elevate.

New Horizons Studio. Jakie są jego zadania?

Studio o dźwięcznej nazwie New Horizons ma prowadzić badania nad tzw. Ultimate Mobility Vehicles (UMV). Czyli wielozadaniowymi pojazdami, które mają cechować się niespotkaną dotąd mobilnością. Głównym celem jest dostanie się tam, gdzie do tej pory nie mógł dotrzeć żaden samochód.

Jak możemy wyczytać w komunikacie prasowym, produkty będą przeznaczone dla klientów, którzy oczekują niekonwencyjnych rozwiązań i chcą przemieszczać się w trudnym terenie. Jak możemy się domyślać, klientami będzie głównie wojsko i pogotowie. Jeśli założenia zaprezentowane przez konstruktorów zostaną spełnione, to pojazdy od Hyundai staną się rewolucją w transporcie górskim i ułatwią pracę tamtejszym służbom ratunkowym. Dotrą one w miejsca, gdzie do tej pory lądowały tylko helikoptery.

Hyundai Elevate. Pierwszy koncept już powstał

Hyundai Elevate to projekt, który został pierwszy raz zaprezentowany na CES, największych targach elektroniki w 2019 odbywających się w Las Vegas. Uczestnicy pokazu byli pod sporym wrażeniem i szybko okrzyknęli go futurystycznym samochodem przyszłości. Wszystko to za sprawą masywnych, zamontowanych pod płytą nadwozia nóg, które po rozłożeniu umożliwiają pojazdowi poruszanie się w trudnym terenie. Coś na wzór łazików ze Star Wars lub mechów z Transformers.

Jak wygląda Hyundai Elevate

Nogi te są skrętne i amortyzowane, a jak twierdzą inżynierowie, można je zaprogramować w taki sposób, aby naśladowały ruchy ssaków lub gadów. Hyundai Elevate ma być także w stanie pokonać 1,5-metrową ścianę lub przepaść o tych samych rozmiarach. Po wykonaniu swojego zadania UMV zmienia się w zwykły, elektroniczny samochód.

Według ekspertów technologia wykorzystywana w pojeździe jest podobna do tej, umieszczonej w Curiosity – łaziku marsjańskim. Mechaniczne nogi napędzane są tam przez elektryczne silniki zamontowane w każdej z nich.

Czy to ma prawo się udać?

Jak na razie jest to tylko ładnie opakowany koncept motoryzacyjny. Jednak jakby nie patrzeć po zaprezentowaniu Tesli, wiele osób również sceptycznie podchodziło do tej technologii. Sam Elon Musk był wielokrotnie wyśmiewany, a inni biznesmeni nie dawali mu żadnych szans, aby przetrwać na rynku. Podobnie może być z Hyundaiem. Jak widać, firma podeszła na poważnie do tematyki Ultimate Mobility Vehicles i otworzyła indywidualne studio, aby nad nią pracować. Wszystko to pod kierownictwem jednego z najlepszych ekspertów Doliny Krzemowej.

Samochód przyszłości Hyundai Elevate

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo nie podało jeszcze przybliżonego terminu, kiedy pierwszy prototyp ujrzy światło dzienne. Jedno jest pewne, w momencie, w którym Hyundai Elevate zostanie zaprezentowany, zdefiniuje on na nowo rynek pojazdów mobilnych.

Źródło: Hyundai